Zdroj: istock.com

Sedm pravidel, kterých se drží nejlepší interiéroví designéři. Poznejte tajemství pěkně navržených interiérů!

07. 10. 2022 Sdílet

Málokdo si uvědomuje, jak výrazně může interiérový design ovlivnit naše pocity a nálady. Dobře vypracovaný interiér dokáže povznést, uklidnit nebo – je-li třeba – nabít energií. V konečném důsledku má tedy sílu skutečně zkvalitnit život. Netkví to jen v kráse. Správný výběr barvy, trocha nápaditosti, nečekaný tvar, zajímavá křivka nebo jemnější detaily udělají z obyčejného pokoje výjimečnou místnost.

Kvalitní interiérový design interiéru by měl být zábavný – trochu hravý a trochu sofistikovaný, aby nám dokázal zlepšit náladu. Poznejte sedm pravidel, která při práci používají světoví interiéroví designéři.

Jakou atmosféru chcete vytvořit?

Nejprve si musíte položit otázku, jakou atmosféru v místnosti chcete vytvořit – zda má uvolnit, nebo naopak aktivovat, jestli chcete zaujmout některými konkrétními prvky, nebo spíše barvami a vzory a podobně. Vždy je dobré mít po ruce „testovací“ osobu, která vám řekne, jaké pocity v ní dané řešení vyvolává.

Myslete též na to, jakou vzpomínku si lidé z návštěvy u vás odnesou – budou se smát, budou se dobře bavit? Klíčovým momentem, aby se vám to podařilo, může být barva, textura nebo dominantní obraz, například výrazný plameňák. Důležité však je umět od tohoto momentu rozvinout celý „příběh“ místnosti.

Moderní skandinávský design interiéru otevřeného prostoru se stylovou dřevěnou komodou, šedou pohovkou, ratanovým stolem, rostlinou, tropickým listem a elegantními doplňky

Moderní skandinávský design interiéru otevřeného prostoru se stylovou dřevěnou komodou, šedou pohovkou, ratanovým stolem a elegantními doplňky. Zdroj: istock.com

Víte o tom, že mezi bílou a bílou jsou rozdíly?

Množství bílých barev, které jsou dostupné na trhu, je často překvapující. Skutečně, bílá není jen jedna, ale má různé odstíny. Základem je dělení podle pigmentů na studenou a teplou bílou. Studená bílá má modravé odstíny a je vhodná do minimalistických městských prostorů. Dobře se kombinuje s industriálním stylem a skandinávským designem.

Přečtěte si také:
Šest tipů od interiérových designérů, jak si můžete zlepšit spánek

Naopak teplé bílé odstíny mají červenavé pigmenty. Jsou vhodné k vytvoření pohodové teplejší atmosféry a útulného prostoru.

Bílé odstíny s nádechem zelené vypadají skvěle v moderních venkovských domech, žlutavá bílá je ideální pro tradičnější rustikální prostory.

Nikdy nepoužívejte barvu izolovaně

Chcete-li, aby místnost vypadala skutečně dobře, nikdy nepoužívejte žádnou barvu jako úplně sólovou. Vyberte si základní barevnou paletu – stačí tři barvy, které budete opakovat na doplňcích, případně i v jiných místnostech. Vznikne tak žádoucí propojení prostorů a efekt celistvosti.

Kreativní flat lay kompozice se vzorky textilu a doplňků, panelů a dlaždic

Kreativní flat lay kompozice se vzorky textilu a doplňků v růžových, černých a světle šedých barvách. Zdroj: istock.com

Stropy nemusí být vždy bílé

Zbavte se zažitého zvyku, že strop musí být bílý. Neexistuje žádné pravidlo, jak se má malovat strop, avšak celkově jsou místnosti, ve kterých nejsou stropy standardně bílé, zajímavější a působí moderněji.

Důležitá je i výška stěn. Máte-li nízko položený strop, je vhodné použít stejnou barvu na stěny i stropy. Máte-li to štěstí, že máte vysoké prostory, můžete stropy zvýraznit kontrastní barvou k barvě stěn.

Výborně na stropě působí teplá zelená, světle modrá, terakotová, nebo vyberte barvu z barevného schématu místnosti a rozřeďte ji přidáním trochy bílé. Získáte o něco světlejší odstín.

Velmi zajímavým řešením jsou též vzorované stropy.

Nevybírejte si podlahu podle aktuálních trendů

Podlahu obvykle neměníme každý rok, a proto je dobré vybrat si praktickou podlahu, se kterou budete spokojeni celé roky a možná i desetiletí. Ačkoliv trendy neustále přicházejí a odcházejí, i pokud jde o podlahové krytiny, nejlepším řešením jsou nadčasové možnosti: parkety uložené do vzoru rybí kosti, šachovnicový vchod, dřevěné desky.

Přečtěte si také:
Které interiérové trendy a styly designéři vůbec nedoporučují?

Nezapomeňte na úložné prostory

Chcete-li, aby místnost byla použitelná a funkční, musí zahrnovat úložné prostory. Zásuvky jsou užitečnější, protože v nich nemusíte mít všechno uklizeno, takže by měly být v každé místnosti.

Na odkládání věcí fungují nejlépe skryté prostory – například sezení s úložným prostorem, různé výklenky s diskrétními úchytkami, zásuvky pod stolkem a podobně.

Moderní nábytek s bílými policemi

Zdroj: istock.com

Na umístění sedadel záleží

Když sedadla – křesla, pohovky, židle – nakloníte nebo otočíte k sobě, automaticky navodí atmosféru k rozhovoru. Designéři tomuto efektu říkají „konverzační bazén“. Důležité však je, aby žádné z těchto sedadel nebylo otočeno k televizi, jak bývalo zvykem.

Pokoj s dřevěným konferenčním stolkem a šedou pohovkou

Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Zdroj: livingetc.com
Foto: istock.com

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty designový nábytek navrhování interiérů
Sdílejte článek