Chcete dosáhnout formálního vzhledu? Zvolte velkoplošné vzory s dramatickými barvami. Upřednostňujete svěží zábavný styl? Vyberte malé, pravidelně rozmístěné motivy, například tečky.
Zdroj: Shutterstock

Využijte sílu tapet. Jak vybrat ty správné pro optické zvětšení a rozjasnění místnosti

23. 06. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Některé místnosti opticky zvětší a rozjasní, jiné naopak. Jedny nedokonalosti skryjí, další je zvýrazní.

Před nákupem

Pokud chcete, aby prostor vypadal větší a strop vyšší, vyberte si vzory na studeném pozadí – zeleném, modrém nebo fialovém. Jemné studené barvy navozují klid, intenzivní jsou svěží a dramatické. Teplé barvy – červená, žlutá a oranžová – prostor pocitově zahřívají.

Do místnosti orientované na sever, tmavé chodby nebo prostoru bez oken jsou vhodné tapety, které odrážejí světlo, například světlé vzory s hladkým povrchem a tapety s metalickým efektem. Tmavé barvy světlo naopak pohlcují, takže stěny vypadají bližší a místnost je menší.

Vzorované tapety s 3D texturou výborně maskují nedokonalosti stěn. Navíc jsou zajímavé i na dotek. Na trhu najdete tapety, které textury dosahují příměsí přírodních látek, textilií, pytloviny nebo jsou vyrobeny z fólie či expandovaného vinylu (vinylové tapety). Další simulují vzhled mramoru, dřeva, a dokonce i zvířecí kůže. Velkým trendem jsou vliesové tapety.

Přečtěte si také:
Koupelnové trendy 2024: Přírodní materiály a nádech vintage stylu by neměly chybět ve vaší koupelně

Chcete dosáhnout formálního vzhledu? Zvolte velkoplošné vzory s dramatickými barvami. Upřednostňujete svěží zábavný styl? Vyberte malé, pravidelně rozmístěné motivy, například tečky.

Vertikální vzory včetně květin, jejichž motiv je tvarovaný do siluety písmena V nebo U, způsobí, že strop bude vypadat vyšší. Horizontální vzory zvýrazňující šířku působí uklidňujícím dojmem a místnosti opticky rozšiřují. Drobné dekory vytvářejí pocit prostornosti, velkoplošné vyvolávají pocit většího soukromí.

Místnost bez vzoru může nudit, pokoj s velkým množstvím vzorů vyvolá neklid. Pokud kombinujete vícero vzorů, vyberte je tak, aby zahrnovaly stejné barvy nebo jejich odstíny.

Pokud kombinujete vícero vzorů, vyberte je tak, aby zahrnovaly stejné barvy nebo jejich odstíny.

Pokud kombinujete vícero vzorů, vyberte je tak, aby zahrnovaly stejné barvy nebo jejich odstíny. Zdroj: Shutterstock

Jaké tapety vybrat?

Papírové tapety

Známe je z minulosti. Jsou cenově nejdostupnější, poskytují nejširší sortiment barev a vzorů, proto jsou stále v oblibě. Pokud vám záleží na kvalitě papírových tapet, zvolte dvouvrstvé tapety (duplex).

Nevýhodou je nasákavost vlhkosti, nízká odolnost proti otěru, náročnější instalace i odstraňování tapet. Jednoduše starý standard, kterým nic na delší dobu nezískáte.

Vinylové tapety

Jsou dnes ze všech nejoblíbenější. Kromě toho, že přinášejí atraktivní vrstvené dekory, nechybí jim ani praktičnost. Vznikají aplikováním vinylových vláken na vliesový nebo jiný podklad. Tapety jsou vysoce odolné proti otěru a vodě v závislosti na tloušťce.

Pozor: s vinylovými tapetami, které mají papírový podklad, postupujte podobně jako u papírových tapet. Jsou silné, stálobarevné, dokážou zakrýt škrábance a nerovnosti. Fungují jako částečná tepelná i zvuková izolace. Nevýhodou je mírný pach PVC, neprodyšnost a složitější instalace. Vinylové tapety jsou vhodné do kuchyně i koupelny.

Vinylové tapety jsou vysoce odolné proti otěru a vodě v závislosti na tloušťce.

Vinylové tapety jsou vysoce odolné proti otěru a vodě v závislosti na tloušťce. Zdroj: Shutterstock

Textilní tapety

Tkané látky – len, viskóza, hedvábí – nalepené na stěnu oceňovali už aristokraté ve středověku. Díky textuře a vzorům působí luxusně a harmonizujícím dojmem. Moderní textilní tapety mají vliesový nebo vinylový podklad. Pruhy textilních tapet jsou širší než vinylové či vliesové a izolují místnost tepelně i zvukově. Instalovat by je měl vždy jen odborník. Vyniknou v luxusních obývácích a ložnicích.

Vliesové tapety

Vliesové (flísové) tapety jsou vyrobené z netkaného textilu, v zahraničí se označují i jako „non-woven“ tapety. Nabízejí množství různých designů, jsou pevné, díky čemuž si zachovávají rozměry, a propustné, takže stěny pod nimi dýchají. Fungují i jako tepelná a zvuková izolace a snadno se instalují i odstraňují, když vás omrzí. Nevýhodou je vyšší cena a fakt, že nejsou odolné proti otěru a znečištění. Nedoporučujeme je do koupelny, kuchyně či dětského pokoje.

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: tapety textilní tapety vinylové tapety vliesové tapety
Sdílejte článek

Diskuze