Věci, které působí zastaralé v interiéru
Zdroj: istock.com

Zbavte se věcí, které dělají dům zbytečně starý a zastaralý. Které to jsou?

31. 12. 2022
Diskuze (24)
Sdílet

Některé designové prvky domů z minulosti mají kouzlo, které jim dodává historický nebo dobový charakter. Jiné? Neodolaly zkoušce času. Trend, který byl v jedné konkrétní éře tak všudypřítomný, že okamžitě datuje váš domov, může být pro přátele (nebo budoucí majitele domu, pokud uvažujete o prodeji) vlajkou, že jste ho nerekonstruovali desítky let.

Samozřejmě vám může být jedno, jestli je váš domov v trendu. Pokud se vám daný prvek líbí, rozhodně si ho ponechte. Pokud však plánujete nějaké renovace nebo přemýšlíte o hodnotě nemovitosti při jeho dalším prodeji, měli byste zvážit obnovu těchto několika věcí, kvůli kterým váš domov působí zastarale.

Potahy na záchodová prkénka

Je těžké uvěřit, že nadýchaná záchodová prkénka byla kdysi v módě. Dodnes se v koupelnách na celém světě přetahují přes záchodová prkénka textilní potahy. Vzhledem k tomu, že již kdysi neměly vůbec žádný smysl kromě toho, že zvýrazňovaly barevnou koupelnovou sestavu, není divu, že jejich popularita odezněla. A to nezmiňujeme fakt, že co se hygieny týká, tak je lepší se této „dekorace“ zbavit, jelikož zadržuje mnoho bakterií a dalších nečistot.

Umělé květiny

Pamatujete si na lesklé plastové nebo zaprášené saténové květiny z 80. let? Byly sice jednodušší na údržbu a levnější než kupovat každý týden novou krásnou expozici, ale jejich kýčovitost byla na pováženou. Ještě horší bylo, když byly zasazeny do vrstev barevného písku nebo oslnivých a třpytivých oblázků.

Umělé květiny ve váze

Zdroj: istock.com

Kovaný nábytek

Zdobený kovaný nábytek byl v 70. a 80. letech minulého století velmi oblíbeným doplňkem. Kovový nábytek naštěstí napravil své honosné křivky, jelikož v dnešní době jsou v kurzu již mnohem elegantnější varianty nebo vlásenkové nohy.

Orientální koberce

V 80. a 90. letech se na kobercích velmi často objevovaly nadýchané květinové vzory, které béžovým interiérům dodávaly barevnost. Doba se však změnila, a tak jsou dnes v kurzu mnohem jednodušší a elegantnější vzory, které dokážou oživit každý domov.

Orientální koberec

Zdroj: istock.com

Nábytek z borovice

Sem tam nějaký ten kus borovicového nábytku může dodat venkovský šarm, ale celá sada dřevěných úložných prostorů je nevhodná. V době své největší slávy byly mohutné komody, zásuvky a celé ložnicové soupravy s dřevěnou povrchovou úpravou v módě, ale v dnešní době je přítomnost těžké borovice pasé. Proč ale nedopřát svému borovicovému nábytku renovaci pomocí barvy?

Přečtěte si také:
Jak do moderního interiéru zakomponovat starší kousky nábytku, aby výsledek nepůsobil chaoticky

Bílé kuchyňské spotřebiče

Když se v 50. letech rozšířily do našich domácností revoluční vestavné kuchyně, přišly s nimi i vestavné chladničky a sporáky v praktickém a cenově dostupném standardním bílém provedení. Díky technologiím a trendům nerezové, chromové, šedé, a dokonce i černé a barevné spotřebiče způsobily, že bílá nyní vypadá zastarale a staromódně.

Bílé spotřebiče v kuchyni

Zdroj: istock.com

Krajkové závěsy

Krajkové síťové závěsy visely kdysi v oknech téměř všech domů na světě – a měly svůj reálný účel. Nejenže v přízemí dodávají vrstvu soukromí, ale také propouštějí do místnosti světlo, aniž by oslňovaly. Přesto se domníváme, že v dnešní době, kdy je k dispozici tolik elegantních možností úpravy oken, by se měly krajkové závěsy uklidit hluboko do skříně.

