Zdroj: istock.com

Interiéroví designéři radí, jak si vybrat správné záclony a závěsy a co použít místo nich

13. 10. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Záclony a závěsy byly po celá staletí neodmyslitelným doplňkem oken. Italské renesanční vzory na těžkých závěsech, luxusní samet, plovoucí plátno či síťované záclony ve stylu našich babiček – to vše mělo své kouzlo. Co se změnilo? Jsou ještě potřebné v moderním designu?

Záclony a závěsy neměly jen dekorativní funkci, ale v prvé řadě měly stínit, chránit soukromí, zkvalitnit spánek, a dokonce mohou v zimě snížit tepelné ztráty. Problémem je, že látkové závěsy a záclony po letech používání vyblednou, zachytávají mnoho prachu, dokonce se některé látky mohou vlivem slunce i rozpadnout.

Opravdu záclonám a závěsům odzvonilo?

Navzdory tomu, že poslední dobou se místo záclon a závěsů používají modernější alternativy – žaluzie a rolety, záclony a závěsy podle designérů ještě úplně v interiérech neskončily. Těžké látky a zdobené vzory používané během viktoriánské éry, kdy kraloval samet, hedvábí a brokát, ve 20. století uvolnily cestu přírodním textiliím, jako jsou bavlna, len či vlna, a též funkčnějšímu stylu.

Přečtěte si také:
Útulný a praktický byt ukazuje, co dokážou závěsy a záclony, když se správně použijí

Dnešní nabídka znamená pro každého něco. Pro mnohé je však styl záclon a závěsů zastaralý. Ve skutečnosti to, zda bude váš byt působit se závěsy moderně, nebo ne, závisí na látce. Když použijete na závěsy těžké a lesklé látky, skutečně mohou vyvolat dojem přetížení prostoru a zastaralého vzhledu.

Moderní béžové závěsy v obýváku ve skandinávském stylu

Ležérní materiál, jemný vzor nebo jednolitá barva vypadá vždy pěkně. Zdroj: istock.com

Neblokujte si výhled a přirozené světlo

Dnes hraje v moderních interiérech důležitou roli kontakt s exteriérem a použití velkých prosklení. Narušení výhledu závěsem či záclonou by v tom mohlo překážet. Na druhé straně, když na závěsy v moderním interiéru s bílými stěnami použijete tenkou bílou látku, přidáte zajímavou vrstvu jemnosti a textury.

V tradičnějších bytech a domech jsou závěsy příležitostí přidat do fádního interiéru barvu a vzor. Do ložnice jsou vhodné závěsy se zatemňovací podšívkou, které blokují světlo zvenčí a dokáží absorbovat hluk. Odpověď na otázku, zda jsou závěsy a záclony staromódní, nebo ne, je tedy jasná: všechno záleží na tom, jaké si vybereme a jak je použijeme.

Bílé záclony závěsy v moderním obývacím pokoji

Když na závěsy v moderním interiéru s bílými stěnami použijete tenkou bílou látku, přidáte zajímavou vrstvu jemnosti a textury. Zdroj: istock.com

Jak docílit, aby závěsy vypadaly moderně?

Vyberte si ležérní materiál, nejlépe funguje len, bavlna nebo tenká vlněná směs. Tyto materiály jsou lehké a nezatěžují místnost. Jemný vzor nebo jednolitá barva vypadá vždy pěkně. Moderní závěsy by měly být upravené do jednoduchých záhybů, nepoužívejte žádné masivní ozdobné prvky. Máte-li kolejnicový systém, měl by být zapuštěný do stropu a odpovídat jeho barvě.

Vzorky vícebarevných látek na závěsy

Závěsy jsou příležitostí přidat do fádního interiéru barvu a vzor. Zdroj: istock.com

Způsob, jakým závěsy zavěsíte, též výrazně ovlivňuje pocit z nich. V ideálním případě by závěsy měly viset jen pár milimetrů nad podlahou. Příliš krátké závěsy vypadají jako špatný omyl a příliš dlouhé závěsy, které se táhnou po zemi, zbytečně zatěžují prostor. Závěsy se dnes nepoužívají jen na okna – mohou zarámovat velké dveře, vymezit prostor, rozdělit místnost podle potřeby a dodat na dramatičnosti.

Přečtěte si také:
Hrátky s okny: Záclony, závěsy a rolety

Jaké alternativy si vybrat, když nechcete závěsy?

Elegantním a stylovým prvkem, který můžete přizpůsobit podle vašeho barevného schématu, jsou římské rolety z měkkého plátna. V ložnici dobře fungují zatemňovací rolety, ale vyplatí se je kombinovat se světlejším závěsem, který zjemní tvrdší okraje rolet. Další možností do ložnic jsou žaluzie z masivního dřeva.

Římské zatemnovací závěsy v obýváku

Barevné římské rolety z měkkého plátna jsou dobrou alternativou k závěsům. Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Zdroj: livingetc.com
Foto: istock.com

Kategorie: Dekor
Tagy: interiérové doplnky rolety záclony zaluzie zatemňujíci rolety zavesy
Sdílejte článek

Diskuze