Hrátky s okny: Záclony, závěsy a rolety

01. 08. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Záclony, závěsy a rolety okna zkrášlují a současně chrání interiér před sluncem i zvědavýma očima, večer zase vytvářejí příjemnou atmosféru. Inspirujte se našimi tipy a dejte i na užitečné rady.

Málokdy seženete již hotové záclony a závěsy, které by pasovaly přesně na vaše okna. Mnohé firmy však nabízejí možnost zhotovit vám je na míru. Pokud nejste zkušená švadlena, určitě využijte jejich služby. U žaluzií a rolet ani jinou možnost nemáte, ty se vždy vyrábějí na míru. Dobrá firma si všechno sama změří a následně vám provede i montáž.

záclony

Foto Ikea

JAKÝ TYP?

Aby interiér působil jemně a útulně, jsou potřebné textilie a doplňky. K nim se počítají i záclony, závěsy, rolety nebo moderní žaluzie. Vzhledem k tomu, že je neměníme až tak často, na začátku si dobře promyslete vaši představu a co od nich očekáváte. Máte obývák na severní stranu? Postačí vám jemné i průsvitné klasické nebo japonské závěsy. Do malého kuchyňského okna si pověste bistro záclonky a do ložnice, kde potřebujete mít úplnou tmu, zvolte zase „black out“ závěsy nebo stylové rolety. Klidně i kombinujte – například záclony se závěsy.

záclony

zdroj jab.de

ZÁCLONY

Spolu se závěsy jsou zkrátka klasika, která je nadčasová. Kdysi v oknech visely krajkové záclony s mnoha volány a mašlemi, ty však vystřídaly jednoduché rovné záclony ve stylu závěsů sahajících až po zem. V závislosti na tom, zda upřednostňujete více světla, můžete vybírat z různých druhů látek – od těch transparentních až po tlustší tkané, v bílé barvě nebo pastelových odstínech, případně se vzorem. Krásnou vyšívanou záclonu White Loop najdete i na jab.de.

záclonky

zdroj loberon.de

„BISTRO“ ZÁCLONY

Jsou menší záclonky obzvlášť vhodné na malá okna, které poskytnou soukromí, ale místnost úplně nezatemní. Navlékají se pomocí poutek nebo oček na tenké okenní tyče, nebo na závěsné pásy, které jsou připevněny přímo na okenní rám. Hodí se zejména na kuchyňská okna ve venkovském stylu. Soupravu lněných záclonek koupíte za 685 Kč na loberon.de.

závesy

Foto Impressionen

ZÁVĚSY

Závěsy plní zejména dvě funkce – dekorační a zatemňovací. Proto byste při jejich nákupu měli brát v úvahu zejména hustotu látky. Do ložnice by tak závěsy měly být co nejvíce neprůhledné z těžších materiálů. Ty poskytují i dostatečnou zvukovou izolaci a navíc v zimě dokážou udržet teplo v místnosti.

TOP TIP

Šířka záclony by měla být dvojnásobkem šířky okna. Při jemných materiálech se nemusíte bát ani 2,5 až 3násobného řasení. Délka od parapetní desky by měla být 1 cm, u záclon po zem je efektnější, když mírně leží na zemi.

rolety

Foto Climax

ROLETY

Klasické látkové rolety se navíjejí na hřídel a mohou být buď otevřené, nebo skryté v kazetě. Jsou opravdu variabilní a vy si tak můžete zvolit design držáků, spodních lišt, řetízků a dalších detailů. Látku lze po stranách zpevnit i vodicím lankem. Ovládat se dají na několik způsobů – pomocí řetízku, kliky, tahem za koncový profil či elektro pohonem. Na výběr máte z množství látek v různých designech a barevných provedeních.

VĚDELI JSTE?

Zatemňovací látka označovaná jako „dim out” nepropustí 70–75 % světla. Látka s označením „black out” dokáže prostor zatemnit až na 100 % díky střední černé vrstvě.

