Jak vybrat interiérové dveře, které s vámi vydrží

26. 11. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Při výběru dveří musíte brát v úvahu několik aspektů a rozhodnout se dostatečně brzy v průběhu stavby nebo rekonstrukce. Jen tak si budete moci zvolit dveře, které vydrží každodenní nápor desítky let, nebudou překážet a nezaberou více místa, než je potřeba.

interiérové dveře

Dveře Sapglass otočné, sklo Graduel, zárubeň Normal dýha ořech, 45 variant, od 3 425 Kč, www.sapeli.cz

interiérové dveře

Dveře Tenga, dýha teak bílý a dub stříbrný, v 16 různách variantách od 8 160 Kč, www.sapeli.cz

interiérové dveře

Interiérové dveře BaseLine v bezfalcovém provedení v povrchu Duradecor, který je zvláště odolný vůči nárazům a je k dostání ve dvou barvách a třech dřevěných dekorech. www.hormann.cz

Jaký systém otevírání zvolit

Otočné dveře jsou oblíbenou klasikou. Jsou zavěšeny na dvou až třech pantech. Nabízejí se i v trendové bezfalcové variantě se skrytými panty a také ve verzi reverzní. Reverzní otočné dveře se otevírají opačným směrem, tedy do zárubně, a šetří tak místo. Jejich nespornou výhodou je výborné utěsnění dveřního křídla v zárubni a jsou proto vhodné do místností, kde potřebujeme dobrou zvukovou izolaci. Skládací lamelové dveře jsou řešením tam, kde je na otvírání málo místa a z nějakého důvodu už nelze použít dveře posuvné do pouzdra. Vybírejte kvalitnější s hladce fungujícím mechanismem otevírání. K prostoru nejšetrnější jsou ale již zmiňované dveře posuvné, které existují ve dvou variantách – posuvné na stěnu a posuvné do pouzdra. S nimi ale musíte počítat už v projektu a vytvořit k jejich instalaci podmínky.

interiérové dveře

DesignLine Concepto je optimální volba pro moderní interiér. Čtyři trendové barvy jsou k dispozici na čtyřech různých površích. www.hormann.cz

Materiál, který odolá

Obzvlášť tam, kde jsou dveře nadmíru zatěžované, nebo i tam, kde jsou doma malé děti, je potřeba dobře přemýšlet, jaký materiál zvolit. Na konstrukci závisí životnost dveří, a proto si před koupí udělejte jednoduchý test. Pokud se dveře při zatlačení na protilehlé rohy prohýbají, nechte je v prodejně. Obvodový rám pak dává dveřím tvar a tvoří jejich kostru. Raději vybírejte rám z masivního dřeva – v dřevotřísce nebo jiných náhražkách se panty časem vyviklají a dveře se mohou i utrhnout. Důležitá je ale i výplň, tedy materiál, který vyplňuje rám a izoluje. Častá je voština, která je vhodná pro méně používané dveře, protože netlumí hluk a snadněji se při nešetrném zacházení poničí. Pokud čekáte od dveří více, sáhněte raději po výplni z DTD desky. Pak přijde na řadu povrch, který rozhoduje o tom, jak budou dveře vypadat za pár let existence pod vlivem nárazů, úklidových prostředků, slunečního svitu, dětí a domácích mazlíčků.

interiérové dveře

FOTO HÖRMANN

 

Síla se skrývá v detailu… Platí to i u interiérových dveří. Nezapomeňte tedy zvolit i pěkné doplňkové prvky jako jsou kliky, zárubně, kování, zámky apod. Vždy si pořizujte dveře kvalitní značkové, v nabídce špičkových firem najdete modely v různých cenových relacích a s různými povrchovými úpravami. K dispozici vám budou také odborníci z firmy, kteří dobře poradí a provedou vás celou nabídkou.

interiérové dveře

Celoskleněné dveře Sapglass, Float čiré sklo se sítotiskem, posuv do pouzdra Emotive. www.sapeli.cz

interiérové dveře

Unikátní vlastnosti EBC dveří jsou dány revoluční technologií vytvrzování laku. EBC lakování (Electron Beam Curing) je aplikace, kde tvorba filmu vyžaduje působení proudu elektronů emitovaného EBC lampou. „Proud elektronů zajistí, že je lak ihned po opuštění linky 100% vytvrzený,“ říká Lumír Kozubík, hlavní manažer firmy SEPOS, předního prodejce dveří s celorepublikovou sítí prodejen. www.sepos.cz

Zárubně tvrdí celek

Kovové, nebo dřevěné? Hlavně pevné a kvalitní, aby se do nich dveře mohly pevně ukotvit a nesvěšovaly se. Pak už záleží na preferencích, zda vyberete zárubně běžné, bezfalcové, do kterých dosednou dveře celé, skryté, ukotvené do speciálního stavebního pouzdra skrytého ve zdi, nebo celokovové, které odolají snad i nájezdům dětského odrážedla, nebo vysavače. Kvalitní zárubně si pak žádají i kvalitní panty. Na nich přece visí celá váha dveří, zajišťují perfektní dosednutí dveří do zárubně a tím i těsnost, pevnost a estetiku. Vybírat můžete z mnoha povrchových úprav i materiálů.

TEXT: MARTINA PAULOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: interiérové dveře Zůstaň doma
Sdílejte článek

Diskuze