8 základních pravidel zařizování koupelny

29. 12. 2018
Diskuze (3)
Sdílet

Koupelna slouží v prvé řadě hygieně – mytí, sprchování a koupání. Její funkce se však mohou rozšířit i o praní a sušení, ale poslouží i jako toaleta či relaxační místo. Zařizování koupelny má svá pravidla.

1. Co je třeba zohlednit

Před řešením koupelny je stejně jako u všech jiných místností bytu důležité položit si několik základních otázek. Je třeba zohlednit, kolik lidí bude koupelnu používat. Je-li v bytě jen jedna a dovolí to prostorové možnosti, je vhodné zvolit dvojumyvadlo. Jsou-li v bytě dvě, může se v jedné nacházet sprchový kout a v druhé vana. Prostor, který se ušetří osazením sprchového koutu, se dá následně využít například k umístění pračky.

Myslet musíme i na to, kdo všechno bude koupelnu využívat. V případě starších či pohybově hendikepovaných je vhodným řešením například bezbariérový sprchový kout. Vanu lze zase doplnit držadly či sedátkem. Vždy je třeba vycházet z reálné velikosti koupelny, což však může být při zařizování velkým omezením.

FOTO DESIGN ACADEMY

FOTO DESIGN ACADEMY

2. Vana, nebo sprchový kout

Ačkoliv se často setkáváme s řešením, v rámci něhož se v koupelně nachází vana i sprchový kout, především v menších prostorách je často nutné zvolit si jen jednu možnost. Vanu ocení hlavně ti, kdo si po náročném dni rádi odpočinou v bohaté pěně, jakož i rodiny s menšími dětmi.

Výhodou sprchového koutu je, že ušetří často opravdu cenné centimetry a zpravidla se při jeho použití sníží nejen doba strávená v koupelně, ale i objem spotřebované vody. Díky pohodlnému (bezbariérovému) přístupu je ideální pro starší uživatele nebo lidi se zdravotními problémy. Alternativou, která spojuje obě možnosti, je vana se sprchovou zástěnou.

Solitérní vana Bilbao z litého mramoru se hodí do prostorných koupelen. FOTO PERFECTO DESIGN

Solitérní vana Bilbao z litého mramoru se hodí do prostorných koupelen. FOTO PERFECTO DESIGN

3. Samostatná, nebo s WC

Výhodou samostatné koupelny je její dostupnost v případě, že se někdo právě nachází na toaletě, což samozřejmě platí i naopak. Někdo může argumentovat tím, že oddělená koupelna a toaleta představují hygieničtější řešení. Spojením obou prostorů však vznikne (hlavně v malých bytech) mnohem komfortnější koupelna, protože centimetry získané propojením prostorů zpravidla umožňují zajímavou změnu dispozice. Koupelna spojená s toaletou je však vhodná maximálně do dvoupokojových bytů s menším počtem členů domácnosti.

V bytech se třemi a více pokoji, kde se předpokládá více obyvatelů, by už měly obě místnosti fungovat samostatně. Koupelna s WC může být zároveň vhodnou alternativou v bytech, kde se už jedna samostatná toaleta nachází.abudovaná vana může být luxusní a designově čistá. Tak jako vana Ambiente.

Samostatně stojící vany, které se stanou dominantou koupelny, jsou v současnosti velmi populární. Zvolit si můžete například stylový model na tenkých, tmavých nožkách. FOTO www.ex-t.com

Samostatně stojící vany, které se stanou dominantou koupelny, jsou v současnosti velmi populární. Zvolit si můžete například stylový model na tenkých, tmavých nožkách. FOTO www.ex-t.com

4. Trend několika koupelen

Trendem a absolutně praktickým řešením je v současnosti využití několika koupelen, což je typické především u novostaveb, jakož i u rekonstrukcí. Jedním řešením je byt se dvěma koupelnami – velkou rodinnou, která slouží všem členům domácnosti, a s menší pohotovostní koupelnou, resp. toaletou, při vstupu do bytu. Jinou variantou je byt se třemi koupelnami – s vlastní rodičovskou (přístupnou přímo z ložnice), hlavní (využívanou hlavně dětmi) a třetí koupelnou (pro hosty).

Pro milovníky extravagance jsou určena umyvadla s potiskem Olea Diamant či Olea Ants. FOTO PERFECTO DESIGN

Pro milovníky extravagance jsou určena umyvadla s potiskem Olea Diamant či Olea Ants. FOTO PERFECTO DESIGN

Důležitou roli v koupelně sehrává i výběr doplňků, které často patří k hlavním stylotvorným prvkům. Do bílé koupelny tak díky nim vnesete barvy a hravost.