římské rolety

Foto JAB

ŘÍMSKÉ ROLETY

Jsou jedinečným typem stínění zejména díky dekoračnímu charakteru. Skládaný systém látky je elegantní a stejně pasuje jak do moderních, tak i tradičních interiérů. Jejich výhodou je to, že se hodí na větší, ale i menší okna a jsou řešením i na šikmá a střešní okna. Navíc látku lze jednoduše sundat a vyprat.

japonské závesy

Foto miranttes

JAPONSKÉ ZÁVĚSY

Japonské posuvné závěsy jsou ideální na velká francouzská okna a jsou alternativou klasických závěsů a záclon. Sestávají z panelů látky, které jsou připojeny suchým zipem nebo pomocným profilem na nosiči, který se pohybuje po kolejnici. Můžete je ovládat ručně nebo motoricky. Poskytují dobrou variabilitu stínění, tak jak právě potřebujete, a na výběr máte z různých druhů látek, vzorů i barev. Tyto závěsy jsou jednoduché a elegantní, zároveň místnost ozvláštní.

drevene žaluzie

Foto miranttes

DŘEVĚNÉ ŽALUZIE

Dřevěné žaluzie nejsou pro každého, ale v současnosti mnozí více vzhlížejí k přírodním materiálům. Lze je využít jako specifické stínění nebo jako dělicí prvek vnitřních prostor. Vyrábějí se z vysoce kvalitních dřevin jako například borovice, lípy, či abachi. Nejsou však vhodné do koupelen či k bazénům, neboť dřevo jako přírodní materiál může změnit tvar v důsledku teplot a vlhkosti. Výjimkou jsou pouze bambusové žaluzie, které jsou extrémně tvrdé, pružné, stálobarevné a nepřijímají vlhkost.

plissé žaluzie

Foto Kadeco

PLISSÉ ŽALUZIE

Velmi elegantní i praktické jsou plissé žaluzie, které jsou vyrobeny z látky, a tak se dají hezky zkombinovat s jakýmkoli interiérem. Plissé se stahují jednoduše, a to zespodu navrch nebo z horní části. Na okně mohou být volně visící, vedené v lankách nebo v kolejničkách. Ovládají se buď na řetízku, šňůrce nebo úchytce. Plissé textilie se vyrábějí z polyesterových tkanin, jsou průhledné a vzorované, neprůhledné a také zatemňující. Krásné plissé žaluzie vyrábí i německá značka Kadeco.

GARNÝŽE

Na to, abyste si okna mohli vyparádit, budete potřebovat garnýže, které musí být spolehlivé, praktické i oku lahodící.

TYP

Běžně se setkáte se dvěma typy garnýží – tyčovými, nebo stropními kolejničkami rovného i obloukového tvaru. Oba typy se mohou umisťovat k boční stěně nebo ke stropu. Tyčové garnýže mají jednu nebo dvě vodicí konzoly vedle sebe, kam lze zavěsit současně záclonu i závěs. Kolejnice mohou být jednodrážkové, dvoudrážkové ale i vícedrážkové, případně kombinované se suchým zipem.

MATERIÁL

Garnýže se vyrábějí z oceli, hliníku, dřeva nebo plastu. Před jejich výběrem se zamyslete, jaké máte možnosti na jejich umístění a také zda přemýšlíte pouze nad záclonou, nebo i závěsem. V případě těžších textilií volte kvalitní kovové garnýže. Při jejich výběru můžete narazit i na pojem blenda. Jde o “dlouhou lať”,
kde je nafrézovaná kolejnice, která je skrytá uvnitř blend.

ROZMĚR

Aby záclona nepřekážela, když chcete otevřít okno, k šířce okna je potřebné připočítat centimetry navíc. Pokud jde o závěs, k délce garnýže by mělo být přičteno 25 cm, které tvoří prostor od kraje okna k držáku garnýže. U záclony stačí připočítat přibližně 15 cm navíc.

ZPŮSOB ZAVĚŠENÍ

Záclony a závěsy lze o garnýž uchytit několika způsoby, ne každý způsob však pasuje k typu garnýže. V případě tyčových garnýží se používají kroužky a běžce s háčky, kolíčky, tunely a poutka. U kolejniček jsou to běžce s háčky nebo kolíčky.

Text Miroslava Maceková
Foto Ikea, archiv firem
Zdroj časopis HOME

Kategorie: Dekor
Tagy: rolety záclony zavesy
Sdílejte článek

Diskuze