Zdroj: Pavel Kudiváni

Útulný a praktický byt ukazuje, co dokážou závěsy a záclony, když se správně použijí

31. 07. 2022
Diskuze (1)
Sdílet

Moderní bytové domy často nabízejí byty s atypickými půdorysy a nevšedním architektonickým řešením. Jedním z těchto bytů je penthaus – sedmadevadesátimetrový byt v nejvyšším poschodí novostavby na bratislavských Poliankách. Díky tomu, že klient oslovil architekta už ve stádiu realizace hrubé stavby, vznikl byt s jasným rukopisem a přesně na míru čtyřčlenné rodiny.

V době, kdy mladá rodina vyhledala architekta Eugena Kullmana, očekávala nový přírůstek. Kromě dostatku úložných prostorů byl proto pro majitele důležitý praktický, ale přitom útulný prostor. Toho se podařilo architektovi dosáhnout použitím dřeva, precizních detailů a závěsů, které se pomalu, ale jistě vracejí do moderních domácností.

Útulný a praktický byt se závěsy a záclonama

Závěsy a záclony mají největší vliv na atmosféru otevřeného denního prostoru, který spojuje funkce kuchyně, obývacího pokoje a jídelny. Zdroj: Pavel Kudiváni

Závěsy a záclony mají největší vliv na atmosféru otevřeného denního prostoru, který spojuje funkce kuchyně, obývacího pokoje a jídelny. Všimněte si velkoplošného asymetrického prosklení v obývací části, které nabízí krásný výhled – obývací pokoj působí téměř jako vyhlídková věž zavěšená ve vzduchu. Závěsy také zjemňují chladný industriální charakter vnějších trámů křižujících okna.

Přečtěte si také:
Co víc si přát? Útulný a milý půdní byt v jedné z nejkrásnějších částí Prahy

Přírodní materiály, precizní detaily

Byt s několika šikmými stěnami a nepravidelnými tvary nabízel možnost hravého vsazení nábytku, na druhé straně každý detail bylo nutno velmi dobře promyslet. Architekt Eugen Kullman řešení tohoto projektu charakterizuje slovy: „Prostor jsme citlivě uzavírali do pokojů s šatníky, pracovními stoly, postelemi, postýlkami…

Útulný a praktický byt se závěsy a záclonama

Kuchyň zútulňují hluboké tóny. Zdroj: Pavel Kudiváni

Denní část zachovává otevřené uspořádání jednotlivých funkčních zón. Rozhodli jsme se pro využití přírodních materiálů, ve snaze dosáhnout pocitu útulnosti – navzdory tomu, že podobným prostorům by pro pěkné fotografie do portfolia vyhovoval minimalistický asketismus.“ Precizní detaily podtrhují materiálové řešení.

Útulný a praktický byt se závěsy a záclonama

Precizní detaily podtrhují materiálové řešení. Zdroj: Pavel Kudiváni

Hluboké tóny zútulňují kuchyň, ložnici i koupelnu

V denní zóně působí dominantně tmavá dřevěná kuchyňská linka kombinovaná s bílými vsazenými skříňkami, zástěnou a pracovní plochou. Uprostřed prostoru je velký bílý ostrůvek s dřezem a množstvím úložného prostoru. Kontrastuje mu černý jídelní stůl. V týchž barvách je i obývací část s velkou světle šedou pohovkou.

Přečtěte si také:
Příjemný, jednoduchý a útulný interiér prošpikován designovými ikonami

Hlavní ložnice je laděna do tmavé modrošedé barvy, což prostor zútulňuje a dodává mu hloubku. Velmi příjemným místem interiéru je koupelna, do které vejdete dveřmi ve dřevem obložené stěně. Také zde jsou použity odstíny modrošedé a bílé barvy. Velkou výhodou koupelny je okno umístěné v šikmé stěně.

Útulný a praktický byt se závěsy a záclonama

Chodba. Zdroj: Pavel Kudiváni

Byt HRCH

autor: Ing. arch. Eugen Kullman

lokalita: Polianky, Bratislava

podlahová plocha: 97 m2

projekt: 2020

realizace: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Pavel Kudiváni

Kategorie: Design interiérů
Tagy: barvy v interiéru byty designový nábytek kuchyňská linka ložnice moderni bydleni osvetleni záclony zavesy
Sdílejte článek

Diskuze

  • Tak studené, neútulné, neosobní. Jedinou spásou by byly všude textilie, květiny, věci a rozházené hračky dětí. Chybí tam něco…

    Asi staromódní