Zdroj: iStock

Pět nejčastějších chyb při plánování koupelny

24. 06. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Zařídit novou koupelnu není levná záležitost. I když se vám z designové vany nebo originálních dlaždic nečekaně rozbuší srdce, nedejte se zmást. Funkčnost koupelny do značné míry určuje její uspořádání.

1. Velké sanitární prvky

Lidé často podlehnou trendům, a tak se stává, že se v malých koupelnách stále častěji objevuje velká volně stojící vana, která se do tak malého prostoru vůbec nehodí. Každý sanitární prvek by měl mít správné měřítko, jinak bude prostor působit stísněně. Vždy je potřebné nechat mezi jednotlivými prvky dostatek místa nejen s ohledem na vizuální stránku, ale také pro pohodlný průchod a údržbu.

Přečtěte si také:
Jak bude vypadat moderní koupelna podle nejnovějších trendů? Nové tvary, materiály i nápady!

2. Otevřené dveře s výhledem na toaletu

Mít koupelnové dveře otevřené přímo na toaletu není ani stylové, ani potřebné. Schovejte záchod za dveře nebo ho umístěte na stranu tak, aby nebyl při otevírání dveří v koupelně úplně viditelný. Snažte se i o to, aby měl váš dům kromě koupelny spojené s WC i jednu samostatnou toaletu navíc, aby lidé nemuseli čekat na záchod, když se někdo sprchuje.

Koupelna s volně stojící vanou

Zdroj: iStock

3. Příliš nápadité obklady

Někomu se mohou decentní obklady v neutrálních tónech zdát příliš nudné a bez nápadu, ve výsledku však bude celá koupelna působit jinak. Mnoho lidí s nadšením vybírá dlažbu či obklady ve výrazných vzorech a barvách a neuvědomí si, že později k základním prvkům přibydou i koberečky, osušky a mnoho jiných drobností, které prostoru dodají barvy.

Přečtěte si také:
Koupelna pro klidný život? Přírodní materiály a světlé barvy

4. Každý kus unikát

Líbí se vám baterie od jednoho výrobce, ale umyvadlo už máte sehnané levnější od jiného? Stejně i toaletu a typ splachování, sprchový kout a sprchu vám dodali rozliční výrobci? Nedejte se zlákat akčními nabídkami a atraktivitou jednotlivých výrazných kousků, mnohem lepší bude pořídit si všechno vždy od jednoho výrobce. Jen tak budete mít jistotu, že to bude vzájemně ladit z estetické i funkční stránky.

5. Nesprávné osvětlení

Lidé se často uchýlí k nástěnným světlům nad umyvadlem a jednomu stropnímu uprostřed namísto toho, aby si naplánovali správný vrstvený design osvětlení. Výsledkem je příliš zářivá koupelna bez jakékoli atmosféry. Jasné stropní osvětlení vytváří stíny, takže když se podíváte do kosmetického zrcadla, je téměř nemožné nanést si mejkap či oholit se. Atmosféru vytvoří podomítkové LED pásy – umístěte je pod umyvadlo, za zrcadlo či do výklenků.

Berte do úvahy svůj životní styl Na správné rozložení armatury, nábytku a doplňků v koupelně mají velký vliv naše osobní hygienické a zkrášlovací rituály a pomůcky, které při tom používáme. Není na škodu předem si projít všechny věci, zjistit jejich množství (a možná ho i trochu zredukovat), změřit jejich velikost a zvážit jejich nejvhodnější umístění ještě dříve, než si navrhnete celkovou dispozici. Nikdo přece nechce dojít k bodu, že si vlastně vedle umyvadla nemá kam zavěsit ručník nebo že nejčastěji používané předměty má na opačném konci koupelny.

Velká debata

Dvě koupelny v domě?

ANO

„V novém domě jsme si dopřáli dvě koupelny a nemohu si to vynachválit. Pokud bych mohla vrátit čas, určitě bych je naplánovala už mnohem dříve.“

ŽEna v brýlích

Zdroj: iStock

Monika pracuje jako konzultantka a s manželem a dcerou žije v rodinném domě na západě Čech.

