Skandinávský minimalismus v paneláku? Proč ne!

05. 03. 2020
Diskuze (1)
Sdílet

Náročný proces rekonstrukce třípokojového bytu přinesl moderní, nadčasový, ale přitom útulný byt pro mladý pár.

Architekt Peter Fritsch se inspiroval skandinávským designem a silným propojením s přírodou.

„Navzdory tomu, že jsme dispozici prakticky neměnili, nevyhnuli jsme se početným stavebním pracím. Do všech místností se vchází z centrální chodby (s výjimkou kuchyně, která je přístupná přes obývací pokoj). Odtud je též přístup do koupelny a tajné komory, kterou jsme umístili za lamelovými dveřmi,“ vysvětluje architekt. Světlý útulný obývací pokoj s jídelním stolem navazuje na kuchyň. I ta je svěží, nadčasová a prostorná – poskytuje všechno potřebné pro krásně strávený čas při společném vaření.

dřevěné lamely

foto: Jarolim.sk

Úložné prostory na míru

Inspirace severským designem pokračuje i v koupelně. Je jednoduchá, monochromatická, nic tu není navíc, navzdory tomu je plně funkční a komfortní. Při realizaci minimalistických bytů je nutné řešit nábytek a úložné prostory na míru. Podobně tomu bylo i v tomto případě. Jinak by nevynikl „uklizený“ charakter minimalistického bytu.

obývací pokoj

foto: Jarolim.sk

Originální detail: dřevěné lamely

Architekt Peter Fritsch zvolil jako dominantu interiéru dřevěné svislé lamely, které najdeme na několika místech. Jsou originálním prvkem, který graficky dotváří celý interiér. Opakují se v prostorách chodby, v koupelně, ale i v obývacím pokoji. Pro skandinávský styl typické přírodní barvy a materiály doplňují jemné světlé barvy – šedá, bílá a dřevěné prvky. Celý charakter dotvářejí nenápadné, ale důležité detaily. Prostor harmonizují a dodávají mu každodenní energii.

Kromě interiéru potřeboval změnu i balkón. Oživilo ho nové bezrámové zasklení, dřevěná exteriérová podlaha a ambientní osvětlení.

koupelna

foto: Jarolim.sk

Proč skandinávský styl?

„V CreateSpace milujeme výzvy a návrh interiérového řešení tohoto třípokojového bytu v Dúbravce jí určitě byl. Naším cílem bylo vytvořit nadčasový prostor, kterému budou dominovat přírodní prvky, bude příjemně prosvětlený a minimalistický. Jako nejlepší řešení se proto ukázal právě skandinávský styl,“ doplňuje architekt Peter Fritsch.

detský pokoj

foto: Jarolim.sk

Byt Hanulova

architektonický ateliér: Createspace.sk

autor: Ing. arch. Peter Fritsch

lokalita: Bratislava

plocha: 72 m2

Sabína Zavarská
foto: Jarolim.sk

Kategorie: Design interiérů
Tagy: bydlení v paneláku panelákové byty skandinávský design skandinavský styl
Sdílejte článek

Diskuze