Zdroj: Shutterstock

Lamelové stěny dokáží vytvořit z bytu domov. Mají za sebou dlouhou historii

04. 09. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Fotografie stylových interiérů s dřevěnými lamelami na stěnách, stropech, či dokonce nábytku doslova válcují internet. I když fungují zejména jako moderní estetický prvek, není možné jim upřít ani několik praktických funkcí.

Lamelové stěny vytvářejí příjemnou atmosféru a zajišťují lepší zvukovou izolaci v místnosti. Často se používají v obývacích pokojích, ložnicích a kancelářích. V porovnání s masivním dřevem je dřevodekor snáze udržovatelný a zároveň cenově dostupnější.

Lamely u květiny

Mezi výhody lamel patří jednoduchá instalace bez nutné povrchové úpravy stěn, nenáročná údržba, dlouhá životnost a lepší akustika. Zdroj: Shutterstock

Díky široké škále vyráběných dřevodekorů dokážou prodejci nabídnout lamely v jakémkoliv tvaru, dekoru a v případě montáže na stěnu i na jakémkoliv barevném podkladu.

Přečtěte si také:
Co se stane, když jednu stěnu v pokoji vymalujete tmavou barvou? Bude opticky větší?

Nejde o žádnou novinku

Dřevěné lamely na stěnu jsou v současnosti velmi populárním trendem v oblasti interiérového designu, ale málokdo ví, že tento způsob dekorování stěn má už dlouhou historii.

První známé použití dřevěných lamel na stěnu pochází z antického Řecka a Říma, kde se lamely používaly jako stavební materiál na vnitřní a venkovní stěny budov. V té době se lamely vyráběly z různých druhů dřeva a obvykle byly zdobené různými ornamenty.

Lamely v ložnici

Lamely v ložnici mohou hrát dekorační i praktický prvek. Zdroj: Shutterstock

U nás se designové dřevěné lamelové stěny začaly objevovat už na počátku poválečné doby. Tehdy byl samozřejmě při jejich realizaci klíčovým materiálem dřevěný masiv a lepená překližka. Dřevo však neustále pracuje a lamely vyrobené z masivu postupně měnily tvar. Výrobci proto museli sahat po ušlechtilých a kvalitních dřevinách.

Dnes se díky pokročilé technologii řezání, hranění a novým vlastnostem materiálů vyrábějí lamely i z oblíbeného dřevodekoru. S příchodem nové kvality a úrovně vyhotovení laminátů a překližky se tyto alternativy čím dál tím více využívají i při výrobě dekoračních panelů.

Masiv, laminát, či PVC?

Přírodní dřevo je skvělý materiál a v interiéru vypadá krásně, ať už ve formě masivu, nebo přírodní povrchové dýhy. Při výběru je však třeba vzít v úvahu vyšší cenu materiálu, který vyžaduje další povrchové úpravy. Při porovnání s masivem je laminát dostupnější, barevně stálý a snáze se udržuje.

Lamely v koupelně

Lamely mohou být z různých materiálů podle místa použití. Zdroj: Shutterstock

Lamely na stěnu ze stejného materiálu jako ostatní nábytek vám zajistí jen výroba na míru. Při nakupování jednotlivých prvků u různých výrobců harmonizace dřevodekoru nikdy nedosáhnete. Každý výrobce má vlastní dekory, které se sobě sice podobají, ale spolu nepůsobí homogenně.

Lamely vyráběné z recyklovaného PS plastu mají díky moderním technologiím krásný reliéf dřeva. Mezi jejich přednosti patří voděodolnost, lehkost materiálu a jednoduchá instalace, kterou hravě zvládnete i sami.

Na co si dát pozor

  • U úzkých lamel se vyhněte lepení nebo montáži přímo na stěnu. Lepení vám trvale poškodí omítku a stěny při demontáži. Montáž na podklad naopak zjednodušuje údržbu a posouvá design.
  • Dřevěný masiv se hůře kombinuje s dřevodekorem. V případě, že máte interiér zařízený v určitém dekoru, zkuste materiálově zůstat věrní tomu, co už máte vybrané.
  • I v případě laminátu vždy použijte úplně stejný vzor. Vyhněte se „podobným“ materiálům od jiných neověřených výrobců. Stále platí, že není dřevo jako dřevo a není laminát jako laminát.

