Už dávno neplatí, že tapety patří jen na stěny

01. 05. 2020
Diskuze (1)
Sdílet

Už dávno neplatí, že tapety patří jen na stěny... Inspirujte se našimi kreativními nápady, jak jimi oživit místnost, dveře či nábytek...

Tapety jsou pro kreativní vydovádění se v interiéru jako stvořené. Na trhu je množství úžasných designů, takže nejtěžší ze všeho je vybrat si jen jeden. Jejich výhodou je, že mají opravdu široké využití. Často stačí nalepit jen kousek sem tam a nenápadné zákoutí či povrchy získají díky nim zcela nový „look“.

tapety

www.design-shop.cz

Materiál je důležitý

Dnes už najdete na trhu tapety, které jsou odolné proti vodě i teplu. Jejich využití je proto stále více oblíbené právě v koupelně nebo kuchyni za kuchyňskou linkou. Jde o vinylové tapety. Jejich povrch je vyroben z vrstvy vinylového materiálu (PVC), díky čemuž je odolný proti vodě i páře. Je omyvatelný, takže takto upravenou stěnu můžete čistit běžnými čisticími prostředky. Vyberte si z různých barev a vzorů na www.design-shop.cz.

tapety

www.designville.cz

Poutavé schodiště

Schodiště nemusí být nudné, zvláště pokud je na očích všech příchozích. Udělejte z něj skutečné centrum pozornosti. Zkuste použít jasné a svěží barvy a vůbec nemusíte zůstat jen při jednom vzoru. Libovolně kombinujte tapety s různým potiskem. Pokud se obáváte, že vámi vybrané kousky nebudou vzájemně ladit, sáhněte po jedné kolekci nebo si nechte poradit přímo od odborníků. Tapety s něžnými jarními motivy najdete i na www.designville.cz.

Top tip

Vždy si objednejte jednu roli navíc. Je třeba počítat s odpadem při okrajích stěn i při případném napojování vzoru. Jedna role tapety navíc vám pomůže i při dodatečných opravách a úpravách interiéru.

tapety

V rámu

Pokud jste ten typ člověka, kterého výrazné vzory a barvy rychle unaví, nebojte se. I pro vás tady je řešení. Vezměte si kousek MDF desky a nalepte na něj oblíbenou tapetu. Pokud ho orámujete, povýšíte otapetovanou desku na umění. Je to skvělý a přitom finančně nenáročný způsob, jak dostat vysněnou tapetu na stěnu a přitom neutratit „majlant“ při tapetování celé stěny. Navíc kdykoliv budete chtít změnu, tapetu jednoduše vyměníte za jinou.

tapety

Dominantní stropy

Velký boom zažívají nejen svislé stěny. Tapety na stropech přeměňují jednobarevné plochy na energickou smršť barev a vzorů. Vyzkoušejte si to na malé koupelně. Stropy pokryté tapetou získají okamžitý protichůdný efekt – menší prostor se ještě více zútulní, ale zároveň se bude zdát o něco větší, než ve skutečnosti je.

tapety

www.dekoori.cz

Pokoj v pokoji

Ztrácíte se ve velkém multifunkčním prostoru? Ohraničte si své teritorium. Ať už je to koutek na čtení, nebo vaše domácí kancelář, nebojte se zvýraznit tuto funkci pomocí tapety. Aby motiv vynikl, použijte otevřené police a subtilní pracovní stolek. Ještě většího efektu dosáhnete, pokud stejnou tapetu „vytáhnete“ až na strop tak, aby na něm kopírovala celý pracovní prostor. Moderní tapety s geometrickými a retro motivy najdete na www.dekoori.cz.