Pro milovníky extravagance jsou určena umyvadla s potiskem Olea Diamant či Olea Ants. FOTO PERFECTO DESIGN

FOTO PERFECTO DESIGN

5. Umyvadlo

V případě umyvadla je praktické, když se nachází co nejblíže ke vstupním dveřím koupelny (ne však v dosahu jejich křídla). Standardní šířka umyvadla je 55 až 65 cm, rozměrově úspornější modely mají asi 35 cm, ale v nabídce najdete i menší. Pokud to prostorové možnosti dovolí, zvolit můžete i mnohem velkorysejší varianty či různá dvojumyvadla. Hloubka umyvadla se pohybuje na úrovni 28 až 50 cm, přičemž platí, že okraje standardně širokého umyvadla by měly být od jiných předmětů vzdáleny 10 až 15 cm a před ním je třeba ponechat alespoň 65, optimálně až 90 cm plochy, aby bylo dobře přístupné.

V koupelně průměrně vysokých lidí by se mělo nacházet ve výšce asi 85 cm. Umyvadlo může být zavěšeno na stěně, nebo upevněno na pultu či zapuštěno do skříňky. Nejvhodnější je volit takový systém, jemuž nebude vadit často stříkající voda a který nebude náročný na čištění. Prostor pod umyvadlem je ideální využít pro skříňku nebo jinou odkládací plochu. Z materiálů převládá glazovaná keramika a akrylát. V nabídce však najdete i umyvadla ze skla nebo dřeva.

I zabudovaná vana může být luxusní a designově čistá. Tak jako vana Ambiente. FOTO PERFECTO DESIGN

I zabudovaná vana může být luxusní a designově čistá. Tak jako vana Ambiente. FOTO PERFECTO DESIGN

6. Vana

Standardní velikost vany se pohybuje od 160 do 180 cm při šířce 68 až 75 cm. Člověk vysoký 180 cm by měl volit vanu dlouhou 170 cm, menším lidem postačí kratší. V nabídce však najdete modely od délky asi 125 cm, které umožňují koupání v polosedě. Průměrná hloubka vany je 40 až 45 cm, pro seniory nebo tělesně postižené je vhodnější plytčí – s hloubkou kolem 35 cm. Trh v současnosti nabízí širokou škálu van z různých materiálů, jako jsou akrylát, smaltovaná ocel, litý mramor, dřevo, kámen nebo sklo. Nejrozšířenější jsou vany z akrylátu a smaltované oceli. Důležitou otázkou je tvar vany i její osazení.

V nabídce najdete tradiční obdélníkové, ale i různé asymetrické a rohové varianty. Asymetrické modely nabízejí svým diagonálně řešeným vnitřním prostorem při koupání více pohodlí než klasické obdélníkové vany s podobnými rozměry. Poskytují tedy překvapivě velký prostor ke koupání, a když se doplní vanovou zástěnou, vyřeší se tím i otázka sprchování. Rohové vany disponují praktickým sedátkem a velkou vnitřní plochou, takže koupání je komfortní.

Ve větších prostorách nacházejí uplatnění volně stojící modely, které jsou populární například i v rámci konceptu propojení koupelny a ložnice. Při výběru dbejte na to, aby měla vana co nejširší a rovné dno (v případě, že má sloužit i ke sprchování). Uvažujete-li o montáži zástěny, sáhněte po modelu s rovným bočním lemem. Širší lem zase může posloužit i jako odkládací plocha.

Retro baterie Oioli 5th Avenue FOTO PERFECTO DESIGN

Retro baterie Oioli 5th Avenue FOTO PERFECTO DESIGN

7. Sprchový kout

Podle dispozice prostoru si můžete standardně vybrat mezi čtvercovým, obdélníkovým nebo čtvrtkruhovým sprchovým koutem s velikostí od 75 × 75 cm až po 120 × 90 cm (optimum), případně využijte praktické vlastnosti bezvaničkových řešení – sprchových dveří v kombinaci s pevnou stěnou (sprchový kout může mít v tomto případě i mnohem velkorysejší rozměry). Součástí sprchového koutu může být klasická akrylátová vanička nebo hlubší sedací vanička, kterou oceníte při absenci vany hlavně při koupání dětí. Dalšími variantami je nízká vanička z litého mramoru nebo praktický odtokový žlab.

