Zdroj: Blum

Nejlepší tipy, jak na praktickou koupelnu

05. 02. 2023
Diskuze (1)
Sdílet

Je to jedna z nejdůležitějších místností v domě – právě tady každý člen rodiny začíná i končí svůj den. Z dobře navržené koupelny budete odcházet nejen čistší a krásnější, ale také odpočatí a se svěží myslí.

 1. Vana nebo sprchový kout

Rozhodujete se, jestli budete mít v koupelně vanu, nebo sprchový kout? Přihlížejte k velikosti rodiny, vašim potřebám a denním rituálům. Pokud ovšem bojujete s prostorem, nesnažte se za každou cenu o kompromis. Správným rozmístěním prvků se sice dá zabudovat do malé koupelny i vana, ale počítejte s tím, že bude menší. Pokud patříte spíše k těm vyšším nebo širším (co se postavy týká), pořádně si zvažte, co vám bude příjemnější: poskládaní v těsné vaně, nebo vyrovnaní ve sprchovém koutě?

Koupelnový nábytek

Zdroj: The Palm

2. Nábytek odolný proti vodě a vlhkosti

Pokud je v koupelně příliš mnoho nábytku, předmětů a dekorací, její úklid vám zabere zbytečně mnoho času. Usnadněte si to. Zvolte koupelnový nábytek, který je odolný proti vodě a vlhkosti, vybírejte materiály se speciální antibakteriální či antiplakovou úpravou, toalety s tzv. rimfree technologií, díky které se v záhybech neusazují nečistoty. A to nejhlavnější ‑ vše, co se dá, namontujte na zeď. Koupelna bude působit větším a vzdušnějším dojmem a i podlahu máte umytou raz dva.

Přečtěte si také:
Jak by měla vypadat dobře naplánovaná rodinná koupelna

3. Důležité zrcadlo

Zrcadlo má v koupelně důležitou funkci. Velkoformátové opticky zvětší prostor, designové upoutá a stane se dominantou místnosti. Výšku a velikost zrcadla nad umyvadlem si přizpůsobte tak, abyste viděli celý svůj obličej a trup alespoň po prsa. Pořiďte si také jedno menší, nejlépe na pohyblivém rameni. Poslouží při holení či líčení. Zrcadlo ve velikosti celé postavy se do koupelny nedoporučuje. Pokud ho však chcete mít (např. kvůli ratolestem), zavěste ho někam stranou, abyste se neviděli pokaždé, když vystoupíte z vany.

NÁŠ TIP

Trendy jsou dnes charakteristické velkými formáty. Velkoformátové obklady imitující kámen, beton, dřevo, mramor či kov vypadají jako skutečné materiály a na velké ploše dokonale vynikne jejich povrch a struktura. Koupelna získá ohromující design! Velké dlaždice a obklad se hodí i pro rekonstrukci malé koupelny, která se bude jevit větší, než ve skutečnosti je. A nemluvě o tom, že čím méně spár, tím méně nečistot.

4. Umyvadlo se skříňkou

Pokud si chcete věci usnadnit, sáhněte po umyvadle se skříňkou. Ideálně, pokud jsou z jedné koupelnové série. Tak budete mít jistotu, že obě zařízení jsou kompatibilní a vyhnete se zbytečným problémům, které často vznikají při oddělené koupi výrobků od různých výrobců. Sehnat správnou skříňku a vytvořit ideální pár s umyvadlem může být totiž dobrodružství. A to doslova. Umyvadlo může být částečně zapuštěné nebo zapuštěné, přičemž sifon je v obou případech schovaný ve skříňce.

Přečtěte si také:
Jak si vybrat nové umyvadlo? Zaměřte se na design, velikost a spolehlivou armaturu

5. Umyvadlová zóna

Držet se při výběru umyvadla pravidla „čím větší, tím lepší“ je omyl, který se může vymstít nedostatkem místa a s tím souvisejícím nepohodlím. Tzv. umyvadlová zóna, tedy prostor kolem umyvadla, by neměla být menší než 50 cm. Odkládací plochy, které jsou součástí umyvadla, jsou navíc bonusem. Pokud ho chcete využívat i pro napouštění vody, u obdélníkových typů zbystřete, často bývají dost mělké. V takovém umyvadle nelze umýt ruce až po lokty ani přeprat drobné prádlo.

