Co se dá v interiéru pomocí barvy skrýt, zdůraznit či rozdělit

05. 10. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Pokud se nebojíte barev a rádi s nimi experimentujete, pak je trend „color blocking“ přesně pro vás. Tentokrát nebudeme malovat celou místnost ani celé stěny, ale podíváme se na to, co se dá pomocí barvy v prostoru skrýt, zdůraznit či rozdělit.

Pomocí barvy a štětce dokážete za jeden víkend a za méně než 1000 Kč kompletně změnit vzhled a atmosféru jakékoliv místnosti v bytě. Co tak vymalovat stěnu jen na polovinu? Nebo stejným odstínem přemalovat i vestavěný nábytek či dveře?

Zdá se vám to šílené? Nemějte obavy – přesvědčíme vás o tom, že odvážný přístup k malování interiéru bude stát za to!

barva v interiéru

Foto Isadory Fabian

Ztracené dveře

Proč byste měli zastavit svůj štětec před zárubní, když se dveře mohou stát úplně přirozenou součástí vašeho barevného schématu? Klidně pokračujte ve svém barevném pruhu i přes dveře. Výsledný efekt bude fantastický! Menší kuchyňská linka získá pomyslnou zástěnu a krátká stěna celistvost. Chcete-li si zachovat bdělost a pozitivní emoce, žlutá barva je skvělá volba.

Přečtěte si také:
Dominující barvy v kompletně zrekonstruovaném bytě navazují na dobovou estetiku

Náš tip

Výborný nápad, jak osvěžit dlouhé chodby nebo vstupní haly s množstvím dveří. Vyzkoušejte!

barva v interiéru

Foto Le Atelier

Třetí rozměr

Máte-li odvahu, zkuste to jinak. Dlouhá chodba s bílými vestavěnými skříněmi po celé délce bude sice plná světla, ale bez špetky barvy či vzoru může působit až příliš chladně a sterilně. Výrazným barevným blokem, který pohltí podlahu, dveře a část nábytku, přidáte chodbě třetí rozměr. Tímto rafinovaným způsobem vytvoříte z dlouhé a úzké chodby příjemný vstup: modrý blok upoutá pozornost, takže chodba nebude působit jako dlouhá „nudle“.

Všechno začalo v 60. letech, kdy módní návrhář Yves Saint Laurent vytvořil ikonickou kolekci šatů, která odkazuje na holandského umělce Pieta Mondriana. Jeho obrazy byly plné rovných linií a barevných ploch ve tvaru čtverců a obdélníků. A tak můžeme říci, že průkopníkem v trendu blokování barev byl právě malíř Piet Mondrian.

barva v interiéru

Foto Little Greene

Tón v tónu

Nejběžnějším způsobem malování poloviny stěny je horizontální rozdělení. Použitím jedné barvy v horní linii a druhé v té spodní vytvoříte optickou iluzi obkladu, který dodá vašemu pokoji nový rozměr bez toho, že by barva na stěně působila těžkopádně. Kombinace příbuzných barev (tón v tónu) vám zaručí, že místnost bude působit velmi příjemně a útulně. Tmavší odstín doporučujeme nanést od podlahy a světlejší směrem ke stropu.

Náš tip

Chcete-li, aby byl výsledek hravější, můžete čáru ukončit vlnovkami, cikcak nebo válečkem do ztracena.

barva v interiéru

Foto Budgetpainters

Nejmenším

Podívejte se na pokoj očima svých ratolestí. Nejen že jsou velké bílé stěny nezajímavé a fádní, ale ještě více zvětšují prostor, který se jim zdá už i tak dost velký. Opět si pomůžete barvou. Když jim roh, ve kterém mají postýlku, vymalujete něžným odstínem, bude se jim lépe usínat. Pokoj zútulníte, když velké bílé stěny horizontálně rozdělíte pomocí barvy.

Náš tip

Ohraničení zón barvou je v každém případě výbornou volbou, jak ozvláštnit pokoj našim nejmenším. Pomocí barev jim vyčleníte zónu na spaní a zónu na učení.

barva v interiéru

Foto Levis

Zářivý krb

Způsob, jakým použili majitelé žlutou v této místnosti pro zvýraznění krbu, je úplně geniální. Efektním barevným blokem zvýraznili v místnosti zářivé ohniště, které k sobě přitáhne celou rodinu. Není nic jednoduššího než stěnu přemalovat, když vám výrazný odstín začne vadit. Je to vždy levnější a jednodušší, než odstraňovat nalepený obklad nebo kupovat nová kamna.

Přečtěte si také:
Malý velký byt: Maximálně využitý prostor a světlé barvy

Zatímco v módě se trend „color blocking“ snaží skrýt nedostatky a upřít pozornost na proporce těla, v interiéru je to většinou naopak. Designéři používají barevné blokování ke zvýraznění objektu a vytvoření atmosféry v místnosti.

barva v interiéru

Foto Stefanie Keeler

Zátiší

Zaostřete na svůj oblíbený kus nábytku! Místo, kde vystavujete své oblíbené dekorace, knihy či fotografie umocníte barvou na stěně. Může to být pásek, kruh nebo jakýkoliv útvar. Podobně můžete zvýraznit i pozadí pro poličku nebo galerii obrazů.

barva v interiéru

Foto Yidoutang

Zónování

Barevnými plochami na stěnách (i nábytku) poměrně snadno vytvoříte v domě zóny. Toto dělení pokojů se uplatní především tam, kde chcete ponechat otevřený prostor. Iluzi samostatné místnosti vytvoříte použitím barvy na dvou či třech přilehlých stěnách. Využijte celý prostor a klidně zamalujte i strop.

Náš tip

Nebojte se v tomto případě použít i tmavší barvy – sytý odstín přidá na útulnosti.

barva v interiéru

Foto Reality And Retrospect

à la tapeta

Dalším způsobem, jak se dá „color blocking“ využít na stěně, je použít několik barev a pomocí šablony či malířské pásky vytvořit jednoduchý geometrický vzor. Takovouto ozdobu zvládne každý a je skvělou a lacinou alternativou k tapetě. Pastelové a neutrální odstíny nezklamou, vhodné jsou především do ložnice či do dětského pokoje, kde vytvoří uvolněnou atmosféru.

Text: Katarína Paukeje
Foto: IKEA, archiv firem
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: barvy v interiéru interiérové barvy
Sdílejte článek

Diskuze