Okna v koupelně
Zdroj: Christy Q. Photography

Jak by měla vypadat dobře naplánovaná rodinná koupelna

29. 10. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Ano, alespoň jednu koupelnu pro celou rodinu máme doma všichni. Výraz rodinná koupelna, užívaný zejména v angloamerickém prostředí, označuje spíš koupelnu používanou větším počtem lidí jako hlavní, která přitom skutečně bere ohled na potřeby a požadavky každého z nich.

U rodinné koupelny se tedy počítá s tím, že ji používají všichni členové rodiny, čímž se kladou větší nároky na její praktickou stránku. To, co vyhovuje vám, nemusí vyhovovat vašemu teenagerovi nebo staršímu členovi domácnosti. Dobře naplánovaná rodinná koupelna však zaručí, že ranní a večerní shon v ní bude o něco menší. Měla by mít především hodně úložných prostor, byť jednoduchá na údržbu a ideálně prostorově štědřejší, aby občasně zvládla i případy, kdy se budete muset o ni podělit.

Velká koupelna ve šedé barvě

Zdroj: Aamodt/ Plumb Architects

Prvním důležitým krokem u návrhu funkční rodinné koupelny je dobře se zamyslet nad tím, kdo všechno ji bude dennodenně používat, a to i v dlouhodobé perspektivě.

Pokud máte v domácnosti miminka nebo malé děti, případně je plánujete, určitě oceníte vanu, ve které je můžete bez problémů vykoupat. Teenageři naopak ocení spíš možnost rychlé sprchy. Sprchový kout je vhodnější i pro starší členy domácnosti nebo lidi s pohybovým omezením, pro které je ideálny kout s nízkou vaničkou, případně walk-in (více se dočtete na dalších stranách).

Přečtěte si také:
Pět nejčastějších chyb při plánování koupelny

Pokud nejste omezení prostorem, dopřejte své rodině oboje – vanu i sprchový kout. Určitě oceníte i dvě umyvadla, která vám ušetří hodně času a usnadní fungování.

I na menším prostoru se dá zařídit praktická rodinná koupelna, její uspořádání a zařízení však bude muset být ještě promyšlenější. Když se vám vejde vana, ale nechcete se vzdát sprchy, sáhněte po vaně se zástěnou.

Přečtěte si také:
Jak zařídit malou koupelnu? Osvědčená řešení designérů, jak na to

Pokud byste ocenili dvě umyvadla, ale prostor by mohl být opět problém, k dispozici jsou dvojumyvadla, která jsou spojená, a tak vám ušetří trochu prostoru. Případně můžete sáhnout po jednom delším umyvadle, které už při délce 80 cm zaručí, že poslouží dvěma členům domácnosti najednou. Vybrat si u nich navíc můžete, zda budou mít jeden, nebo dva otvory na baterii (na dvě baterie je ideální délka minimálně 100 cm).

Jelikož vaše rodinná koupelna bude pravděpodobně už tak velmi vytížená, rozhodně doporučujeme umístit toaletu a bidet samostatně.

Odolnost a jednoduchá údržba

Rodinná koupelna obvykle dostane pěkně zabrat, proto do ní volte odolné materiály, aby vám sanita i nábytek vydržely co nejdéle. To splní dřevo, MDF, kámen či keramika. Abyste navíc čištěním koupelny netrávili hodiny týdně, měly by mít jednotlivé prvky co nejméně spár. I proto v posledních letech vidíme stále víc praktických řešení, jako je např. walk-in kout bez vaničky a vypuštění dlažby a obkladů a jejich nahrazení moderními stěrkami a kvalitními voděodolnými nátěry.

TOP TIP

Velkým trendem ve světě koupelen, který nahrává jednodušší údržbě, je použití matných povrchů a černých baterií.

Dostatečné větrání

Ať už ráno, nebo večer, při každodenní očistě celé rodiny se v koupelně vytvoří hodně vlhkosti, kterou je potřeba průběžně odvětrávat. Když vám k tomuto účelu slouží okno, nezapomeňte ho též pravidelně kontrolovat, protože i v jeho okolí může vzniknout plíseň. Zejména v bytech se na odstranění vlhkosti a zápachu používají ventilátory – ty by měly mít klapku, která zabrání zpětnému proudění, a tichý chod, který vás nebude příliš rušit.

Okna v koupelně

Zdroj: Christy Q. Photography

Nábytek na míru

Více členů domácnosti používajících jednu koupelnu představuje velké nároky na uskladňovací prostory. Zejména v menších prostorech je vhodné zvážit nábytek na míru, díky kterému můžete rozumně využít každý centimetr. Oblíbené jsou zejména desky pod umyvadla, pod která se vejdou šuplíky a pračka, i závěsné skříňky a police, které skryjí i menší nepořádek. Díky nábytku na míru bude navíc celá koupelna nejen praktická, ale bude působit kompaktně.

Nábytek na míru v koupelně

Zdroj: Latham Interiors

Design

Trefit se do vkusu všech je asi nemožné, navzdory tomu se ale při navrhování nemusíte držet na uzdě. Jak však zkombinovat vkus několika generací? Základ udělejte jednoduchý a neutrální – vsaďte na čisté linie, dekor dřeva, neutrální barvy, jako jsou bílá a černá. Hravý prvek, který potěší mladší generace, vneste částí odlišného zajímavého vzoru nebo barevného obkladu a textilií. Spokojení tak budou všichni. 🙂

04_bc_design

Zdroj: BC Design

Text: Lucia Blažiová
Foto: Aamodt/ Plumb Architects, Christy Q. Photography, Latham Interiors, BC Design
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Koupelny
Tagy: Doplňky do koupelny koupelna koupelnový nábytek
Sdílejte článek

Diskuze