Osvětlení v koupelně

Zdroj: Astrolight

6. Výběr baterie

Při výběru umyvadlové baterie dbejte na délku ramene, aby dopadající voda do umyvadla padala někde zhruba v polovině. V opačném případě si budete mýt ruce těsně u vnitřní (blíž u stěny) hrany umyvadla. A to je dost nepohodlné. Osa středu baterie a perlátoru by neměla být menší než 13 cm. Vzdálenost mezi výtokem baterie a umyvadlem by měla být 20 až 25 cm. Pokud preferujete snadné ovládání, sáhněte po pákové baterii a chcete-li ušetřit, nainstalujte si bezdotykovou.

Přečtěte si také:
Pět nejčastějších chyb při plánování koupelny

7. Komfortné koupání ve vaně

Integrované hydromasážní trysky, tvarované područky nebo integrované sedátko zlepší komfort ve vaně. Pokud se plánujete koupat ve dvou, vyberte si vanu s oblými či se zkosenými okraji na obou stranách a odtok umístěný uprostřed. Širší lem kolem vany je praktický – můžete si na něj bez obav cokoli odložit nebo se o něj opřít. Chcete-li dovést své chvíle pohody k dokonalosti, zvolte si napouštění vany přepadem. Toto tiché, elegantní řešení oceníte zejména při koupání dětí. Nikde nic nevyčnívá a nepřekáží a nedochází k nechtěným úrazům.

Komfort ve vaně

Zdroj: BathLab

8. Místo vaničky dlažba

Ve sprchovém koutě místo vaničky použijte dlažbu s integrovaným žlabem. Vaničky se vyrábějí jen v určitých rozměrech, sprchový kout řešený bez ní se vám přizpůsobí. Optické propojení koupelny s navazujícím sprchovým koutem je díky identickému designu použité dlažby stylově jednoduché a přitom elegantní řešení. To je výhoda hlavně v menších prostorách – jednotná podlaha prostor opticky rozšíří. Velkorysý sprchový kout se žlabem v úrovni podlahy je vhodný i pro lidi se sníženou pohyblivostí.

Dlažba ve sprchovém koutě

Zdroj: Thomas Archer Homes

9. Sprchovací toaleta nebo bidet

Nebojte se investovat do sprchovacího toalety nebo bidetu – s nima je hygiena důkladnější, snazší a také příjemnější. Sprchovací WC má velmi jednoduché, a hlavně intuitivní funkce. Výbava nabízí klasické funkce včetně patentované technologiie sprchování, velmi tiché a obzvláště účinné technologie splachování  či snadno čistitelné keramické mísý bez okrajů s automaticky odvápňovacím programem.

Elektronický bidet se na první pohled ničím neliší od klasické toalety. Rameno sprchy se nachází v dobře ukryté poloze. Stačí stisknout tlačítko na dálkovém ovladači a rameno se vysune. Sami si nastavíte intenzitu sprchování, polohu ramene sprchy i teplotu vody. Po sprchování se rameno opláchne vodou a zasune se do skryté polohy.

Velkoformátové obklady v koupelně

Zdroj: Roca

10. Ideální osvětlení

Ideálních světelných podmínek dosáhnete kombinací silného stropního osvětlení, jemnějšího svítidla nad zrcadlem a dekorativního světla. Nad zrcadlem je dobré mít nainstalována jedno, případně dvě světla (jedno na každé straně), abyste získali co nejvěrnější zrcadlový obraz – mělo by svítit rovnoměrně a rozptýleně při neutrální teplotě. Další variantou jsou zrcadla s integrovaným osvětlením. Zvolte si zrcadlo s možností vypnutí a zapnutí světla na jeho okraji, s nastavením barvy a integrovanou funkcí ohřevu, který zabrání vytváření mlhy, například po osprchování.

Text: Katarína Paukeje
Foto: The Palm, Astrolight, Roca, Thomas Arches Homes, Bathlab
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Koupelny
Tagy: bidety koupelna koupelnový nábytek sprchovací toalety sprchové kouty vany vodovodní baterie
Sdílejte článek

Diskuze

  • Řekla bych, že koupelna je možná moje nejoblíbenější místo, kde si doma odpočnu, proto tam i hodně větrám, abychom tam předešli jakýmkoliv plísním, protože napuštěná vana je můj relax a jako nemít tam čisto a v koutě plísně to bych nedala.

    Sandra