Zdroj: iStock

Kamenné podlahy jsou stále trendové! Takto je můžete využít v interiéru

15. 06. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Popularita kamenných podlah nikdy neskončí. Po staletí patří ke klasice, i dnes jsou jedním z nejžádanějších typů podlah. Často se vyskytují v dobových domech, v rustikálních farmách, ale opět je vidíme i v moderních rodinných domech či v bytech. Vnášejí do místností teplo a texturu, dodají šarm a charakter každému stylu.

Podlaha z kamene je přírodní, a proto vždy originální. Každý kus má určitý charakter a strukturu. Dlažba z kamene obsahuje přirozené žilky, vlnky
a různé vzory – od mramorových po pavučiny či krystalky. Nejde však jen
o efekt. Rozmanitý povrch přírodního kamene je přirozeně odolný vůči prachu a choroboplodným zárodkům. Na výběr máte od drsného povrchu po hladký, od porézního po hustý.

Přečtěte si také:
Starý byt v Brně po proměně: Dlažba jako důležitý prvek členění prostoru

Jak použít kamennou dlažbu v moderní domácnosti?

Kamenné podlahy jsou dostupné v různých barvách – žlutá, modrá, zelená, růžová, černá, bílá – podle obsahu minerálů. Máte-li rádi přírodní vzhled, vyberte si kamenné podlahy, které mají zrna a žilkování. Pokud to není pro vás to pravé, zvolte si kamenné podlahy s vysokým leskem, matné nebo „zvětralé“. Aktuálně jsou nejpopulárnější teplejší béžové a tmavě hnědé odstíny kamene, ačkoliv šedá zůstává také stále oblíbená. Hladký, „broušený“ kámen působí čistě a moderně, kameny s výraznější texturou a se „zvětralým“ povrchem jsou ideální k vytvoření autentičtějšího přírodního dojmu.

Moderní koupelnaModern grey designer bathroom with herringbone shower tiling

Zdroj: iStock

Kamenná podlaha do kuchyně a chodby

Kamenná dlažba se nejčastěji používá jako kuchyňská podlaha, ale i do chodeb a venkovních prostorů. Je dostupná v šesti základních druzích: travertin, břidlice, vápenec, křemen, terakota a terazzo.

Apartmá s trámy a kamennou dlažbou

Zdroj: iStock

Dlaždice z kamene velmi dobře fungují v místech s vysokou návštěvností. Jsou odolné, pevné, ekologické a vydrží celé generace. Na trhu najdete různé barvy a vzory, mnohé z nich dodají prostoru charakter luxusu.

Kombinace stylu s odolností

Přírodní kámen je hustší než jiné materiály, a proto i odolnější. Avšak kámen je i porézní, takže vyžaduje pravidelné ošetření, které ho ochrání před bakteriemi, kyselinami a prachem. Pískovec, vápenec a mramor potřebují toto ošetření každých pár měsíců, žula a křemen jednou ročně.

Přečtěte si také:
Jak kombinovat obklady a dlažby

Na porézních površích se běžně vyskytují plísně, které mnozí rádi řeší octem. Avšak přírodního kamene by se nemělo dotknout nic kyselého, protože je zásaditý. Dobrým domácím čisticím roztokem je jeden díl bělidla na čtyři díly vody. Můžete si též koupit pH neutrální čistič k dezinfekci podlahy. Dalším pozitivem kamenné dlažby je fakt, že kámen je skvělý vodič tepla. Pokud tedy uvažujete o podlahovém topení, kamenná dlažba je kandidátem číslo jedna.

Od velkoformátových až po maloformátové

V ideálním případě jsou obklady z přírodního kamene dostupné ve standardním rozměru 600 x 400 mm, přičemž větší formáty jsou k dispozici v závislosti na možností lomu. Máte-li čtvercové dlaždice, dbejte na to, abyste je rozložili v lineárním vzoru uspořádaném v řadách.
S obdélníkovými dlaždicemi si můžete pohrát více a uložit je například i ve vzoru „cihlové vazby“. Velkoformátová kamenná dlažba je ideální pro vytvoření pocitu většího prostoru. Na velkých formátech též mnohem lépe vyniknou žilkování a mramorové stuhy.

Prázdný mramorový interiér

Zdroj: iStock

Terakotové dlaždice

Terakotové dlaždice jsou vyrobeny z místně dostupné červené nebo hnědé hlíny, která je stlačena do tvarů dlaždic. Ty se následně suší a vypalují při vysokých teplotách v peci. Mají neodmyslitelné kouzlo, dodávají starosvětský nádech, ale zároveň i krásné teplé barvy. Jsou vysoce odolné vůči poškrábání a při správné údržbě vydrží desetiletí. Protože terakotové dlaždice jsou ručně tvarované, žádné dvě z nich nejsou stejné – vaše podlaha bude jedinečná.

Přečtěte si také:
Vybíráme podlahu – výhody a nevýhody jednotlivých materiálů

Mramorové dlaždice

Mramor je jedním z nejodolnějších a nejúčinnějších přírodních materiálů, které jsou k dispozici pro vytvoření mimořádného designu. Je to metamorfovaná hornina, která se leskne a mění vzhled každé místnosti. Je dostupný v množství barev (bílá, zelená, béžová, hnědá, růžová, červená a černá). Ne nadarmo je symbolem luxusu a elegance.

Moderní mramorová ložnice

Zdroj: iStock

Experimentujte, kombinujte

Chcete-li vytvořit prostor, který okouzlí na první pohled a ozvláštní malé prostory, vyzkoušejte kombinaci dlaždic z různých druhů přírodního kamene a jiných materiálů. Vyberte si dlaždice dostupné v pastelových barvách, mozaiku, lakované sklo, přírodní kameny a malý prostor opticky rozšíříte.

mramorové kocky v obchodě

Zdroj: iStock

Elegantní vzhled s břidlicí

Břidlice přináší štěrbinový, pruhovaný efekt, který přitahuje pohled. Tento materiál je nenáročný na údržbu a snadno se čistí, je odolný vůči vodě, což z něj dělá skvělou volbu pro centrální místnosti domu. Břidlice je mimořádně odolná, proto je vhodná hlavně na podlahy v kuchyních a v chodbách.

Trendová terazzová podlaha

Terazzová podlaha je tvořena směsí kameniva z mramoru nebo žuly. Je broušená a leštěná, aby vznikl hladký povrch.

Terrazzo stěna v mentolové koupelně

Zdroj: iStock

Výrazné, udržitelné a mimořádně odolné terazzo není jen skvělým podlahovým materiálem, ale je vhodné i na obklady stěn. Je pružnější než beton, a tak zřídkakdy praská. Další výhodou podlahy z terazza je, že nemá žádné spárovací linie.

Sabína Zavarská

Foto: iStock

Zdroj: livingetc.com

Kategorie: Design interiérů
Tagy: Interiérové trendy kámen moderní dlažba mramorové podlahy Typ podlahy velkoformátová dlažba
Sdílejte článek

Diskuze