Trendy 2023 v obkladačkách a dlaždicích
Zdroj: istock.com

Jaké obkladačky a dlaždice budou hitem roku 2023? Ručně vyráběné, přírodní a s texturou!

22. 02. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Obkladačky nebo dlaždice jsou nejen praktické, snadno udržovatelné, odolné, ale když vyberete správně, prostoru okamžitě dodají osobitost a styl. Zatímco v předešlých letech se design dlaždic točil kolem jednoduchých obdélníků a čtverců v monochromatických tónech bílé a šedé, v roce 2023 se dočkáme nových trendů. Designéři předpovídají, že majitelé domů a bytů budou chtít experimentovat s novými a odvážnějšími styly.

Osm trendů obkladaček a dlaždic, které budou hitem tohoto roku

Ručně vyráběné dlaždice

Ručně vyráběné dlaždice se dostaly opět do povědomí v souvislosti s hitem „zellige“ dlaždic – charakteristických pro Maroko a Blízký východ. I v tomto roce budou ručně vyrobené obklady a dlaždice trendem číslo jedna. Jsou zajímavé v tom, že každý kus je mírně odlišný a jedinečný, vytvářejí organický, řemeslný vzhled, ať je použijete jako zástěnu v kuchyni, nebo do koupelny.

Ručně vyráběné dlaždice

Zdroj: istock.com

Vysoký lesk

Dlaždice s vysokým leskem jsou skvělým způsobem, jak rozjasnit prostor, protože přirozeně odrážejí světlo. Vysoce lesklé povrchové úpravy obecně pomáhají vytvořit teplý, rozjasňující efekt v kuchyních a koupelnách. I kovové akcenty na dlaždicích podporují odrážení světla a vytvářejí dekorativní lesk.

Přečtěte si také:
Jak kombinovat obklady a dlažby

Vzory a mozaiky

V aktuálním interiérovém designu jsou velmi vítány výrazné barvy a vzory. Tento trend se odrazí i v designu dlaždic. Dekorativní dlaždice a obkladačky působí „ilustračně“, promění stěnu či podlahu v umělecké dílo. Stávají se ústředním bodem místnosti. Neutrálnější odstíny jsou vhodné, máte-li v interiéru jiný dominantní prvek. Zajímavým řešením, když se obáváte, že by vzorů bylo příliš, je vybrat jen jednu menší stěnu, na kterou umístíte vzorované obkladačky nebo mozaiku, a ve zbylém prostoru použijte jednoduché dlaždice v doplňkové barvě.

Vzory a mozaiky

Zdroj: istock.com

Přírodní kámen

Sklon k přírodním materiálům je a bude dlouhodobým trendem. Pokud jde o dlaždice a obklady, mimořádně oblíbené jsou ty z přírodního kamene – žula, břidlice, mramor, travertin a vápenec. Jsou sice dražší, ale také jsou nadčasové, sofistikované a především odolné a snadno se udržují.

Přírodní kamenné obkladačky a dlaždice

Zdroj: istock.com

Texturované obkladačky

Texturované a trojrozměrné obkladačky vyvolávají nejen zrakový, ale i hmatový zážitek. V interiéru vytvářejí přímo umělecký sochařský efekt. Vizuálně nápadné a dramatické stěny jsou jednoduchým způsobem, jak přidat do místnosti poutavý prvek a hloubku bez toho, že byste interiér přesytili barvami nebo vzory. Existuje mnoho různých textur, které fungují skvěle nejen na místech, kam obvykle obklady a dlažby dáváme, ale i v obývacích pokojích, jídelních koutech, či dokonce v ložnicích.

Texturované obkladačky

Zdroj: istock.com

Monochromatické šachovnicové vzory

Šachovnicové dlaždice s vysokým kontrastem jsou nadčasovou volbou, v tomto roce se dočkáme zjemnění kontrastu v podobě tlumenějších a monochromatičtějších obkladů a dlažeb tvořících šachovnice. Co říkáte na jemné zemité tóny nebo například kombinaci šedé s šedorůžovou nebo mechovou zelenou?

Přečtěte si také:
Trendy v domácím dekoru pro rok 2023: Nápady, které můžete letos vyzkoušet!

Jedinečné tvary

Místo klasické obdélníkové nebo čtvercové dlaždice jsou osvěžením prostoru různé jiné tvary. Nejsou to jen šestiúhelníky, ale i trojúhelníky, oválné tvary nebo úplně nepravidelné obkladačky.

Hotové zástěny

Zástěna nad kuchyňskou linkou je podstatně jednodušším řešením než obkládání obkladačkami. Koupíte si ji přesně podle velikosti, jakou potřebujete, a stačí ji jen osadit na místo. Žádné zdlouhavé obkládání. Navíc jsou na trhu v různých zajímavých designech – od mozaik, přes monochromatické, cihličkové, imitující dřevo či přírodní kámen až po skleněné – a po čase je snadno vyměníte.

Hotové kuchyňské zástěny

Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Zdroj: thespruce.com
Foto: istock.com

Kategorie: Trendy
Tagy: dlazdice kuchyňské zástěny obkládačky trendy v bydlení zástěny
Sdílejte článek

Diskuze