Šuplík ve skříni
Zdroj: iStock

Výběr skříně se nemá podceňovat. Opomíjená je hlavně její hloubka

23. 08. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Úložných prostorů není nikdy dost. Dobrá skříň – ať už je to šatník do ložnice, skříň do chodby, nebo na odkládání drogerie a jiných potřeb do domácnosti – je základ uklizeného domova. Dokáže ukrýt nepěkné předměty všech tvarů a velikostí od kufrů až po staré oblečení, se kterými se neumíme rozloučit. Na to, aby dobře sloužila, musí splňovat několik kritérií. Jedním z nejdůležitějších je hloubka.

Při výběru skříně si nejvíce všímáme jejího designu, zda a jak se hodí do našich místností a jaké má složení interiéru – počet poliček, zásuvek, věšákových tyčí a podobně. Možnosti jsou nekonečné.

Přečtěte si také:
Spojením dvou bytů vytvořili originální prostor s dokonale promyšlenou kuchyní a luxusní šatnou

Nemusíte si kupovat hotovou skříň, ale můžete využít šikovnost truhlářů a dát si vyrobit na míru přesně takovou, jakou chcete. Bez ohledu na to, zda bude ve stylu „vintage“, „boho“, skandinávském nebo industriálním – vždy je důležitá její hloubka.

Jak hluboká by skříň měla být?

Než začnete řešit design skříně, v prvé řadě si uvědomte, co do ní budete ukládat. Rozhodně se vyplatí začít s funkčností skříně a až nakonec řešit její podobu. Pokud v ní chcete mít věšákovou tyč, na kterou budete věšet i zimní oblečení, potřebujete dostatečně hluboký prostor.

Šatní skříň

Nejen vzhled skříně by měl při jejím výběru hrát důležitou roli. Zdroj: iStock

Doporučené minimum pro hloubku šatní skříně je šedesát centimetrů. Na šatníkové police nebo policovou skříň na odkládání drogerie a hygienických potřeb stačí i menší hloubka (hlavně, když nemáte možnost zvolit větší), například čtyřicet centimetrů, aby se věci v zadní části polic neztrácely.

Na co ještě myslet při výběru nebo navrhování šatní skříně?

Určitě je dobré vzít metr a přeměřit si některé větší předměty, které chcete ukrýt do skříně, například kufry, tašky či trezor. Popřemýšlejte i nad tím, že k věcem, které často používáte, potřebujete snadný a rychlý přístup – ostatní mohou být výše či hlouběji. Množství dlouhého oblečení na zavěšení nebo počet doplňků, které máte, také sehrává roli v tom, kolik závěsných regálů, zásuvek nebo polic budete potřebovat.

Police na obuv

Mají-li být součástí vaší nové skříně i police na obuv, rozhodněte se, zda chcete ploché, nebo šikmé a jestli stačí jedna řada, nebo jich potřebujete více. Je třeba myslet i na vysoké kozačky a masivní boty, které zaberou více prostoru. Bude-li skříň sloužit pro více členů domácnosti, je dobré přizpůsobit i výšku věšákových tyčí, aby všichni pohodlně dosáhli na své oblečení.

Otevřená šatní skříň

Záměr umisťovat do šatní skříně i obuv by měl být znám už při výběru skříně. Zdroj: iStock

Jak sladit skříň se zbytkem místnosti?

Neméně důležité je sladit šatní skříň se zbytkem místnosti. Malá skříň může ovlivnit prostor stejně jako příliš velká. Berte v úvahu fakt, že skříň musí vypadat dobře z každého úhlu a musí mít dostatek prostoru, aby správně fungovala. Tím myslíme i dostatečný prostor na úplné otevření dvířek a zásuvek.

Tři tipy pro výběr správného stylu šatní skříně

Protože včlenění skříně do kterékoliv místnosti ovlivní její atmosféru, měli bychom zvolit design tak, aby tvořila užitečnou „kotvu“ pro zbytek designového schématu. Jak na to?

Věnujte pozornost detailům

Dekorativní prvky skříně vyberte tak, aby ladily se zbytkem vašeho pokoje. Viditelné závěsy, vzory a detaily, jako jsou drážky a lamely, vytvoří skříň v tradičnějším stylu. Zapuštěné závěsy, neviditelné spoje a dveře bez výrazných úchytek působí zase minimalisticky a moderněji. Slaďte design skříně s ostatním nábytkem v pokoji, aby vše spolu fungovalo.

Ložnice

Specifický styl v interiéru si žádá i originální výběr nábytku, včetně šatní skříně. Zdroj: iStock

Univerzální skříň se hodí ke každému stylu

Jednoduché moderní skříně s univerzální podobou se snadno kombinují i s jinými styly. Jednoduché tvary se hodí téměř ke každému charakteru interiéru. V tomto případě skříň zvolte v jemných neutrálních odstínech, které ladí s prostorem kolem. Naopak chcete-li ze skříně vytvořit designovou výzvu, vyberte si výrazný styl – historický, industriální či „vintage“ a zvýrazněte ji i barevností.

Přečtěte si také:
Poznejte devět nejlepších triků interiérových designérů, jak opticky zvětšit prostor ve stísněném interiéru

Jak opticky zjemnit velkou šatní skříň

Pokud vaše skříň zabírá velkou část pokoje, opticky ji zjemníte výběrem stejného odstínu, v jakém jsou vaše stěny. Všeobecně platí, že v menších místnostech je oblíbený hladší design, který neruší zrak. Do velkých místností si můžete zvolit výraznější skříň.

Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock
Zdroj: livingetc.com

Kategorie: Nábytek
Tagy: šatní skříně Skříně do ložnice trendy v bydlení
Sdílejte článek

Diskuze