Zdroj: istock

Výhody a nevýhody sprchového koutu: kdy je vhodné se pro něj rozhodnout?

28. 10. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Tak jako všechno i sprchový kout má svá pro a proti. Největší výhody, které mluví za sprchový kout v pomyslném souboji s vanou, je úspora vody a místa.

Zatímco vanu jednoduše napustíte a moc neovlivníte množství užité vody, mnozí výrobci se v posledních letech zaměřují na šetření vodou u sprchování, čímž tak reagují na stále větší poptávku po ekologicky a ekonomicky udržitelných variantách našich každodenních aktivit. Za tímto účelem jsou k dispozici zejména úsporné a chytré sprchové hlavice, které vám spotřebu vody a energií pomůžou jednoduše regulovat.

Přečtěte si také:
Nezastavil je ani omezený rozpočet. Malý rekreační dům si mladý pár mění v trvalé bydlení

Důležitým faktorem, který často o pořízení sprchy u váhavých rodin rozhodne, jsou i její rozměry. Klasická vana s rozměry 160 x 70 cm zabírá logicky více prostoru v koupelně než sprchový kout, který má běžně rozměry 90 x 90 cm. Existují samozřejmě i menší (nejmenší 70 x 70 cm,
při tomto rozměru už ale není moc možné mluvit o pohodlí) a velkým trendem jsou v poslední době prostorově štědřejší sprchy (např. 200 x 90 cm), které, jak už jsme zmínili, nejsou možností pro všechny.

Sprcha je navíc rychlá, což neznamená, že si v ní nemůžete užít slušnou dávku relaxace. I to je právě jedním z velkých trendů a výrobci se předhánějí ve výrobě masážních hlavic a panelů, které z vás doslova smyjí stres a únavu. Pořídit si navíc můžete parní sprchu, díky které se z vaší koupelny stane malé soukromé wellness.

Přečtěte si také:
Než se pustíte do zařizování koupelny, na tyhle věci byste měli zaměřit pozornost

Sprchy ale samozřejmě nemusí být pro všechny. Tím hlavním je její nepraktické využití pro mladé rodiny, které mají nebo plánují děti. Zatímco miminko vykoupete i ve větším umyvadle, kyblíku nebo vaničce, s rostoucí ratolestí se vám to už asi nepovede. Postavíte-li ho však do sprchy, bude to asi vypadat jako zápas trpaslíka s Goliášem. Pro mladé rodiny je tak potřeba vany pochopitelná. Druhou nevýhodou je pak nutnost důkladného a pracného čištění, které sprchový kout vyžaduje, při pravidelném čištění by to však nemělo představovat až takový problém.

Vždy otevřené

Velkým trendem u sprchových koutů jsou tzv. walk-in sprchy, které jsou bez prahu a dvířek. Tvoří je jen sprchová zástěna, která sprchu odděluje od zbytku koupelny. Oblíbenost walk-in koutů možno připsat estetičtějšímu designu a pohodlnějšímu, bezbariérovému vstupu. Na rozdíl od klasických sprchových koutů se dělají zejména v obdélníkovém tvaru, aby v něm byl dostatečný prostor pro sprchování bez toho, aniž by voda stříkala ven. Šířka zástěny závisí především na rozměrech koupelny, na průchod se doporučuje počítat se šířkou alespoň 60 cm.

bílá koupelna se sprchovým koutem

Zdroj: Aaron Leitz Photograhpy

Design v popředí

Na bílé sprchovací kabině samozřejmě není nic špatného, je to klasika, která tady s námi je, a ještě dlouho bude. I ze sprchových koutů se však stala designová a estetická záležitost a na výběr v současnosti máme od bezrámových minimalistických zástěn po kontrastnější a barevné konstrukce. Osobitost a styl do koupelny navíc možno vdechnout i volbou materiálu a povrchové úpravy sprchového setu, který bude perfektně ladit se zbytkem koupelny, nebo jí dokonce udá tón.

Černý sprchový kout se zlatou baterií

Zdroj: Stacy Z. Goldberg

Ideální rozměry

Od tvaru a velikosti sprchového koutu se bude odvíjet komfort vašeho sprchování, takže byste si je měli dobře přemyslet. Sprchový kout by měl mít minimálně 80 x 80 cm. Tyto rozměry vám zaručí, že se ve sprchovém koutě budete moct hýbat, zvedat ruce apod. Většina lidí volí sprchový kout o něco větší, nejčastěji 90 x 90 cm, který už zvládne i sprchování ve dvou.

Přečtěte si také:
Praktické nápady pro malou koupelnu

Výška koutu by měla být 190−200 cm, v potaz však berte to, zda zástěna bude na vaničce, nebo na zemi. A nakonec nezapomeňte na dostatečný prostor kolem sprchového koutu, aby se do něj pohodlně vcházelo.

Velký bilý moderný sprchový kout v koupelně

Zdroj: Emily Henderson

TOP TIP

Máte dlouhou a úzkou koupelnu? Místo čtvercového půdorysu vyzkoušejte tvar obdélníku a sprchovací prostor vytvořte na jejím samém konci. Získáte tak nečekaně pohodlný prostor na sprchování, a navíc v originálním balení.

Bezproblémové odtékání

S klasickými sprchovacími kabinami s vaničkou se v novějších interiérech setkáváme pořád méně. Nahrazují je zmíněné walk-in kouty s podlahovými žlaby. U těch je častá obava ze zaplavení koupelny, která při správném vyspádování a utěsnění podlahy a výkonném odtoku (doporučuje se 40 litrů za minutu) prakticky nehrozí. Důležité je však vědět, že při výběru sprchového koutu je potřebné řídit se hloubkou, do které je možné se dostat − nízká stavební výška znamená menší sifon, u kterého pak voda může protékat velmi pomalu, což může způsobit zaplavení a proměnu koupelny na malé Benátky, proto se vždy poraďte s odborníky.

Walk in v luxusnom domácom wellnese

Zdroj: Viega

TOP TIP

Vyspádovaná podlaha by měla mít sklon minimálně 1,5 %, aby voda mohla bez problémů odtékat.

Komfort a úspora

Prvky, které se mnozí výrobci snaží posunout na stále vyšší level komfortu a úspornosti, jsou nepochybně sprchové baterie a hlavice. Úsporné hlavice by měly mít průtok 6 až 8 litrů, přičemž komfort sprchování a účinnost mytí zůstává stejný.

Detail úsporné sprchy

Zdroj: Hansa

K dostání jsou už i digitální hlavice, které vám ukazují spotřebu a teplotu vody, a signalizují, kdy je vhodné vodu vypnout. Z hlediska komfortu doporučují odborníci hlavice, které nabízejí alespoň tři režimy proudu vody (silný, jemný masážní a úsporný).

Text: Lucia Blažiová

Foto: Hansa, Viega, Emily Henderson, Aaron Leitz Photography, iStock

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Koupelny
Tagy: dešťové sprchy Doplňky do koupelny koupelna Od partnerů sprchové boxy sprchové kouty sprchy
Sdílejte článek

Diskuze