Zdroj: Vekra

Krásné dveře nejen první den

15. 09. 2023 Sdílet

Mnoho z nás kupuje interiérové dveře tak, aby byly krásné. Ale trochu zapomínáme, jak estetika dveří bude vypadat po zatěžkávací zkoušce času a běžného či nadměrného opotřebení.

U interiérových dveří je proto třeba myslet i na jejich skrytou krásu, která opravdu dělá dveře dveřmi! Podle čeho je tedy vybírat? Jednoduchá rada – podle toho, co není vidět. Ve zpracování dveří se totiž skrývají poměrně výrazné rozdíly.

Vnitřní výplň dveří

Zdroj: Vekra

„Obvodový vnitřní rám z masivního dřeva, které kompenzuje málo kvalitní výplň z tvrzeného papíru – voštiny. Tak mnozí výrobci řeší výrobu levných dveří. Zákazník má získat pocit, že poctivé masivní dřevo dodá dveřím potřebnou stabilitu. Bohužel, opak je pravdou. Laik voštinové dveře pozná velice snadno. Jsou lehké, váží jen zhruba 14 kilogramů. U kvalitních dveří je přitom hmotnost průměrně 30 až 40 kilogramů, rozdíl je tedy patrný na první potěžkání,“ upozorňuje na úvod Tomáš Pilský, ředitel pro nové technologie společnosti VEKRA, největšího českého dodavatele oken, dveří a stínění na klíč.

Vnitřní výplň dveří VEKRA Premium dřevotřísková deska

Zdroj: Vekra

Dveře VEKRA proto využívají jako vnitřní výplň plnou desku VEKRA Premium. „Je to v podstatě deska ze slisovaných dřevních třísek. Dveřím dodává vysokou stabilitu, pevnost, odolnost proti nárazu i lepší akustické vlastnosti, díky čemuž budou dveře bez problémů sloužit i po letech. Obvodový rám, do kterého je výplň usazena, je u všech dveří VEKRA vytvořen z MDF desky, což jim dodává vyšší mechanickou odolnost, pružnost a tvarovou stálost,“ popisuje Tomáš Pilský z VEKRY.

Odolný a praktický povrch

Aby dveře odolaly nejedné domácí kalamitě nebo řádění dvounohých i čtyřnohých miláčků a zůstaly dlouhodobě krásné, musí mít také kvalitní povrch. U běžných dveří s voštinovou výplní se standardně používá fólie, což je v podstatě impregnovaný papír. Nemá ale dostatečnou mechanickou odolnost a snadno se poškodí.

Nepoškozený povrch dveří VEKRA s CPL laminátem

Zdroj: Vekra

„Na povrch dveří VEKRA používáme střednětlaký CPL laminát, který se skládá ze tří vrstev. Je stálobarevný, odolný proti poškození, opotřebení i nečistotám a snadno se udržuje,“ uvádí Tomáš Pilský z VEKRY. CPL laminát zároveň umožňuje napodobovat zcela věrně vzhled i strukturu nejrůznějších povrchů.

Prémiová hrana

Dalším slabým místem dveří, které jim může ubrat na kráse nejen té vzhledové, ale i funkční a praktické, jsou jejich hrany. Běžně se používají ostré hrany, které nejenže představují vyšší riziko z pohledu vlhkosti či možnosti zranění, ale při nárazu snadno dojde k jejich poškození.

Interiérové dveře VEKRA ELEMENT

Zdroj: Vekra

„Kvalitní polodrážkové dveře dnes už mají oblé hrany, které zajišťují nejen bezespárové napojení ploch, ale jsou i více chráněné před poničením a mají vyšší odolnost vůči vlhkosti, agresivním čisticím prostředkům i nárazům. Rádius navíc snižuje riziko úrazů,“ glosuje Tomáš Pilský z VEKRY.

Panty, které unesou o 80 % víc

Pro správnou funkčnost dveří záleží i u použitých pantech. U levných dveří často najdeme obyčejné dveřní závěsy, u kterých není kladen důraz na nosnost ani dlouhodobou funkčnost.

Vícedílný pant VEKRA

Zdroj: Vekra

„Kvalitní dveře váží průměrně 30 až 40 kilogramů, a proto i jejich panty musí být připraveny s touto vahou dlouhodobě otáčet. Pro dveře VEKRA používáme speciální složené panty s dlouhými čepy, které mají až o 80 procent vyšší nosnost a nepoškodí se ani v případě zvýšeného nežádoucího zatížení. Díky teflonovému pouzdru jsou navíc panty prakticky bezúdržbové,“ popisuje Tomáš Pilský z VEKRY.

Krása odolnosti dveří do protiplechu vložená

Prudké přibouchnutí nebo nečekaný úder… I to jsou běžné situace, které interiérové dveře musí vydržet. Roli pro jejich odolnost hraje nejen samotné dveřní křídlo, ale i další konstrukční detaily, jako je pevnost uchycení protiplechu či již zmíněných pantů. Jde tedy o funkčnost celého dveřního kompletu.

Interiérové dveře VEKRA FUTURE posuv do pouzdra

Zdroj: Vekra

Bez zárubně nejsou dveře komplet!

Nedílnou součástí kvality dveří je nejen samotné dveřní křídlo, ale i zárubeň. Pro výrobu interiérových zárubní VEKRA se používá zátěžová dřevotříska, která je až o 65 procent těžší, než je na trhu běžné.

Pevný spoj zárubně

Zdroj: Vekra

Zárubeň je díky kvalitě materiálu a většímu množství spojovacího materiálu tvarově stálá a má větší nosnost. Pro dobré akustické vlastnosti celého dveřního kompletu pak hraje roli i montáž zárubně a její zapěnění po celém obvodu. Krása dveří tedy není primárně v designu, ale v kvalitě skryté pod povrchem.

Prosklená stěna VEKRA posuvné provedení sklo

Zdroj: Vekra

Více na www.vekra.cz.

Fotogalerie

Zdroj: PR článek společnosti VEKRA

Kategorie: Design interiérů
Tagy: interiérové dveře vekra
Sdílejte článek