Zdroj: Jiří Ernest

Jak sjednotit interiér bytu pomocí obkladů a dlaždic

18. 05. 2021
Diskuze (1)
Sdílet

Původní interiér pražského bytu byl pro moderní život řešen nekoncepčně. Vyžadoval rozsáhlou rekonstrukci. Práce na jeho proměně byla o to důležitější, že šlo o dárek novomanželům.

Protože investoři znali práci architektů z tohoto studia, věděli, že mohou očekávat řešení, se kterým budou spokojení. Hlavním požadavkem bylo, aby pohodlně a prakticky sloužil rozrůstající se rodině. Speciálním požadavkem pak byla infrasauna.

Kuchyň a jídelna

Srdcem denní části a zároveň centrem celého bytu je velká kuchyň. Zdroj: Jiří Ernest

Oddělená kuchyň a obývací pokoj nabízejí více funkcí

Autoři návrhu Eva Eisenreichová, Soňa Formanová a Ondřej Žák rozčlenili půdorys na dvě části. Srdcem denní části a zároveň centrem celého bytu je velká kuchyň. Většina moderních návrhů spojuje prostory obývacího pokoje s kuchyní, což má svá pro i proti.

Přečtěte si také:
Prosvětlený byt s krásnými výhledy
Obývací část

V tomto případě autoři návrhu ponechali možnost úplně oddělit obě místnosti, i když jsou opticky propojené – dělí je posuvné prosklené dveře. Zdroj: Jiří Ernest

V tomto případě autoři návrhu ponechali možnost úplně oddělit obě místnosti, i když jsou opticky propojené – dělí je posuvné prosklené dveře, a tak je možné v obou místnostech vykonávat různé aktivity a nerušit se navzájem. Avšak společenská funkce kuchyně tímto řešením nijak neutrpěla – je prostorná a nábytkem řešena jako obytná. Na denní část navazuje velký balkón.

Kuchyň s východem na balkon

Kuchyň je prostorná a nábytkem řešena jako obytná. Na denní část navazuje velký balkón.  Zdroj: Jiří Ernest

Z obývacího pokoje fitcentrum i pokoj pro hosty

Částečně oddělený obývací pokoj je vlastně na konci dispozice, a proto nabízí pocit bezpečí a soukromí. Zároveň tu našel místo stroj na cvičení a v případě potřeby se obývací pokoj s roztahovacím gaučem velmi snadno promění v pokoj pro hosty. Na opačné straně bytu – za technickým jádrem (koupelna, WC, sauna, úložné prostory) – se nachází soukromá zóna, tedy ložnice rodičů a dětský pokoj.

Přečtěte si také:
Spojení dvou bytů do jednoho: Byt plný překvapení
Koupelna a dlaždice ve tvaru hexagonu

V koupelně či na záchodě skladba dlažby sestává spíše z bílých dlaždic a dekorovaných kusů. Zdroj: Jiří Ernest

Hexagon jako hlavní vzor, který sjednocuje celý interiér

Jedním z estetických cílů architektů bylo interiér opticky propojit. Podařilo se to několika „fintami“. Zónování podpořili použitím povrchových materiálů a scelování zase uplatněním hexagonových obkladů a dlažeb v různých částech bytu. Na několika místech zůstala původní podlaha z olejovaného přírodního dubu. Kontrastně ji doplňují betonová stěrka a dlaždice ve tvaru hexagonu. Avšak ne nepromyšleně či náhodně.

Hexagonové dlaždice v bytě

Tyto šestiúhelníky se staly pojivem obou zón. Podle umístění se mění množství tmavých dlaždic. Zdroj: Jiří Ernest

„Hexagonové dlaždice daly interiéru ozdobný prvek, na který se klienti těšili, ale tato dlažba splnila i požadavek na soudobý vzhled interiéru. Tyto šestiúhelníky se staly pojivem obou zón. Podle umístění se mění množství tmavých dlaždic: ve „špinavé“ zóně a u sporáku najdete více tmavých dlaždic, naopak v koupelně či na záchodě skladba dlažby sestává spíše z bílých dlaždic a dekorovaných kusů,“ objasňují detaily autoři proměny. 

Šedá, dřevo, opakující se vzory a tyrkysový akcent

Barevná kombinace šedé a dřeva definuje celý interiér. Zajímavým detailem je, že truhlář využil dezénu dlažby i dřevěných prvků. Všechno spolu pěkně ladí. Akcenty jsou „podtrženy“ tyrkysovým laminem, které barevně nenápadný interiér osvěžuje.  

Přečtěte si také:
Typický cihlový byt prošel rekonstrukcí a dnes září čistotou a jednoduchostí

Byt „Hexagon“

architektonický ateliér: FOREVA architects

autoři: Eva Eisenreichová, Soňa Formanová, Ondřej Žák

lokalita: Praha, ČR

realizace: 2020

plocha: necelých 90 m2

Sabína Zavarská

Foto: Jiří Ernest

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty byty v Praze geometrické linie Infrasauny změna dispozice
Sdílejte článek

Diskuze