Při výběru myslete i na minimální rozměry prostorů potřebných kolem sprchového koutu, aby bylo jeho používání pohodlné. Důležitou roli při tom sehrává způsob otevírání a jeho správná orientace. Nejrozšířenější jsou rámové sprchové kouty, jejichž skla jsou zasazena do obvodové konstrukce, což zvyšuje jejich odolnost proti nešetrnému zacházení. Dáváte-li přednost odlehčenému modernímu designu, volte bezrámovou konstrukci.

Tři dobré rady

1 Tradiční obklad můžete zkusit nahradit stěrkou nebo vhodnou tapetou, případně se dají libovolně kombinovat.

2 Znamená-li pro vás doba trávená v koupelně odpočinek, zvolte si sprchu nebo vanu s hydromasážními a dalšími relaxačními prvky.

3 V případě, že do koupelny nemůžete z prostorových důvodů umístit stále vyhledávanější bidet, WC doplňte bidetovou sprchou.

FOTO DESIGN ACADEMY

FOTO DESIGN ACADEMY

8. Toaleta

Je-li samostatná, měla by být místnost široká minimálně 80 cm. V případě, že je součástí koupelny, středová osa WC by měla být od dalšího zařízení vzdálená alespoň 40 cm. Délka samostatné místnosti WC by měla být minimálně 110 cm (když se dveře otevírají ven) nebo 140 cm (když se dveře otevírají dovnitř). Platí, že mezi okrajem WC a dveřmi otevíranými dovnitř by měla zůstat mezera minimálně 30 cm, mezi WC a stěnou nebo radiátorem před ním potom alespoň 50 cm.

Samotné WC může být samostatně stojící nebo závěsné. U závěsného WC se využívá praktický podomítkový závěsný systém. Vhodným řešením je vytvořit v prostoru nad ním poličku. Horní plocha záchodové mísy se nachází ve výšce 43 cm, v případě dětí je ideální výška 30 až 35 cm. Vyšší nebo méně pohybliví lidé ocení WC mísu upevněnou o pár centimetrů výše. V případě toalety platí, že by neměla být přístupná z obytné místnosti, ale vždy z chodby, ideální je orientace na neosluněnou stranu.

Osvětlení

I v koupelně je nutné doplnit centrální osvětlení alespoň jedním dalším světelným zdrojem – minimálně světlem nad zrcadlem. Důležitým faktorem je výběr takových typů svítidel, která jsou dostatečně chráněna před stříkající a tekoucí vodou, vlhkostí i párou. Tento parametr se nazývá ukazatel IP-krytí. Nutné je zabezpečit rovnoměrný a přirozený rozptyl světla, přičemž nejvhodnější barvou světla v koupelně je teplá bílá. Aby koupelna působila světleji a současně větší, je vhodné dát přednost světlým a lesklým povrchům před tmavými, výrazně vzorovanými a matnými.

Betonový look umyvadla Cieza Oval Cemento. FOTO PERFECTO DESIGN

Betonový look umyvadla Cieza Oval Cemento. FOTO PERFECTO DESIGN

Otázky pro odborníka:

Trendy v koupelnách

Na otázky odpovídá Ing. arch. Simona Belicová, designérka koupelnového studia Perfecto design

Jaké barevné a tvarové řešení byste doporučili pro koupelnu v moderním stylu? Opravdu barvám v koupelně odzvonilo?
Pokud jde o tvary, není možné výslovně říci, že kruhový nebo úhlový tvar by byl v omezené míře. Pokud jde o baterie, existují různé tvary nebo kombinace materiálů. U sanity přecházíme od zcela minimalistických až k organicky zaobleným tvarům a volíme podle toho, jaký styl nebo atmosféru chceme dosáhnout. Pokud jde o barvy, myslím, že zejména barevné dlaždice jsou na ústupu. Pokud se hodí barevný akcent, může se objevit v sanitě (např. umyvadlo Cieza Oval Cemento) nebo na nábytku a příslušenství, nebo ve formě retro dlaždic. Barevný trend se dnes pohybuje v tlumené škále, v odstínech šedé až hnědé.

