Nejhorší a nejlepší interiérové rostliny podle feng-šuej. Máte je doma i vy?

17. 09. 2020
Diskuze (8)
Sdílet

Interiérové rostliny zvyšují estetickou hodnotu interiéru a pročišťují vzduch. To však není všechno. Podle principů staré čínské filozofie feng-šuej ovlivňují i naši osobní energii a s ní zdraví, úspěch, bohatství. Některé pozitivně, jiné negativně. Víte, kterými se obklopit a jakým se raději vyhnout?

Obecně platí, že většina rostlin je z hlediska této filozofie skvělá, ale jen tehdy, když se o ně dobře staráme. Rostliny s měkkými a zaoblenými listy jsou považované za nejlepší, protože podporují proudění a šíření pozitivní „výživné“ energie. Toto jsou nejoblíbenější pokojové rostliny z hlediska feng-šuej.

Palma areková

Dypsis Lutescens neboli palma areková či zlatoplodá je skvělá rostlina na čištění vzduchu, uznávaná je i v rámci feng-šuej. Zvlhčuje vzduch, je vhodná i do kanceláře a do domácnosti se suchým vzduchem. Palma areková vytvoří v prostoru přírodní dominantu a má krásné listy podobné vějířům. Potřebuje jasné, ale nepřímé světlo. Rozzáří každý pokoj a zlepší vám náladu.

Palma areková

foto istock

Ledviník vznešený

Tato nejznámější interiérová kapradina pochází z tropů. Je to stálezelená trvalka, která nepotřebuje mnoho péče. Nesnáší přímé světlo, daří se jí v polostínu, zbavuje vzduch škodlivin a vytvoří vám v domácnosti efekt pralesa. Velmi pěkně vypadá zavěšená v košíku, navíc se jí jako jedné z mála rostlin daří i v koupelnách.

Ledviník vznešený

foto istock

Tchýniny jazyky

Sansevieria (tenura) byla za časů socialismu přímo povinným inventářem každé domácnosti. Dnes se opět vrací. Není to jen kvůli dekorativním silným listům se světlejšími vzory, ale i kvůli jednoduchosti pěstování. Potřebuje rozptýlené světlo nebo mírný polostín. Na zimu je dobré jazyky zazimovat v místnosti s teplotou kolem čtrnácti stupňů Celsia. I když ostré rostliny a předměty se považují z hlediska feng-šuej za negativní, tchýniny jazyky jsou výjimkou – nabízejí totiž ochrannou energii.

Tchýniny jazyky

foto istock

Bambus štěstí

Nejznámější rostlinou spojovanou s feng-šuej je bambus štěstí. Představuje prosperitu, přizpůsobivost, podporuje pozitivní vztahy. Dva stonky harmonizují lásku a dlouhodobé soužití. Důležité je opět dbát o jeho zdraví. Shnilé stonky odstraňujme, aby neničily pozitivní vlivy zdravých. Zajímavé je, že to, čemu říkáme bambus štěstí, vlastně není druh bambusu, ale je to jihoasijská dracéna. Je symbolem dlouhověkosti. Má ráda polostín a rosení. Snadno se formuje do různých dekorativních podob.

Bambus štěstí

foto istock

Jakým rostlinám se raději vyhnout?

V prvé řadě zlikvidujme všechny rostliny, které mají známky poškození, hniloby nebo jsou napadeny škůdci. Odstraňme veškeré odumřelé a odumírající části rostlin. Nezanedbávejme péči zdravých. Nevyplatí se používat ani umělé rostliny.

Nemáme-li jinou možnost, vyberme si co nejkvalitněji vypracované, ale ani tak z nich nedostaneme to, co od zdravých živých rostlin. Chceme-li dodržet principy feng-šuej, vyhýbejme se ostrým, špičatým, pichlavým rostlinám a rostlinám s ostny. Za původce negativní energie jsou považované hlavně kaktusy.

interiérové rostliny

foto istock

Naopak rostliny s oblými listy se často používají i k maskování ostrých rohů.

Sabína Zavarská
foto: istock

Kategorie: Design interiérů
Tagy: Bambus štěstí Ledviník vznešený Palma areková pokojove rostliny Tchýniny jazyky
Sdílejte článek

Diskuze

 • Bože, bože bože ……

  Dana
 • Nikdy jsem nebyl milovník květin v domácnosti.Ale na stará kolena mi v rozumné míře přinášejí velkou radost.

  Vojtěch
 • Jako typická rostlina, která je v souladu s principy feng shui, většinou bývá uváděna tlustice. Jak ji nejlépe pěstovat?

  Vanda
 • Přesně taj: bože bože. To je článek o ničem

  Marcela
 • 1. Rostliny uvedené jako příklad – typické rostliny s kulatými listy!
  2. Rostliny nečistí vzduch v místnosti, jen v nepatrné míře, jak prokázaly výzkumy NASA. Když potřebovali zjistit přesné hodnoty, zdali by se rostliny nedadaly k tomuto účelu používat. Nedaly.
  3. Moje kaktusy a sukulenty vysílají zásadně pozitivní energii – pro mne, protože se o ně s láskou starám, v létě je dávám ven, později proto krásně kvetou.
  Svatá prostoto, to je zase článek….

  Martina
 • přesně, měkké oblé tchýniny jazyky 😀

  anda
 • Bože…mam doma kaktus..mam ho ráda.. daří se mu…asi brzo chcipnu…

  Jana Mala
 • U nás se vždycky říkalo, že pěstovat si tchýnin jazyk je nerozum.

  Jiřína