Stropní ventilátory

Stropní ventilátory jsou sice praktické v teplých měsících, ale i jejich čas je již pryč. Díky úžasným moderním vynálezům, jako jsou klimatizace a ventilační systémy, může být váš domov chladný a svěží, aniž byste potřebovali nevzhledný stropní ventilátor – za což jsme všichni velmi vděční.

Stropní ventilátor

Zdroj: istock.com

Celodřevěné obložení

Pokud nevlastníte horskou chatku (kde se dřevěné obložení hodí a působí příjemně), není pro nadměrné dřevěné obložení interiéru opravdu žádná omluva. Pokud jsou vaše stěny, dveře a stropy dřevěné, pak víte, že je čas se obložení zbavit. Když se zbavíte přehnaných ploch dřeva, bude váš domov působit mnohem lehčeji a světleji. Nicméně elegantní dřevěné obložení na jedné stěně nebo v chodbě je velice populární.

Přečtěte si také:
Kuchyňské trendy, kterým je lepší se vyhnout, jinak bude vaše kuchyň zanedlouho působit zastarale

Sušené květiny

V devadesátých letech minulého století tyto zaprášené aranžmá ovládly naše domovy, ale s trendem zelených pokojových rostlin se tyto sušené ozdůbky dostaly na vedlejší kolej. Stejně jako v případě misek s umělým ovocem je čas nechat tyto dekorace odejít, ale sušené trávy a moderní, neformální aranžmá se naopak vracejí zpět do módy.

Sušené květiny ve váze

Zdroj: istock.com

Text: Claudie Kornelová
Foto: istock.com

Kategorie: Design interiérů
Tagy: interiérové doplnky interiérové rostliny pokojove rostliny trendy v bydlení
Sdílejte článek

Diskuze

 • Bla,bla,bla …

  pidik
 • Určitě budu masiv ničit barvou

  Anonym
 • Neskutečné kecy.

  Jarka
 • Jdete do pryč s těma radama za chvíli budete radit kdy dýchat a jít na WC každý si zařídí domov jak se mu to líbí

  Anonym
 • Tak tenhle strojový překlad je „vlajkou“, že další články asi nemá smysl číst 😀

  Anonym
 • Ať si každý žije v tom, co se mu líbí a hlavně na co má…to je domov😉

  Anonym
 • Báječně jsme se vždy cítili u babičky na venkově, kde byl nábytek „každý pes jiná ves“, i tak tam bylo útulno.

  Marie
 • Opravdu naprosto zbytečný článek.

  Jaromír
 • Každá doba je trochu jiná, ale blbé kecy jsou módní vždy. Hlavně je nebrat vážně!

  Mirek
 • Autor článku má opravdu vytříbený vkus, pokud jeho domácnost vypadala tak, jak popisuje. Ty hrůzy, o kterých píše, jsme doma neměli nikdy! Pravda s výjimkou bílých spotřebičů, jiné ani tehdy nebyly.

  Dana
 • Co se mi líbí to si dám do bytu Nechci mít naprogramování co je moderní,to stejně odezní a je to zase jinak.!Takže každý ať se zařídí po svém.

  Anonym
 • nejlepší bude ,když se zbavíte všeho co mate doma radimk čemu máte citove poutu,co se vam líbí a pořídíte si nabytek z dředotřísky nejlepší v bílé barvě v kombinaci s černou,nic lepšího jsem totiž od designeru neviděla a všichni budeme uniformovaný,lide jsou ruzní a mají každy jiný vkus a hlavně je to jejich domov i s umělou kytkou.

  bety betynkova
 • Ať si každý dá do bytu co se mu líbí žije v tom on a nikdo nemá právo mu do toho kecat bílé spotřebiče jsou in

  Anonym
 • A mohu mít na WC toaletní papír?

  Luďa
 • Autor – no co k němu říci? Asi by měl vzít lopatu a pořádně zamakat, aby netrousil tyhle hlody k lidem, vždyť těch blábolů je už až tak dost a ještě tyhle nesmysly.