A jak to vypadá s materiály? Co se více používá, co naopak ustupuje?
Keramické dlaždice dokážou konkurovat „syrovým“ materiálům, které sice dobře vypadají, ale numí odolávat vlhkému prostředí koupelny. Povrch dlaždic realisticky imituje mramor, beton nebo dřevo – a jejich použití je nadčasové. Často se také používá na stěny pouze stěrka. Preferované jsou větší formáty od 60 x 60 cm, s nimiž dosáhneme vzhledu s menším počtem spár, což je nejen hezké, ale i praktické.

Jste zastánci spojení WC a koupelny, nebo je podle vás lepší spíše tyto funkce oddělit?
Podle mého názoru je praktické mít samostatné WC v každé domácnosti, kde žije více než jedna osoba. Tento problém se hůře řeší třeba u rekonstrukcí, kde je často nemožné vhodně uspořádat omezený prostor.

Nedávno zažívaly velký boom „neviditelné“ sprchové kouty – skelné zástěny bez viditelných rámů. Jsou i dnes „trendy“?
Ano, jsou stále preferovány. Čím diskrétnější je kování, tím čistější je design. Kromě zástěn vyrobených na míru na zakázku mají velmi pěkné zpracování třeba značky, jako je Sanswiss nebo Hüppe.

Jaký typ a tvar vany byste doporučili?
Výběr vany závisí především na prostorových možnostech. Máme-li prostoru dostatek, můžeme použít solitérní vanu z litého mramoru, která se spolu se stojánkovou baterií stane dominantním prvkem místnosti. V opačném případě se není třeba bát použití klasické vany, a neznamená to, že estetika utrpí – doporučujeme ty bez vnitřního tvarování.

Perfecto design má v nabídce i extravagantnější zástupce koupelnových zařizovacích předmětů… Pro koho jsou určeny? Anebo – jaká musí být koupelna, aby unesla takový prvek?
Především je třeba poznamenat, že každý prvek v koupelně by měl být v souladu s celkovou koncepcí. Současný design van a umyvadel je určen pro milovníky minimalismu, vrací se retro vlna… Pokud si zvolíte jako dominantu koupelny umyvadlo, k dispozici jsou různé potisky a materiálové kombinace.

Sama jste se zmínila o popularitě retra, nejen v koupelně. Vnímáte tento trend pozitivně?
Osobně se mi tento trend líbí, ale je třeba poznamenat, že tento styl je vhodný pouze pro určitý typ interiéru, který je řešen jako celek. Není nutné dělat retro koupelnu za každou cenu, pokud na ní výrazově nenavazují další místnosti.

Děkujeme za rozhovor

PŘIPRAVILA: NATÁLIA ŽÁKOVÁ VE SPOLUPRÁCI S DESIGN ACADEMY A PERFECTO DESIGN
FOTO: DESIGN ACADEMY, PERFECTO DESIGN
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Koupelny
Tagy: koupelna Osvětlení do koupelny sprchové kouty umyvadla vany zařizování bytu
Sdílejte článek

Diskuze

 • Hledám umyvadlo s vnitřním rantlíkem na vnitřním předním okraji pro zachycení se prsty pod ním. Jde o funkci snadného uchopení ruky pro
  pohyb u umyvadla pro těžce chodícího člověka. Taková umyvadla byla kolem r. 1977 osazována v novostavbách na J. Městě v Praze. Dosud shlédnutá umyvadla takovýto vnitřní, cca 3,5 široký úchopný „RANTLÍK“ nemají nebo jsou fotografována z pohledu tuto ÚCHYTNOU funkci nezachycující. Popsané umyvadlo s přetokovým otvorem a otvorem pro spodní přístup T&S vody potřebuji s předozadní délkou do max. 45 cm na renovovanou chalupu, kde budu též potřebovat novou WC mísu s odpadem přes podlahu a vodním i sedacím příslušenstvím. Nákup zrealizuji u fy, která tyto požadavky může splnit. Přijímám i jen tipy a doporučení. Pro ilustraci mohu zaslat též názornou fotografii umyvadla na mobil respondenta jako MMSku.
  S díky Jan Bruna 30.pros.2018. Tip odměním.

  Jan Bruna
 • Hezký den, děkuji za inspirativní článek. Právě děláme koupelnu, takže řešíme otázky, které jsou zmíněné v článku.

  Lucka
 • Zdravím, děkuji za článek. Nyní je tolik možností. Koukali jsme sem: https://www.sanimat.cz/k1182-sprchove-kouty-radaway-sprchove-kouty-a-vanicky-radaway-sprchove-kouty-obdelnikove – tak doufám, že brzy vybereme.

  Lenka