Přímo na stěnu, či s podkladovou deskou?

Způsobů, jak instalovat lamely na stěnu, je několik. V případě většiny prefabrikovaných panelů je možné jednotlivé pásy (i s podkladem) lepit přímo na stěnu.

Kromě nich najdete na trhu i lamely s hliníkovým U-profilem, které se připevňují tak, že se do předem navrtaného U-profilu jedna po druhé zacvaknou. Další způsob je, že se lamely připevní (vrtáním nebo lepením) na podkladovou desku, která se ještě předtím navrtá do stěny.

Lamely za televizí

Dřevěné lamely jsou oblíbené pro svůj svěží a moderní design – do interiéru vnášejí teplo a pohodlí, oživí každý prostor. Navíc jejich pravidelná kompoziční rytmika vyvolává v člověku pozitivní pocity. Zdroj: Shutterstock

Prodejci však svorně varují před lepením jednotlivých lamel (bez použití podkladové desky) přímo na stěnu. Na důvod jsme se zeptali odborníka Michala Valenta (kuchynevalent.sk), který má s montáží lamelových panelů mnoholeté zkušenosti:

„Občas se setkáváme s tím, že od nás klienti požadují montáž jednotlivých lamel přímo na stěnu lepením a bez podkladu. Podkladová deska má i navzdory vyšším nákladům podstatné výhody. Tou první je vizuální dojem. Matný podklad na 100 % přiléhá k lamelám. Při montáži přímo na stěnu téměř vždy vznikají nerovnosti, kvůli kterým je potom finální dojem neúhledný a stěna působí lacině,“ vysvětluje Michal Valent a pokračuje:

„Druhým důvodem, proč zvolit sestavu s podkladovou deskou, je, že stěna se snáze udržuje a čistí. Při realizaci bez podkladu se každá stěna postupně zanese a znehodnotí. A třetím důvodem je montáž a demontáž. Bez nosného podkladu lamely ohrožují stěny a zatěžují omítku.“

Přečtěte si také:
Už dávno neplatí, že tapety patří jen na stěny

Zlepšení akustiky

Minimalistický interiér s množstvím tvrdých hladkých ploch způsobuje často nežádoucí ozvěnu, neustálý hluk může způsobovat stres. V takových případech je dobré sáhnout po akustických stěnových panelech. Od těch klasických se liší tím, že drážky jsou vyplněné speciální akustickou plstí.

Pomocí principu absorpce (pohlcování) a difuze (rozptýlení) zvuku se dá správným použitím lamel a výplní akustika interiéru významně zlepšit. Použitá technická plsť a pravidelné svislé lamely dokonale pohlcují zvukové vlny, čímž v místnosti eliminují efekt ozvěny.

Světla na lamelách

Dřevěné lamely mají úžasnou schopnost přitáhnout pozornost a zároveň šikovně ukrýt vše, co nechcete mít na očích. Zdroj: Shutterstock

Pro lepší akustiku odborníci doporučují vytvořit vzduchovou mezeru z dřevěných hranolů (např. 3 nebo 5 cm), vyplnit ji absorbérem (akustickým panelem) a uzavřít dekoračním panelem.

Kouzlo akustických lamel je v tom, že mají mezi sebou rovnoměrné mezery a akustickou podložku. Pokud si vyberete „nejhlučnější“ stěnu nebo strop, dostanete pod kontrolu zvuk v celé místnosti.

Věděli jste…?

Umístění akustických lamel může výrazně změnit vliv, který mají na zvuk šířící se v prostoru. Akustické panely jsou nejefektivnější, když jsou umístěné ve výšce, kde se vytváří většina zvuku – obvykle je to ve výšce uší.

Fotogalerie

Text: Katarína Paukeje
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: akustika Bytové doplňky a dekorace design interiérů Dřevěné lamely Inspirace bydlení
Sdílejte článek

Diskuze