Děti se koupou ve vaně
Zdroj: istock.com

Jak přizpůsobit koupelnu malým dětem, aby byla bezpečná a praktická

04. 11. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

I v koupelně je nanejvýš milé a sympatické brát ohled na nejmenší obyvatele. Zkuste si sednout na bobek a vnímejte chvíli svět dětskýma očima. Všechno je příliš vysoko, všechno je velká překážka, tak proč jim neulehčit život alespoň praktickými drobnostmi a nápady?

V koupelně vznikají úrazy častěji než jinde, protože podlaha bývá kluzká, a pokud je vše v nedostupné výšce, je třeba k tomu vylézt, což může skončit pádem. Prvořadá je proto, samozřejmě, bezpečnost.

Zajistěte ostré rohy chrániči, bezpečnostní pojistky dejte do všech skříněk a zásuvek, kam by vaše zvědavé děti neměly mít přístup. Použijte zarážky do dveří, aby zůstaly alespoň trochu pootevřené i v případě, když se například starší děti koupou samy. Vždy byste na ně měli vidět alespoň z dálky.

Přečtěte si také:
Jak by měla vypadat dobře naplánovaná rodinná koupelna

Elektrické zástrčky by měly mít kryty nebo být v zavřené horní skříňce. K vaně patří kobereček nebo jiná protiskluzová podložka. Je dobré, pokud se přepad umyvadla nedá uzavřít, abyste předešli potopě, když vaše dítě zapomene zavřít kohoutek.

Co se týká designu, který potěší dětské oko, nebojte se pestrobarevných kachlíček s různými vzory, zvířátky či jinými dětskými dekory. Myslete však i na údržbu a bezpečnost. Lépe se vám budou udržovat hladké obklady a protiskluzovou úpravou rozhodne nic nepokazíte.

Děti s vlastní koupelnou si rychleji osvojí základní hygienické návyky a budou samostatnější.

Jako velmi příjemné řešení se nabízí podlahové vytápění. Všechno sanitární vybavení bez problémů seženete v menších rozměrech, přizpůsobené přímo pro děti tak, aby se jim snadno používalo.

Na trhu jsou dostupné menší vany, umyvadla se sníženou hloubkou a s odtokem zabezpečeným proti přetékání, které navíc usadíte ve výšce odpovídající dětem. Můžete zvolit toalety s pestrobarevným sedadlem a pomalým zavíráním, aby nedošlo k přiskřípnutí prstů. Oblé tvary vybavení zaručí maximální bezpečnost.

Přečtěte si také:
Než se pustíte do zařizování koupelny, na tyhle věci byste měli zaměřit pozornost

1. Malé změny, velký efekt

Málokdo má doma možnost vytvořit speciální koupelnu jen pro děti. Udělat z rodinné koupelny zároveň „baby friendly“ místo, však není tak složité. Stupínek k umyvadlu, oblíbené barvy a motivy na textiliích, hravé prvky či držáky na kartáčky a jiné pomůcky ve výšce dětských očí by neměly chybět.

A určitě potěší například i druhé zrcadlo umístěné o cosi níže, aby se špunti mohli upravit před odchodem do školky. Toto zrcadlo Langesund obsahuje ochranný film, který redukuje škody, pokud se sklo rozbije.

Koupelna s dětskými doplňky a barvami

Zdroj: IKEA

2. Milují koupání!

Stále váháte mezi sprchovým koutem a vanou? Když by si mohly vybrat děti, určitě by zvítězila vana plná bublinek. Děti vodu milují, a ještě víc milují hry s ní. Pro zdraví dětské pokožky dennodenní koupání není vhodné, ale jednou za čas je to balzám na duši. Pro ně i pro vás. Řekněme si na rovinu, když už děti nevědí, co se sebou, nápad jít se koupat vždy zabere…

Dítě si hraje s interaktivními hračkami ve vaně

Zdroj: Haba

3. Milují hraní!

Neutrální základ koupelny je dobrým podkladem pro časté obměny pomocí doplňků. Veselé háčky s přísavkami, nálepky, hračky či barevný textil promění i puristicky jednoduchou koupelnu na dětský ráj, který však není trvalý a může se měnit podle věku dítěte bez vysokých finančních nákladů a stavebních úprav.

Vodní kuličková dráha

Zdroj: Haba

Do vany nezapomeňte umístit speciální protiskluzovou podložku, a pokud chcete mít během dozoru v koupelně chvilku klidu na časopis či knížku, vyzkoušejte takové vodní hračky, které vaše dítě bude milovat.

4. Milý design

V současnosti výrobci nabízejí kolekce pro děti, které jsou rozměrově a tvarově přizpůsobené jejich velikosti. Více se sice využívají v předškolních zařízeních, ale jestli máte prostorové možnosti, byla by škoda nevyužít je i v domácím prostředí.

Sanitární keramika pro děti

Zdroj: Sanitino

Například Sapho Kid je sanitární keramika, která si svoje místo najde i v běžných domácnostech. Proč používat nočník, když můžete mít dětský záchod, na kterém se vaše ratolest bezpečně a hravě naučí základy osobní hygieny? Dětské WC, umyvadlo a stojánková umyvadlová baterie Sapho Kid jsou k dispozici s krásnými barevnými motivy.

Přečtěte si také:
Dětský pokoj, ve kterém nikdy nebude nuda

5. Důležitý pomocník

Výška umyvadla by se měla vždy přizpůsobit věku dítěte. Podle normy pro děti do 3 let je to 400–430 mm od podlahy, pro děti předškolního věku 500 mm a pro děti školního věku 600–750 mm od podlahy.

Pokud přece jen dítě používá klasické umyvadlo, neměl by chybět stupínek. Je to praktický pomocník, který usnadní dětem cestu k samostatnosti v základní hygieně. Musí být stabilní a jeho povrch by neměl klouzat.

Výška umyvadla pro děti

Zdroj: IKEA

Text: Katarína Barošová
Foto: istock.com, IKEA, Haba, Sanitino
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Koupelny
Tagy: bezpečná domácnost dětský nábytek Doplňky do koupelny koupelna
Sdílejte článek

Diskuze