  Olga
 • Ne každý miluje ultramoderni, důležité je, zda je to funkční a ladí to… Za mě kovaný nábytek, obložení dřevem, masivní nábytek, větrák na stropě… Super a ty se bez autorko zakopat.

  Terry
 • To je ale krávovina. My třeba máme srub a neumím si představit, že by mi sem někdo dal něco jiného než masiv. A potah na záchodové prkénko je fakt humus a asi to i každý ví, jelikož s tím jsem se ještě nikdy nikde nesetkala. Ale je už vážně až drzost, aby mi někdo cizí od stolu diktovat, co mám mít v baráku.

  Jana
 • Hromada osobních názorů,a souhlasím s tím , že má každý nárok žít tak jak se mu líbí a nikdo nemá nárok urážet anebo ponižovat kohokoli za jeho vkus a chuť si žít dle svého,je třeba mít čistě uklizeno a je fuk jaký je nábytek ap.Eli

  Eli
 • Autorka to přepískla ve všech směrech.
  Umělé květiny – vždy byly vrcholem nevkusu, ale dnes už jsou někdy k nerozeznání od pravých, a když má někdo květiny rád a má na ně málo času nebo je málo světla, tak si nějakou umělou pořídí, lépe, než postupně zlikvidovat nesprávnou péčí tu živou.
  Orientální koberce – mohou být uměleckým dílem, pokud nejsou z viditelné uměliny, mohou zkrášlit i moderní byt.
  Nábytek z borovice – mnohem příjemnější, než umělohmotné lamino; borovice je přírodní, hodnotný materiál a také dražší.
  Krajkové závěsy – nevím úplně, co tím autorka myslí, ale já tedy nejsem ráda, když na mě někdo kouká z protějšího domu, tak si pořídím záclony třeba i krajkové, abych přeci měla trochu soukromí, zvláště, když se jedná třeba o ložnici.
  Stropní ventilátory – zatím nedoceněné zařízení, které učiní v letních vedrech místnost lépe obyvatelnou. Ne všichni mají na klimatizaci a ventilátor pomůže za desetinu nákladů, i když ne tak účinně. Jenže klimatizaci za stávajících cenových podmínek asi nemůžeme mít všichni, nehledě na to, že klimošky v horkých dnech už odrovnaly energetické systémy i ve vyspělejších zemích.
  Sušené květiny – když si vypěstuji hezké sušené rosliny a dám si je do vázy, tak mě těší po celý rok a ještě se s nimi mohu pochlubit. Přírodní materiál dobře naaranžovaný ve vkusné nádobě nemůže nikoho urazit.
  Děkuji, ale nechci žádný sterilní byt zařízený laminovaným (dříve umakartovým) nábytkem, které nám nabízejí jako vzory někteří bytoví architekti. Respektovala bych tedy rozdíl mezi bytem pro muže a ženy. Ale třeba i v novodobých filmech mají o bytech hrdinů tvůrci úplně jiné představy, než autorka. A mnozí by v těch bytech rádi bydleli, protože jsou prostě útulné.

  Dana
 • Na černých a stříbrných spotřebičích je vidět každá Hapka a otisk prstů. Nechci strávit život každodenním mytím.

  Jana
 • Perské koberce a out……. Oh… designér Švejk to psal…….

  Helena
 • Článek je hloupý a zbytečný .

  Marie
 • Domov je tam ,kde se člověk cítí dobře.A je jedno jestli má lednici bílou,nebo puntíkovanou,jestli má kytky živé,nebo umělé.Nikdo nemá právo někomu radit co je trend nebo kýč.Autor je samozvaný estét a hlupák

  Anonym
 • Útulný domov si dělá každý sám dle svého úsudku a svých vlastních představ, možností a prostě tak jak to má rád. A komu se to nelíbí, tak nelíbí no a co? Přeci si nezařazujeme byt pro návštěvy no né? Jasně že chci mít uklizeno a navařeno když přijdou mí přátelé na návštěvu. Ale určitě si kvůli nim nebudu pořizovat nový nábytek měnit obložení či koberec 😏

  Růžena.