Zdroj: Tawa

Jak si vybrat vanu? Kromě velikosti a tvaru myslete i na materiál

24. 10. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Kvalitní vana je dnes neodmyslitelnou součástí moderní koupelny, která nám slouží jako domácí prostor na wellness.

Velikost, tvar, materiál, možnosti instalace či cena jsou faktory, které byste měli brát v úvahu při koupi nové vany. Akrylát je v současnosti nejpoužívanější materiál na výrobu van. Vany z litého akrylátu si zachovávají fyzikální vlastnosti ve všech směrech. Nepraskají, mají nepórovitý povrch, díky čemuž jsou nenáročné na údržbu, a neudrží se na nich ani plísně a bakterie. Tyto vany jsou navíc i cenově dostupné a při poškození je umíte opravit pomocí speciálního tekutého akrylátu. Při čištění se vyhýbejte prostředkům s abrazivní složkou.

Přečtěte si také:
Očistná svatyně aneb jak na koupelnu snů

Minulé roky se vany vyráběly zejména z litiny. I dnes najdete na trhu firmy, které mají litinové vany stále v nabídce. I tyto vany mají totiž svoje nesporné výhody. Patří mezi ně zejména výborná tepelná izolace, to znamená, že voda si po napuštění uchovává svoji teplotu poměrně dlouhou dobu. Litinové vany jsou pevné a tvarově stálé, ale jsou zase poměrně těžké, což může být komplikací při převozu a instalaci. Jejich cena je vyšší než v případě van akrylátových.

Vědci tvrdí, že obyčejný relax v horké lázni  může být stejně prospěšný pro vaše tělo jako 30 minut chůze.

Nejlevnější vany se vyrábějí ze smaltu, a kromě finanční nenáročnosti je jejich plusem relativně vysoká odolnost proti mechanickému i jinému poškození. V nabídce však najdete i luxusnější verze smaltovaných van s tloušťkou okolo 3,5 mm. Nepoškodí je ani chemikálie, kyseliny či barvy na vlasy. Nevýhodou je zase slabší tepelněizolační vlastnost, takže voda v nich chladne rychleji a vana se může pocitově jevit jako studená.

Přečtěte si také:
Dají vaší koupelně styl! Přinášíme jednoduché designové triky s obkládačkami

Volně stojící designové vany se často vyrábějí z litého mramoru. Ten má kromě vysoké hmotnosti vlastnosti velmi podobné akrylátu. Dvojité dno navíc zabezpečuje i dobré izolační vlastnosti, připravte se však na poměrně vysokou cenu, která se pohybuje od 25 000 Kč výše.

Volně stojící černá vana v koupelně

Zdroj: istock

Volně stojící

Ať už na zvířecích nožičkách ve stylu vintage, nebo položená v centru koupelny s výhledem na krajinu, takováto vana potřebuje prostor. Je totiž dominantním prvkem koupelny, proto by neměla stát kdesi v rohu a „počítat“ centimetry, které ji dělí od stěny či poličky. Ano, za volně stojící vanu si připlatíte, ale z koupele v ní budete mít opravdu jiný, o dost luxusnější pocit.

Černá barva v koupelně je dlouhodobým trendem. Kromě černých dlažeb a obkladů v koupelně jsou běžně k vidění i černá umyvadla, toalety, armatury či samotné vany. V kombinaci s bílou nemohou být nikdy krokem vedle.

Se sprchou

V případě, že se vám do koupelny nevejde i vana, i sprcha, ale ani jedné se nechcete zříct, řešením může být vana se zástěnou. Dá se nainstalovat na obě strany a transparentní sklo s povrchovou úpravou zabezpečí jednoduchou údržbu. Zástěna Geo má šířku 80 cm a výšku 150 cm, najdete ji v nabídce kolo-geberit.cz.

Černobílá koupelna s hranatou vanou

Zdroj: Geberit

Zapuštěná

Dnes už je běžnou součástí domácností, nejen lázní či wellness center. Vany zapuštěné do podlahy jsou sice náročnější na instalaci i prostor, ale působí mimořádně atraktivně a dokonale vyniknou například s dřevěnou podlahou.

Přečtěte si také:
Domácí květinové svíčky s vůní a květy levandule

Pohodlně se do nich vchází a vychází, jenže jejich údržba je možná trochu krkolomnější. Zapuštěná vana není vůbec levná záležitost, a i na její instalaci si připravte větší sumu než u klasických vanových řešeních.

Designová zapuštěná oválná vana v drevěné koupelně

Zdroj: L.G.Lenero

Oblá

Vany s oblými hranami dokážou prostor koupelny opticky změkčit a vyniknou zejména v případě, pokud jsou umístěné ve velkorysém prostoru. Oválná akrylátová vana Clarissa má vyztužené hrany, rozměry 85 × 180 cm a najdete ji v nabídce na kolo-geberit.cz.

Volně stojící oblá vana

Zdroj: Geberit

Tip redakce

Šikovný nápad, jak v koupelně opticky vymezit prostor na koupel a upozornit na vanu, je použít pod ní jiný druh podlahové krytiny než na zbylé ploše.

Rohová/asymetrická

V menších koupelnách jsou praktické asymetrické vany, které se v jedné části zužují a poskytují prostor pro pohodlný pohyb, například u umyvadla, a zároveň se v nich v pohodě a bez omezení vykoupete.

Asymetrická vana v tmavěhnedé koupelně

Zdroj: Ravak

V nabídce dokonce najdete i asymetrickou vanu pro dva. Rohové vany jsou šikovným řešením v koupelnách obdélníkového půdorysu, často disponují praktickým sedadlem a společnou koupel v nich ocení zejména malé děti.

Text: Katarína Barošová

Foto: Ravak, Geberit, L. G. Lenero, Istock, Tawa

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Koupelny
Tagy: dámska koupelna domácí wellness Doplňky do koupelny koupací vany vany
Sdílejte článek

Diskuze