Zdroj: Shutterstock

Od tapet přes obklady až k výmalbě. Co je nejvhodnější pro vaši koupelnovou stěnu?

20. 10. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

To, čím obložíte nebo upravíte koupelnové stěny, dá zpravidla nejmenší místnosti v domácnosti celkový charakter. Můžete hodně získat, ale i pokazit. Vinylové tapety, obkladačky, obkladové desky nebo jen barva?

Stěnu koupelny je třeba odlišovat od stěn v jiných částech domu. V obývacích pokojích, ložnicích, chodbách a v dalších suchých prostorech funguje jakýkoliv typ povrchové úpravy. Náročnější na výběr jsou kuchyně a především koupelny, kde je permanentní vlhkost nejvyššího stupně v rámci celé domácnosti.

Abyste neměli problém s plísněmi

V kuchyních chrání stěnu před vlhkostí praktické zástěny. V koupelnách však přichází voda ze všech stran a v intenzivnější formě. Stěny u vany či sprchy musí být schopné snášet přímé postříkání vodou ze sprchové hlavice. Kromě kvalitního voděodolného povrchu je nutné těsnění všech spár mezi vanou a zděnými kouty, stejně tak i okolo umyvadla.

Koupelna stěna

Vlhkost je největším problémem koupelny, který ohrožuje vzhled stěn. Zdroj: Shutterstock

Když se vlhkost dostane do těchto spár nebo mezi obklad či pod něj, máte o problémy s názvem plíseň postaráno. Pokud máte větší rodinu, určitě nezapomeňte na výkonný koupelnový ventilátor, který pomůže prostor zbavit vlhkosti. Na druhou stranu i dobře větrané koupelny mohou mít problémy s vlhkostí.

Náš tip: Bez ohledu na to, která z možností pokrytí stěny vás přitahuje, ujistěte se, že zapadá do celkového stylu domu či bytu. Koupelnu přece neměníme každý rok. Ze stejného důvodu je dobré vyhnout se trendům, které by vám za pár měsíců či let nemusely vyhovovat – i když jsou nyní velmi oblíbené.

1. Vinylové tapety na stěnu

Vinylové tapety jsou z hlediska funkčnosti jednou z lepších možností povrchové úpravy koupelnové stěny. To se samozřejmě netýká celopapírových tapet a obkladů, které se ve vlhkém prostředí automaticky znehodnotí. Vinylové tapety působí sofistikovaně, stylově, nabízejí množství různých designů a dají se snadno strhnout či vyměnit.

Dříve, než si tapetu koupíte, zjistěte, zda ji dokáže přijmout povrch stěn, které máte v koupelně. Vinylové tapety jsou totiž méně lepivé než běžné permanentní.

Tapety

Díky tapetám může mít koupelna velmi zajímavý vzhled. Zdroj: Shutterstock

Proto nejsou vhodné na matné, rovné nebo drsné povrchy. Vhodnější jsou při menší vlhkosti. Z tohoto důvodu je raději kombinujte s voděodolným povrchem, který přikrývá místa přímého kontaktu s vodou – sprchová zástěna, obklad nad vanou. Některé vinylové tapety odolají přímému kontaktu s vodou, ale jsou podstatně dražší.

Přečtěte si také:
Vyhněte se základním chybám při výběru skříněk do koupelny. Ušetříte si nervy i peníze

Výhody tapet

Jednoduchá instalace a možnost tapetu odloupnout a nalepit i opakovaně.

Nevýhody tapet

Některé vinylové tapety nejsou vhodné do místností s intenzivní vlhkostí.

Zkouška nanečisto

Jednou z výhod vinylových tapet je, že už před aplikací můžete vidět, jak bude vaše koupelna vypadat. Kupte si roli nebo vzorek, a potom ji jemně malířskou páskou přilepte na stěnu a podívejte se z dálky, jaký efekt jste získali. Při výběru myslete na to, že velké vzory koupelnu opticky zmenší, vertikální prvky ji zvýší a horizontální zase rozšíří.

2. Koupelnová barva na stěnu

Koupelnová barva je běžná interiérová barva, ale s přidanou hodnotou. Výrobci ji navrhli tak, aby byla vhodná do vlhkých prostor, včetně koupelen. Běžná interiérová barva je na rozdíl od nátěru vhodného do koupelny pórovitá, a proto zachytává vlhkost. Koupelnové barvy mají naopak hladký lesklý nebo pololesklý povrch, na kterém se voda nezachytává. Taktéž obsahují protiplísňové přísady.

Barva v koupelně

Nátěr v koupelně vyhrává hlavně cenou. Zdroj: Shutterstock

Zajímá vás největší pozitivum nátěru do koupelen? Jednoznačně je to cena. I když si vyberete kvalitní barvu, která může stát až dvojnásobek ceny běžné akrylátově-latexové interiérové barvy, stále je o dost levnější než použití tapet, dlaždic nebo jiných tvrdých povrchů.

