Zdroj: iStock

Šest tipů od interiérových designérů, jak si můžete zlepšit spánek

20. 02. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Kvalitní spánek je důležitý nejen proto, abyste se druhého dne dokázali soustředit na své povinnosti, ale i pro fyzické a psychické zdraví. I když některé faktory, které ho ovlivňují, neovlivníme, existují způsoby, jak můžeme rušivé momenty minimalizovat.

Nemusíme opakovat, jak je důležité alespoň dvě hodiny před spaním vypnout nebo odstranit z ložnice mobily, počítače, televize. Ani to, jak je důležité odbourávat stres a uklidnit mysl. Podívejme se na to, jak se dá zlepšit vybavení ložnice, abychom podpořili zdravý a nerušený spánek.

Přečtěte si také:
Ložnice pro „sovy“: Tmavé barvy a těžké závěsy

Investujte do super měkkého ložního prádla

Praktické může být i příjemné a pěkné. Ačkoliv při výběru ložního prádla myslíme v prvé řadě na praktickou stránku, vybírejme i dotykem. Nejlepší jsou měkké jemné tkaniny, které nedráždí pokožku a dovolí jí dýchat. Místo tmavých odstínů si vyberte světlejší. Čalouněný rám postele a její záhlaví zase zabrání nechtěným nočním nárazům. Do spodní části postele umístěte huňatou deku, abyste se mohli zakrýt, v případě potřeby. Celý efekt znásobíte koberečkem s vysokým vlasem u postele.

Bílá ložnice

Zdroj: iStock

Ložnice nemusí být velká, v útulné se spí lépe

Velmi často se při výběru správné místnosti na spaní zapomíná na vliv velikosti. Prostorná ložnice však působí na psychiku méně uklidňujícím dojmem než menší, útulná. Dobrým tipem, jak dosáhnete harmonického efektu, je vrstvení a bohaté použití bytových textilií.

Přečtěte si také:
Jak udělat z dvoupokojového panelákového bytu stylové bydlení se třemi ložnicemi

Začněte s prodyšným ložním prádlem a strukturovanými polštáři, potom přidejte podložky a koberečky, které vyhovují aktuálnímu ročnímu období a vaší lokalitě.

Rustikikální postel

Zdroj: iStock

Noční stolky nejsou jen na ozdobu

Pokud jste už měli ložnici, ve které chyběl noční stolek, víte, že to není jen dekorace. Bez nočního stolku všechno končí na zemi či na komodách, což není pro kvalitní spánek a psychohygienu nejlepší řešení. Noční stolek je nutností, protože na něj poskládáte všechno potřebné – mobil, knihu, sklenici vody, hygienické kapesníky, brýle. Uzavřené noční stolky se zásuvkami jsou nejpraktičtější a neruší prostor. Uklizeno máte raz dva. Nezapomínejte na pravidelné utírání prachu.

Noční stolek z dřeva

Zdroj: iStock

Zbavte se rušivých zvuků domácnosti

Je-li to možné, úplně eliminujte rušivé zvuky. Možná si to ani neuvědomujete, ale i vrzající podlaha či skřípající dveře vás mohou vytrhnout z kvalitního spánku. Když tyto rušivé maličkosti odstraníte, bude se vám lépe spát. V rušných panelácích, kde slyšíte každý krok na schodišti, výtah či třískání vchodových dveří, se vyplatí investovat do protihlukových vstupních dveří do bytu. Vchodovou bránu často stačí jen namazat.

Přečtěte si také:
Ložnice v etno stylu může vypadat pohádkově

Zkroťte světlo

I když přirozené světlo je v moderních interiérech velmi vítané, v ložnici bychom ho měli umět zkrotit. Žaluzie, závěsy či stínicí kryty jsou vždy dobrým řešením. A kromě tmy vám poskytnou i dostatek soukromí. Ideální svítidla do ložnice mají efekt stmívání, takže si je nastavíte vždy podle aktuální potřeby. A nezapomeňte na noční lampičky na každé straně postele. Směrovatelné bodové osvětlení neruší partnera.

Zlatá noční lampa při posteli

Zdroj: iStock

Příliš tenké stěny?

Kromě umístění nábytku na stěnu (odkud jde nejvíce hluku) si můžete pomoci i kobercem. Zajímavý koberec zavěšený na stěně působí dekorativně a zároveň tlumí zvuk. Vyberte si snadno udržovatelné hrubší textilie v jemných odstínech, abyste podpořili útulnost a dobrý spánek.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategorie: Nábytek
Tagy: ložní prádlo ložnice nábytek do ložnice
Sdílejte článek

Diskuze