Žijeme v bungalovu, stěhovali jsme se sem před dvěma lety. Náš první rodinný dům byl velký, patrový, žilo nás tam pět. Můj manžel, já a naše tři děti. Dva starší synové však časem vyrostli, osamostatnili se. Oba odešli studovat do zahraničí. Dům nám už byl příliš velký a s manželem jsme se shodli na tom, že nám bude lépe v menším. Náš první domov byl vlastně dům po babičce a koupelna v něm byla odjakživa jen jedna. Když jsme ho rekonstruovali, děti ještě nebyly na světě a netušila jsem, co nás čeká. Tehdy nás ani nenapadlo přemýšlet nad dvěma koupelnami.

Přečtěte si také:
Praktická, šetrná, osobitá? V jakém stylu bude vaše koupelna? Inspirujte se!

Samozřejmě, vše se dá zvládnout i s jednou, ale je pravda, že se dvěma máte větší komfort. Vzpomínám si, jak jsme nervózně přešlapovali před koupelnou – jednou jeden, jednou druhý (toaletu jsme naštěstí měli samostatnou). My máme syny, ale nedokážu si představit domácnost s více dívkami a jednou koupelnou. Když jsme však stavěli druhý dům – menší bungalov, řekli jsme si, že si tentokrát dopřejeme koupelny dvě. Jedna z nich je větší, s vanou, druhá menší, u naší ložnice. A mohu říci, že je to úžasná věc. Já s manželem tak nějak automaticky používáme na ranní i večerní hygienu tu naši menší a dcerka zase tu větší s vanou. Jednou za měsíc si vlezu do vany i já. A klidná rána bez frmolů, kdy vstáváme všichni ve stejném čase, jsou zkrátka k nezaplacení.

Samozřejmě vše se dá zvládnout i s jednou koupelnou, ale je pravda, že se dvěma máte mnohem větší komfort.

NE

„Od dvou koupelen mě odrazuje to, že člověk musí mít automaticky všechno dvakrát. A to nemluvím o dvojnásobném úklidu.“

Blondína s mikádem

Zdroj: iStock

Alena pracuje jako ekonomka na univerzitě a spolu s manželem a třemi dětmi žije ve větším městě u Prahy.

Myslím, že pro průměrnou rodinu se dvěma, třemi dětmi je zbytečné investovat do dvou samostatných koupelen. Koupelna je většinu dne nevyužitá a navíc to není levná záležitost. Pocházím z rodiny, kde jsme měli koupelnu jen jednu (žili jsme v paneláku) a nezanechalo to na mně žádnou újmu. Měla jsem dva sourozence a zvládli jsme to. Další z věcí, která mě od dvou koupelen odrazuje, je potřeba mít všechno dvakrát. Nikdy přece nevíš, která bude právě obsazená, že? To znamená 2× zubní kartáček, ručník, mýdlo, župan, šampón atd. Myslím, že časem si člověk i tak jednu oblíbí víc a bude chodit jen do té. Mýt a uklízet se však bude muset i nadále v obou.

Každý má samozřejmě jiné zvyky, ale z mého pohledu, pokud se něco opravdu vyplatí mít v domě dvakrát, tak je to samostatné WC. Nás je momentálně také pět a i přesto, že někteří z nás tráví v koupelně více času, večer nemáme problém vystřídat se a ráno odcházíme z domu každý v jiném čase. Když byly děti menší a já jsem s nimi chodila do školky a školy, byl sice frmol ráno větší, ale bylo by nám stačilo i jedno menší umyvadlo se zrcadlem navíc. Pro nás pět by dvě sprchy byly úplnou zbytečností, zato dvě toalety skoro málo. V novém domě bychom chtěli tři, pokud se nám podaří je tam ‚nacpat ‘. Míváme časté a početné návštěvy, takže myslíme už i na ně.

Připravila: Katarína Paukeje

Foto: iStock

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Koupelny
Tagy: dispozice koupelny koupelnový nábytek sprchové kouty toalety zařízení koupelny
Sdílejte článek

Diskuze