Zdroj: Shutterstock

Jak kombinovat obklady a dlažby

18. 06. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Je až překvapivé, že právě v této místnosti se většina z nás snaží ukázat svůj smysl pro design nejvýrazněji. Abychom to však se svou kreativitou nepřehnali, podíváme se na to, jak se dá použitím různých obkladů vytvořit příjemný a harmonický celek.

S pointou

Koupelna celá oděná do zemitých či šedých tónů bude vždy nadčasová a takovouto volbou určitě nic nezkazíte. Pokud vám však přesto srdce poskočí například u výrazné mozaiky, udělejte si alespoň malou radost. Pokud ji použijete jen na menší ploše v podobě proužku, za umyvadlem nebo ve výklenku, vznikne vám na stěně zajímavá pointa. A nikdo si nedovolí říci, že jste suchar ☺.

Decentní koupelna

Zdroj: Stone 3

Orient pod nohama

Pokud máte malý prostor a myslíte si, že tu není místo pro vzory a barvy, mýlíte se. Je pravda, že když umístíte do koupelny všechnu armaturu, koupelnový nábytek, zrcadla a poličky, zjistíte, že vám už žádná volná stěna nezůstala.

Přečtěte si také:
Očistná svatyně aneb jak na koupelnu snů

A nádherná marocká dlažba přece potřebuje prostor, aby vynikla. Jenže kde? Nuž, najdete ho přímo pod nohama. Sami uvidíte, jak dokáže výrazný vzor na podlaze rozjasnit celou místnost.

Orient koupelna

Zdroj: Claybrook Studio

Pokud chcete, aby byla koupelna útulná a klasická, udržujte dlažbu i obklad v tlumených barvách a vzorech. Teplá béžová a hnědá či odstíny šedé se jen tak snadno neokoukají. Naopak, kontrastní kombinace různých vzorů a barev jsou vhodné pro ty, kteří v koupelně nemají rádi nudu.

S nádechem luxusu

Koupelna laděná ve stylu art deco si přímo žádá povrchy s nádechem luxusu. Mramor a zlaté odlesky jsou proto na místě. Majitelé této koupelny využili výrazný smaragdově zelený obklad se zlatým vzorem, aby jím upoutali pozornost na zónu s umyvadlem. K němu zvolili mramor, kterým pokryli zbývající stěny a podlahu. Velkoformátová dlažba prostor výborně sjednotila. Díky ní vynikly všechny lesklé a kovové povrchy.

Koupelna laděná ve stylu art deco

Zdroj: Bright Designlab

NÁŠ TIP

Nejušlechtilejším materiálem je mramor. Perfektně funguje jako obklad i podlaha v každém typu koupelny. Rozumí si se sklem, kovem, dřevem a zlatem.

Trojitá radost

V této svěží koupelně jsme napočítali tři různé vzory. Obklad na stěně ve tvaru obdélníku, drobná mozaika ve sprchovém koutě a výrazná dlažba s květinovým ornamentem. Všechny tři spojuje jedna společná myšlenka – tou je barva. Celá koupelna se nese ve znamení černé, bílé a odstínech šedé. Proto působí tak nadčasově a klidně. Barvu nebo spíše lesk jí v tomto případě dodávají mosazné doplňky.

svěží koupelna tři různé vzory

Zdroj: Andrea West Design

NÁŠ TIP

Pokud plánujete použít několik druhů obkladů, nekombinujte je vzájemně víc než tři v rámci jedné místnosti.

Sólo pro mořskou pannu

Kdo má exotiku v krvi, toho nepřesvědčíte, že méně je více. O pozornost tu zdánlivě soupeří dlažba s výrazným ornamentem a velké šupiny na stěně. Aby toho nebylo málo, druhou stěnu sprchového koutu vyplňují klasické bílé metro dlaždice.

Přečtěte si také:
Praktické nápady pro malou koupelnu

Tato koupelna je důkazem toho, že se nemusíme bát kombinovat ani obklady, které na první pohled toho mnoho společného nemají. Není to však úplně pravda. Šupiny svou barvou i tvarem připomínají moře, no a černobílá dlažba s orientálním vzorem ji jen přirozeně následuje. A metro obklad? Je jen jejich nenápadným tichým společníkem.

Sprchový kout exotika

Zdroj: Iortz-Photo

Filmárik a Filmuška

Do malých koupelen designéři většinou volí světlý obklad a velké rektifikované dlaždice, které prostor opticky zvětší. Majitelé této koupelny se očividně nechtěli vzdát nápaditých tmavomodrých mnohoúhelníků. Pokud by uložili dlažbu jen na zem, byla by to jedna z mnoha dobře vyřešených malých koupelen. Oni však dlažbu posunuli o stupínek výš – pokryli jí vanu i stěnu za ní. Dlažba připomínající spuštěný koberec přidala koupelně na metrech čtverečních. Z jistého úhlu pohledu vanu dokonce celkem snadno přehlédnete.

Velké rektifikované dlaždice v koupelně

Zdroj: Aampstudio

Orámování

Na takovéto vtipné zátiší s toaletou a bidetem věru jen tak někde nenarazíte. Designéři se rozhodli ještě víc umocnit dojem z levitujících mís, a to pomocí dlažby. Všimněte si, jak černobílý vzor končí těsně před nimi a znovu pokračuje – jenže až na stěně. Lemování v tomto případě tvoří obyčejné jednobarevné bílé dlaždice ve tvaru čtverce. Tomu se říká velký efekt za málo peněz.

Dojem z levitujících mís v koupelně

Zdroj: Craven Dunnill

Hravý Pop art

Něco na tom tzv. metro obkladu bude. Nejenže je nadčasový, ale je i spolehlivým partnerem pro jakýkoli jiný druh obkladu. Ve správných rukou dokonce dokáže být i sám o sobě hravý a zábavný. Vyzkoušejte si k bílým kouskům koupit pár balení s dlaždicemi v oblíbené barvě.

Přečtěte si také:
Než se pustíte do zařizování koupelny, na tyhle věci byste měli zaměřit pozornost

Pokud je vložíte sem tam mezi základní bílé, získá vaše podlaha i stěny mnohem zajímavější vzhled. Takovéto uspořádání vám sice zabere trochu času, na druhé straně bude vaše koupelna jako od Picassa.

Koupelna v štýle Pop art

Zdroj: Made a Mano

NÁŠ TIP

Při podobném postupu myslete na to, že méně je více. Může se totiž snadno stát, že namísto uměleckého projektu vám doma vznikne barevné cirkusové šapito.

Lesklé versus matné

Míchání matných a lesklých povrchových úprav může být krásným a zároveň nenápadným způsobem, jak přidat do vaší koupelny texturu. Lesklý obklad díky odrazu světla prospěje menším prostorům a je jednodušší na údržbu. Pro ty, kteří hledají uklidňující prostředí, jsou matné dlaždice skvělým způsobem, jak vytvořit harmonický prostor. Všimněte si, jak v této nevelké koupelně lesklý povrch růžových čtverců zachycuje světlo a odhaluje tak příjemnou matnou texturu na tmavém obkladu umístěném v jeho blízkosti.

Lesklá a matná kombinace černé a pastelové

Zdroj: Perini

Text: Katarína Paukeje

Foto: Shutterstock, Perini, Made a Mano, Craven Dunnill, Aampstudio, Iortz-Photo, Andrea West Design, Bright Designlab, Claybrook Studio, Stone 3

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Koupelny
Tagy: barvy v interiéru dlazba doplnky do koupelny Koupelnové trendy obkládačky obklady
Sdílejte článek

Diskuze