Top tip

Vždy si zkontrolujte výrobní číslo, resp. číslo šarže (např. „4A“). Tak si budete jisti, že všechny role pocházejí ze stejného tisku, a při dokupování dalších rolí budete mít jistotu, že nevzniknou barevné rozdíly.

tapety na komode

www.pixers.cz

Stylová komoda

Jedinečný způsob, jak oživit starý nábytek, je právě tapeta. Nemusíte ji použít na celou skříňku, dokonce právě mnohem silnější dojem vytvoříte, pokud ji použijete jen na vybrané zásuvky či jedna dvířka. Veselé tapety (nejen) s motivy lišek naleznete na www.pixers.cz.

tapety

Nina Broberg

Překvapení uvnitř

Vzory nemusí být jen na povrchu nábytku. Ještě zajímavějšího efektu dosáhnete, pokud vzor ukryjete v jeho nitru. Barevná tapeta rozveselí skříně a potěší děti nejen při oblékání. Půvabně bude vypadat i v solitéru se zasklenými dvířky. I obyčejná otevřená knihovna získá nový půvab, pokud na pozadí knih a suvenýrů bude sem tam vykukovat barevný ornament. Inspirací vám může být bílá skříň Birkeland od značky IKEA. Foto Nina Broberg.

Jaký materiál?

Vliesové tapety

Vliesové tapety jsou vyráběny z netkaných textilií. Lisují se z buničinových a syntetických vláken. Jsou prodyšné (stěny pod nimi neplesniví), pevné, mají vysokou tvarovou i barevnou stálost. Jsou omyvatelné a odolné proti oděru. Vynikají výbornou tepelnou a zvukovou izolací. Práce s nimi je jednoduchá. Lepidlo se pod ně nanáší pouze na stěnu − tzv. lepení za sucha. Strhávají se také za sucha a díky jejich vysoké pevnosti i beze zbytku.

Papírové tapety

Papírové tapety mohou být jednovrstvé (simplex) nebo dvouvrstvé (duplex). Jejich největší předností je nižší cena. Papírové tapety však nejsou omyvatelné a snadno se poškodí. Samotné tapetování je náročnější, stejně i pozdější strhávání. Tapety se před samotným lepením musí navlhčit, proto se lepidlo nanáší na tapetu. Pak je třeba několik minut počkat, než tapeta nasákne, čímž ale může změnit svůj rozměr.

Vinylové tapety

Díky PVC vrstvě jsou vinylové tapety velmi odolné a snadno se udržují. Jejich papírový podklad předpokládá náročnější postup při tapetování a odstraňování. Jsou stálobarevné, odolné proti poškrábání, ale neprodyšné. Lze je nalepit na různé podklady, např. na omítku, beton, sádrokarton či umakart. Dobře překryjí i menší nerovnosti.

K luxusnějším představitelům patří textilní a sklotextilní tapety, jejichž aplikaci je lepší svěřit do rukou odborníků.

Top tip

Návod, jak nalepit vliesovou tapetu na zeď, najdete ve videonávodu od Jana Slováka (lavmi.cz): https://www.youtube.com/watch?v=yCnKqfoYRco&feature=emb_title

tapety

Beze zbytku

Při tapetování je vždy lepší, když si koupíte o jednu roli víc, než aby vám při samotné aplikaci měla právě jedna role chybět. A tak se vám zcela jistě stane, že vám nějaký ten kousek z tapety zůstane. Rozhodně ho nevyhazujte. Zbytky se dají využít na různé menší projekty v interiéru. Ozdobte si jimi desky na sešity, dřevěný pořadač, krabice, poličky na stěně nebo jednobarevný tác. Sami uvidíte, jak maličkost v novém hávu rozjasní celý den.

tapety

dimex-tapety.cz

Tajné dveře

Pokud máte menší místnost s více dveřmi, například chodbu, tapeta vám pomůže jedny z nich jednoduše ukrýt. Stěna bez přiznaných dveří bude působit jako jednolitá a malou místnost zároveň opticky rozšíří. Nebo aplikujte samolepicí fototapetu pouze na samotné dveře a ozvláštněte je. Před samotnou aplikací vyjměte dveře z pantů a odstraňte kliku. Povrch odmastěte pomocí tekutého mýdla. Pokud je na nich stará popraskaná barva, odstraňte ji a následně dveře přebruste brusným papírem. Dále postupujte podle návodu. Tapety i další cenné rady při aplikaci najdete na dimex-tapety.cz.