Výhody barev

Barva na stěny určená do koupelen obsahuje přísady zabraňující plísním a neabsorbuje vlhkost.

Nevýhody barev

Kvalitní koupelnová barva je vzhledem ke speciální úpravě do vlhkých místností dražší než běžná interiérová barva.

Přečtěte si také:
Vyhněte se základním chybám při výběru skříněk do koupelny. Ušetříte si nervy i peníze

3. Keramické nebo skleněné dlaždice a obkladačky na stěnu

Keramické dlaždice jsou klasickou a stoletími prověřenou volbou do koupelen. Pokud se správně aplikují, vlhkost nebude nikdy problém. Nakonec dlaždice používáme už od dob starých Římanů i na stojaté vodní plochy, například vnitřní části van a bazénů.

Keramické dlaždice

Dlaždice a obkladačky jsou sázka na jistotu. Zdroj: Shutterstock

Výhody obkladaček

Odborně nainstalované obkladačky s předcházející penetrací povrchu jsou vodotěsné. Proto jsou nejčastějším řešením do koupelen a jiných vlhkých místností na stěnu.

Nevýhody obkladaček

Příliš mnoho dlaždic může působit až přehnaně sterilně. Záleží však na charakteru a vzoru dlaždic.

Jak vybrat spárovačku?

Ani u praktičnosti obkladů nezapomínejte na design. Jestli jste si vybrali dlaždice, musíte si vybrat i spárovací hmotu. Ta v konečném důsledku z vizuálního hlediska znamená čáry. Linie vytvářejí vzory, které mohou vzhled koupelny buď vylepšit, nebo zhoršit.

Příliš obkladaček může způsobit, že místnost bude těžkopádná, sterilní, či dokonce depresivní. Dobrým kompromisem je částečné obložení stěn na místech s nejintenzivnějším kontaktem s vodou.

4. Částečné obklady na stěnu – beadboard

Beadboard poskytuje pouze částečné pokrytí stěny – umisťuje se na její spodní část. Ta je při prevenci problémů s vlhkostí nejdůležitější. Takový obklad můžete natřít pololesklým nebo lesklým nátěrem vhodným do koupelen.

částečný obklad

Částečné obklady stěn se hodí jen do některých koupelen. Zdroj: Shutterstock

Dekorativní obklady spodní části stěn dají koupelně klasický vzhled. Může být přínosem, ale i nedostatkem. Pokud máte koupelnu v tradičním stylu, bude estetickou výhodou, do moderních koupelen se však nehodí, působil by příliš nemotorně a zatížil by celý design.

Výhody beadboardů

Dekorativní obklady stěn známe jako beadboardy, které se dávají jen do určité výšky a kombinují se s výmalbou, pomáhají chránit zdi před přímou vlhkostí ze sprchy nebo vany.

Nevýhody beadboardů

Tradiční vzhled těchto obkladů nefunguje pro všechny styly koupelen a obvykle nemají ve vlhkém prostředí ani dlouhou trvanlivost.

5. Zástěna, obkladová deska nebo panel na stěnu

Zástěny seženete v mnoha vzorech, včetně mozaikových celků nebo panelů, které vypadají jako obkladačky. Jsou oblíbené díky jednoduché montáži a obvykle i nižší ceně než u obkládání koupelny.

Obkladová deska

Velmi oblíbené jsou v posledních letech mozaikové vzory. Zdroj: Shutterstock

Koupelnové panely na stěnu jsou vyrobeny tak, aby odpuzovaly vlhkost. Raz dva máte opravené jakékoliv nedostatky zdí. Na druhou stranu takové řešení nezvýší dlouhodobou hodnotu vašeho bytu či domu.

Přečtěte si také:
9 chyb při rekonstrukci koupelny, kterým je dobré se vyhnout

Výhody panelu

Obkladový panel je vhodný jako rychlá oprava poškozeného povrchu nebo sádrokartonových desek.

Nevýhody panelu

Středně hustá dřevovláknitá deska (MDF) s tvrdou melaminovou vrstvou navrchu je špatnou náhradou skutečných dlaždic a obkladaček.

Nezapomeňte na silikon na stěnu

Pokud chcete, aby zástěna dobře fungovala, všechny okraje dobře utěsněte silikonovým tmelem. Jinak se na její zadní stěnu dostane vlhkost. Zástěna může nejen změnit tvar, ale i ukrývat ideální místo na šíření plísní.

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Koupelny
Tagy: barva koupelna obkládačky steny tapety
Sdílejte článek

Diskuze