Zdroj: Wayfair

Jak zařídit ložnici, aby byla útulná, harmonická a co nejpohodlnější

27. 07. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Je to místo, kde byste si měli odpočinout a načerpat nové síly, proto je důležité, aby byla ložnice útulná, harmonická a co nejpohodlnější. Pomáhá tomu i správný výběr a uspořádání nábytku.

Abyste si v ní co nejlépe odpočinuli, ložnice by měla být v tiché části domu nebo bytu, nejlépe tak, aby byla orientována na severovýchod, případně severozápad, a přirozené světlo přicházelo do místnosti zboku postele.
Ložnice by určitě neměla být průchozí.

Výjimkou je průchod do šatny nebo koupelny, které bývají v nových dispozicích na ložnici rodičů přímo napojeny. Tyto souvislosti by však měly být vyřešeny tak, aby se partneři ve spánku nerušili. Při rozmístění nábytku je důležité pamatovat na přímý přístup k oknu i k jednotlivým prvkům vybavení tak, aby vám nic nevadilo v cestě.

Přečtěte si také:
Kouzelná chata v přírodě: Krásné výhledy z ložnice, teplo a klid

Dominantou ložnice je samozřejmě postel, která by měla být dostatečně velká a pohodlná. Po obou jejích stranách by měly být noční stolky na odložení drobností, jako jsou brýle, knihy nebo časopisy. Když u ložnice není šatna, neměla by v ní chybět šatní skříň, případně komoda.
Čelo postele je přirozenou „hlavou“ prostoru – je to hlavní stěna, která by měla zaujmout na první pohled. Mohou ji oživovat obrazy, obklad, barva, tapeta… Možností je mnoho. Rozhodně by však neměla zůstat prázdná a obyčejná.

Schema uspořádání ložnice

Zdroj: Lucia Meszárová

Základní dispozice ložnice a vzdálenosti jednotlivých prvků. V dostatečně velkém pokoji by postel měla být uprostřed jedné ze stěn – nejlépe té, v níž nejsou dveře ani okna. Z hlediska osvětlení je optimální, je-li okno zboku postele.

Schéma tvaru a uložení kusového koberce

Zdroj: Lucia Meszárová

Velikost a tvar kusového koberce vybírejte podle velikosti a tvaru postele. V malých místnostech se raději vyhýbejte malým kobercům, které vytvářejí dojem tzv. „běhounů“. Větší koberec totiž prostor sjednotí, menší rozčlení.

Schéma eliminace elektronického smogu

Zdroj: Lucia Meszárová

Ve zdravé ložnici byste měli omezit elektronický smog. Neměl by tu tedy být počítač ani televize. Pokud se bez televize v ložnici neobejdete, měli byste ji umístit do jiné výšky než v obývacím pokoji, protože ji budete sledovat vleže. Konkrétní pozice závisí na výšce postele.

Ložnice s tmavou stěnou a prosklením

Zdroj: Christy

Jednoduchost je v ložnici důležitou zásadou – prostor by neměl být zahlcen množstvím věcí, harmonie je na prvním místě. Podstatná je také příjemná atmosféra. Pro navození pocitu uvolnění jsou ideální decentní barevné odstíny, místnost zútulní i použití dřeva a textilií, jako jsou závěsy, záclony, přikrývka na postel, polštáře a deky. Vhodný je též koberec, který může být i celoplošný.

Schéma čela postele

Zdroj: Lucia Meszárová

Stěna, u níž je čelo postele, je přirozenou „hlavou“ prostoru a je určující pro vytváření atmosféry. Je vícero možností, jak s ní pracovat. Jednou z nich je dekorování obrazy – jejich výběrem a kompozicí lze navodit pocit harmonie nebo vytvořit v prostoru akcent.

Ložnice světlá s dřevěným nábytkem

Ložnicový nábytek Anna s dezénem dub Artisan charakterizuje spojení dřeva a elegance. Na moebelix.cz najdete v této sérii postel (bez matrace), noční stolky a skříň. Zdroj: Möbelix

Při osvětlení volte teplý odstín světla a stínítko, které ho změkčí. Vhodné je použít více menších zdrojů – noční lampy, nástěnná svítidla, podsvícení stropu, stojací lampu… Kombinací přímého a nepřímého osvětlení potom můžete vytvářet potřebnou světelnou atmosféru.

Přečtěte si také:
Jak si zařídit ložnici v provensálském stylu

Pravidla pro úložné prostory

Všeobecné ergonomické zásady

A Nejčastěji používané věci se ukládají do zóny mezi pasem a rameny.
B Často používané věci se ukládají do zóny mezi pasem a koleny.
C Zřídka používané věci se ukládají do spodní/horní části.
D Velmi zřídka používané věci patří do zóny, která je dostupná jen ze schůdků nebo židle.

Schema šatníka

Zdroj: Lucia Meszárová

Šatník by měl být navržen prakticky, podle potřeb konkrétní osoby. Dámský a pánský šatník nejsou stejné – ženy mají více šatů, tedy dlouhých oděvů, muži si věší především košile. Počítat musíme i s místem na uložení jiných předmětů, např. kufrů, žehlicí desky či vysavače.

Schema kosmetický stolek

Zdroj: Lucia Meszárová

Kosmetický stolek s malým úložným prostorem, zrcadlem a taburetem je dnes často součástí ložnice nebo dívčího pokoje. Design této sestavy by měl ladit s prostorem a dotvářet jeho atmosféru.

Schema pred skříní

Zdroj: Lucia Meszárová

Každý zařizovací předmět potřebuje nejen prostor na umístění, stejně tak důležitý je i dostatek místa na manipulaci. Před skříní je třeba mít prostor, kam ustoupíme při otevření dveří. Právě ten ušetří posuvné dveře – před nimi stačí obslužný prostor s hloubkou 70 cm.

Přečtěte si také:
Jak odstranit množství mikroorganismů z naší postele a zabránit jejich tvorbě?

Ing. arch. Lucia Mészárová

architektka, zakladatelka a lektorka školy interiérového designu Design Academy, www.designacademy.sk

Text a schémy: Lucia Mészárová, redakčně upravila: Erika Kuhnová

Foto: Wayfair, Möbelix, Christy

Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: ložnice nábytek do ložnice zařizování bytu
Sdílejte článek

Diskuze