Top tip

Otapetované dveře splývající se stěnou se stanou téměř neviditelnými. Perfektní nápad, jak vytvořit tajný úkryt či vchod do místnosti, o kterém budete vědět jen vy.

tapety

Skříň v novém převleku

Tapetování dveří a nábytku je stejné jako tapetování stěn, zvládnete to rychle díky samolepícím tapetám. Tapetu odlepujte z podkladu jednou rukou a druhou si ji přidržte na ploše. Postupně ji vyrovnávejte od středu směrem k rohům. Nakonec rohy tapety jednoduše přehněte dovnitř a vzniklé vzduchové bubliny srovnejte elektrickou žehličkou nastavenou na nízkou teplotu.

Top tip

Čím lépe upravený podklad, tím hezčí bude váš finální výsledek. Úpravou podkladu dosáhnete toho, že zůstane čistý, suchý, pevný a připravený k lepení.

tapety

lavmi.cz

Obrazová tapeta

Obraz vytištěný na tapetovém materiálu dokáže prostor zcela změnit. Rozhodujte se podle velikosti místnosti. Aby obrazové tapety vynikly, potřebují odstup, protože většinou vytvářejí celek, jakousi divadelní kulisu. Ujasněte si, co od obrazové tapety v prostoru čekáte, jaký jste typ, do jak velkého prostoru tapetu dáte a co vám bude opravdu dělat radost každý den. Když si odpovíte na tyto otázky, budete blíže k vysněné změně. Obrazové tapety najdete na lavmi.cz.

Jaké množství?

Zakladatelé české značky www.lavmi.cz Babeta Ondrová a Jan Slovák doporučují chytrý způsob, jak si můžete i vy jednoduše a přesně vypočítat množství rolí pro svůj projekt.

Repeat

Na slovo repeat narazíte vždy, pokud půjde o tapetu s opakujícím se vzorem. Je to důležitý údaj, který ovlivňuje spotřebu tapet. Repeat nebo opakování je číslo v metrech či centimetrech, představuje délku, resp. interval, v jakém se vzor opakuje. Tento údaj je při výpočtu důležitý − jednotlivé pruhy je třeba spojit vždy na místech opakování, aby vzor navazoval plynule.

Při tapetování můžeme spojovat pruhy tak, aby vzor v linii přímo navazoval, nebo vzor o přesnou polovinu repeatu na sousedním pruhu posuneme (možnost posunu je naznačena na etiketě). S jistotou se dá říci, že čím větší je repeat, tím bude větší i spotřeba tapet.

Množství

Při výpočtu množství vám pomohou následující vzorce.

1. Nejprve zjistěte plochu stěny:

(šířka stěny + opakování) x výška stěny = X m2

2. Vydělte plochu stěny plochou tapety:

X : 5 = Y

Výsledek zaokrouhlete nahoru (aby vám vyšlo celé číslo) a vyjde vám požadovaný počet rolí. Standardní role tapety (vyrobená v Evropě) má rozměr 10,05 m × 0,53 m, což budeme počítat jako 5 m2.

Příklad: Stěna má šířku 3,40 m a výšku 2,80 m.

Opakování (repeat) vzoru tapety je 0,2 m. (3,45 + 0,2) × 2,8 = 10,22 m2 (zaokrouhlete na 11).

11 : 5 = 2,2 (zaokrouhlete na 3). V tomto případě budete potřebovat 3 role.

TEXT KATARÍNA PAUKEJE
FOTO ARCHIV FIREM
ZDROJ časopis HOME

Kategorie: Trendy
Tagy: tapety textilní tapety vinylové tapety vliesové tapety
Sdílejte článek

Diskuze

  • Neobvyklé, neobvyklé a zároveň velmi krásné dekorace!

    Irena