Vybírejte interiérové dveře jako profesionál! S těmito tipy nešlápnete vedle
Zdroj: Shutterstock

Vybírejte interiérové dveře jako profesionál! S těmito tipy nešlápnete vedle

10. 08. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Plánujete vyměnit interiérové dveře? Možná jste se pozastavili nad otázkou, zda musejí být všechny dveře v interiéru stejné, zda si vybrat jednoduché, nebo spíše trendové eklektické. Podívejme se, co radí interiéroví designéři – jak vybrat dveře, aby esteticky či zajímavě dotvořily váš interiér.

Není to tak dávno, co při výběru dveří do interiéru platilo, že všechny musejí být stejné a odpovídat stylu interiéru. Obvykle neměly působit rušivě, naopak nenápadně. Myšlenka jednotných dveří může být určitě přitažlivá, hlavně když ve vašem prostoru kombinace různých stylů působí chaoticky.

Přečtěte si také:
Po přeměně bytu nemohli majitelé najít dveře do pokojů. Designérka je dokonale ukryla

Na druhé straně se stále více majitelů domácností snaží vytvořit interiér, který má jasný rukopis – nechtějí kopírovat katalogové byty ani žít v prostoru bez duše. Tento trend se odráží i ve výběru interiérových dveří. Směs různých stylů dveří může být skutečně vzrušující a zábavná. Ovšem nenamlouvejme si, že nemůže skončit i fiaskem.

Všechno má svá pro i proti

Ať zvolíte jednotný přístup, nebo popustíte uzdu fantazii, oba způsoby výběru interiérových dveří mají své klady i zápory a do velké míry závisí na vašem osobním stylu. Máte-li moderní domov s minimalistickým designem, bude lepší sáhnout po jednoduchých a jednotných dveřích. Naopak pokud máte starší dům zařízený v eklektickém stylu, ukažte jedinečnost místností i rozdílnými dveřmi.

Šedé interiérové dveře

Je dobré dbát na to, aby dveře barevně ladily i s ostatním stylem interiéru. Zdroj: Shutterstock

Co radí interiéroví designéři při výběru dveří do interiéru?

Jedním z hlavních principů designu je skutečnost, že uniformita a výběr jednotných prvků pomáhá vytvářet soudržný vzhled. Když k sobě jednotlivé součásti ladí, interiér vypadá organizovaněji, vzdušněji, estetičtěji – čistěji.

Totéž platí pro interiérové ​​dveře. Ačkoliv je v pořádku míchat styly v pokojích, není právě nejvhodnější kombinovat styly interiérových dveří. Považujeme je za architektonický základ, který dává prostoru jednotný styl. To však neznamená, že všechny dveře musejí být stejné – jejich design se může odlišovat, ale styl by měl zůstat konzistentní.

Přečtěte si také:
Ve světlém a vzdušném bytě hraje hlavní roli neviditelnost a vhodně umístěná zrcadla. Designérka ukryla dveře i televizi

Jednotný design dveří v interiéru je výhodou i kvůli základnímu faktu – dveře přece neměníme jako ponožky. Proto dáme přednost nadčasovému designu, který bude vhodný, i když mírně změníte atmosféru místnosti. Budete-li se držet neutrálních dveří, které jsou v každé místnosti stejné, bude mnohem snazší měnit styl pokojů.

Posuvné dveře

Hlavně v malých prostorech jsou čím dál oblíbenější posuvné dveře. Zdroj: Shutterstock

Neexistuje jedna správná odpověď

Protože vkus a preference každého z nás jsou jiné, neexistuje ani jednotná odpověď na otázku, zda jsou lepší jednotné, nebo rozdílné dveře. Je to čistě vaše záležitost – udělejte to tak, jak to cítíte. Všechno závisí na vašich osobních preferencích a celkovém stylu vašeho domova.

V každém případě, máte-li raději tradičnější vzhled, zvolte dveře v klasickém stylu. Naopak máte-li hodně odvahy a chcete si s designem pohrát, můžete dosáhnout eklektičtějšího vzhledu tím, že smícháte a sladíte různé styly dveří.

Přečtěte si také:
Jak si vybrat správné vstupní dveře

Měly by být všechny dveře stejné barvy?

Pokud byste se rozhodli pro jednotný styl dveří, možná vás napadlo, že by mohly mít alespoň rozdílnou barevnost. Co říkají designéři na tento nápad? V mnoha domácnostech můžete vidět stěny a obložení dveří natřené různými barvami. Co se stane, když namalujeme i dveře tak, aby odpovídaly jednotlivým pokojům? Samozřejmě opět je to vaše věc, ale designéři se přiklánějí spíše ke sjednocení interiéru stejnou barvou dveří. Budou působit stylově a sofistikovaně. Nejuniverzálněji fungují neutrální barvy, jako jsou bílá a šedá. Máte-li odvahu, vyzkoušejte černé dveře a rám – výsledek bude dramatičtější.

Bílé dveře

Do moderního šedého interiéru skvěle zapadnou bílé dveře s částečným prosklením. Zdroj: Shutterstock

Kdy fungují odlišné interiérové dveře?

Přece jen vám to nedá a stále uvažujete nad výběrem rozdílných dveří do pokojů? Jaké jsou výhody takového eklektického mixu?

I když je jednodušší a praktičtější zvolit si dveře v jednotném stylu a barevnosti, neznamená to, že kombinace různých interiérových dveří nemůže fungovat. Interiérový design je přece věcí osobní a vyjadřuje náš individuální styl, vnáší do našeho prostoru originalitu. I proto použití různých dveří určitě přidá speciální charakter každé místnosti v domácnosti.

Přečtěte si také:
Plné, skleněné, prosklené? Jaké si vybrat interiérové dveře?

Chceme-li však kombinovat více stylů interiérových dveří, musíme mít na mysli několik důležitých věcí. Nejprve si udělejte plán, aby váš prostor vypadal zajímavě – jako kombinace náhodně vybraných předmětů. Vždy mějte na paměti soudržnost a zvolte dveře, které ladí s designem obou místností, které spojují.

Červené dveře

Fantazii se meze nekladou. I červené dveře mohou být vkusné. Zdroj: iStock

Zajímavým trikem je míchat různé textury a materiály. Například do relaxačních místností použijte přírodní dřevěné dveře, dveře do společenských pokojů mohou být elegantně či hravě barevné. V přechodných prostorech, jako jsou chodby a vchody, výborně fungují skleněné dveře, které pomohou vnést dovnitř více světla. Použití směsi textur a stylů dodá vašemu prostoru hloubku a určitě bude zajímavější.

Zdroj: časopis Môj dom
Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock, Shutterstock

 

 

 

 

 

Kategorie: Design interiérů Inspirace bydlení
Tagy: dřevěné dveře interiérové dveře tipy
Sdílejte článek

Diskuze