Zdroj: istock

Jak řešit nejčastější problémy při svépomocném malování interiéru

26. 08. 2021
Diskuze (2)
Sdílet

Chcete si sami vymalovat byt? Rozhodně to není špatný nápad, ušetříte peníze a přizpůsobíte práci vlastním potřebám i tempu. Avšak i zkušenější kutilové někdy narazí na menší či větší problém. Odlupování barvy, puchýřky či pěnění malby jsou jen některé z nich.

Puchýřky a odlupování

Poslední věcí, kterou v čerstvě vymalované místnosti chceme, je, aby se na malbě začaly tvořit puchýřky a odlupovala se od stěny. Je to však dost častý problém. Viníků může být vícero – vlhkost zachycená pod povrchem barvy, nanášení barvy na zaprášený či jinak nečistý povrch atp.
Náprava není jednoduchá, ale je nutná.

Přečtěte si také:
Jak vybrat interiérové dveře, které s vámi vydrží

Všechnu malbu, která je uvolněná, popraskaná, puchýřková, musíte odstranit až po pevné okraje. Místa natřete základním nátěrem a následně opět vhodným produktem.
Jde-li o velké plochy, je nejlepší celý povrch úplně očistit a začít znovu.

Vlhká stěna opadající

Zdroj: istock

Skvrny a fleky

Obvykle jsou způsobeny kontaminací podkladového povrchu. Pokud se na něm nacházejí různé i neviditelné skvrny (mastné, lepkavé, prašné), výsledek nebude jednolitý. V prvé řadě je důležité odstranit původní skvrnu a až potom povrch zatřít barvou.

Přečtěte si také:
Jak začít a na co při zařizování udržitelnějšího interiéru myslet?

Barva nechce přilnout k povrchu

Když barva nepřilne k povrchu, je to způsobeno opět nedostatečným očištěním podkladu. Barva se nepřilepí k povrchu především tehdy, je-li na něm vosk, olej nebo leštidlo. Na těchto místech zůstanou nenabarvené skvrny. Pomůže vyčištění podkladu brusným papírem a roztokem teplé vody se saponátem. Až po důkladném usušení místa znovu nabarvěte.

Vintage stěna

Zdroj: istock

Barva pění a vytváří krátery

Pěnivý nátěrový film nejčastěji vzniká, když použijete nesprávný typ válečku. Používáte-li barvu na vodní bázi, vyhněte se houbám nebo pěnovým válečkům. Váleček před použitím vždy zkontrolujte, zda je správně navlhčený. Pěna vzniká, když se vzduch dostane do mokrého nátěrového filmu a vytvoří vzduchové bubliny. Když tyto bubliny prasknou, na povrchu filmu zůstanou krátery – někdy vyschnou a vznikne rovnoměrný film, ale není to pravidlem. Co dělat, když vám i po uschnutí zůstaly tyto stopy? Nátěr budete muset setřít mokrým a suchým brusným papírem a vodou s trochou saponátu. Před opětovným malováním povrch nechejte vysušit.

Natírání stěny na šedo

Zdroj: istock

Trhliny a popraskaný nátěr

Je-li nátěr příliš silný a těžký, výsledkem mohou být praskliny. Nejčastěji k nim dochází na strukturovaném nebo reliéfním povrchu a hlavně tehdy, když je barva nanášená štětcem. Popraskání může nastat i po nanesení matné barvy na lesklou, pokud neodstraníte lesk. Trhliny se obvykle dají vyplnit jednou nebo dvěma zředěnými vrstvami barvy.

Přečtěte si také:
Jak sjednotit interiér bytu pomocí obkladů a dlaždic

Praskající omítka delší dobu po malování je výsledkem vysychání nebo pohybu budovy. Velmi často se s ní setkáváme v panelácích. Také může být znakem, že pod poslední vrstvou je už mnoho jiných, a řešení spočívá ve stěrce.

Popukaná stěna

Zdroj: istock

Křídový povrch na vnějších stěnách

Práškový povrch stěn je pravděpodobně způsoben opotřebováním barvy povětrnostními vlivy nebo solemi ze zdiva. Postižená místa natřete štětcem s tuhými štětinami, abyste před nanesením základního nátěru odstranili co nejvíce prachu. Potom povrch utřete suchým hadrem a můžete malovat.

Plísně na površích

Když si všimnete na stěně černých či zelenkavých skvrn, rozhodně si nemyslete, že stěnu zachráníte nátěrem. Jednoduše malovat na plísně v naději, že zmizí, je velmi špatný nápad.

Plíseň na stěne

Zdroj: istock

Plísně je třeba odborně odstranit (neodborné ošetření může vést k rozšíření plísní a zdravotním problémům), stěnu ošetřit fungicidním prostředkem a až po vyschnutí můžete malovat.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: interiérová barva interiérové nátěry malovaní interiéru Malování stěn steny
Sdílejte článek

Diskuze

  • Celý život maluji sama, to se člověk naučí, ale letos jsem koupila barvu primalex polar a není to žádná hitparáda, lepší je standard, ten v malém množství neměli

    Libuše
  • Aj ja si maľujem byt sám. A vždy to bol Primalex. Od standart po všeliaké plus a ostatné prídomky. Pred tromi rokmi mi predavačka pri kúpe zmienila že majú akciu na Dulux. Žiadne čmuhy, všetko dokonalé, rohy super. Naviac m2 sedeli. Po roku som potreboval natrieť prerábku u lustra a na stene. Poradila že sú schopný mi to dať v malej plechovke. Vyvalil som oči keď nebolo poznať žiadny prechod. Navyše cena vychádza i bez zľavy po správnom prepočte lacnejšie.

    Peter