Zdroj: Viktor Černyšov

Nezastavil je ani omezený rozpočet. Malý rekreační dům si mladý pár mění v trvalé bydlení

12. 10. 2021
Diskuze (1)
Sdílet

Mladý pár toužil po vlastním domku. Našli si pozemek v malebné vsi. Jejich základní představou byla moderní stavba ve stylu stodoly, která by dispozicí plně vyhovovala čtyřčlenné rodině.

Protože měli omezený rozpočet, začali s minimální plochou, která by pohodlně stačila pro pár se dvěma dětmi. Stanovili ji na šedesát metrů čtverečních. Není to však definitiva. Stavba nabízí příležitost k dalšímu rozšíření prostoru. Stodola, která v rámci venkovského prostředí působí už na první pohled příjemně a harmonicky, má dvě patra.

Přečtěte si také:
Romantický venkovský dům jako karikatura stodoly

Rozloha prvního poschodí je čtyřicet metrů čtverečních. Obsahuje obývací pokoj s kuchyní, hlavní ložnici (v plánu je, že později se z ní stane pokoj pro hosty/domácí pracovna) a koupelnu.

Moderní obytná drěvěná stodola s terasou

Stodola, která v rámci venkovského prostředí působí už na první pohled příjemně a harmonicky, má dvě patra. Zdroj: Viktor Černyšov

Denní zóna má dvojitou výšku, otevírá se až po střechu. Právě proto je druhé poschodí o polovinu menší než první. Díky otevřenému stropu obývací pokoj i kuchyň – ačkoliv nejsou velké – působí vzdušně a světle. K tomuto efektu přispívají i velká okna umístěná tak, aby přirozené světlo do interiéru přiváděla téměř po celý den. Podél obou hlavních fasád se nachází slunná dřevěná terasa.

Moderní interiér zrekonstruované stodoly

Denní zóna má dvojitou výšku, otevírá se až po střechu. Zdroj: Viktor Černyšov

Strohý interiér plný dřeva

Co potřebujete k relaxaci ve víkendovém domku? Moc toho určitě není, i zde platí – méně je více. Právě proto je interiér „stodoly architektů“ strohý, ale příjemný, útulný. Vychází z kombinace bíleného dřeva napodobujícího řezivo, černých a tmavě šedých detailů nábytku. Příroda se díky velkým oknům stává přímou součástí interiéru.

Přečtěte si také:
Pískovcovou stodolu proměnili ve vysněné bydlení

Strohou atmosféru uvnitř domu rozjasňuje nečekaný, ale velmi působivý africký dekor. Koupelna je řešena jako černo-bílá, černý je i strop. Dynamiku jí dodávají bílé matné obklady s tmavou spárovačkou. Svým designem tvoří protipól ostatním prostorům domu, kde dominuje dřevo.

Africký dekor v obývaku stodoly

Strohou atmosféru uvnitř domu rozjasňuje nečekaný, ale velmi působivý africký dekor. Zdroj: Viktor Černyšov

Aby využili každý centimetr

Kvůli omezené ploše už od začátku projektu jeho autoři šetřili každý centimetr. Žádný prostor není nefunkční, nenajdete tu zbytečné chodbičky. Díky tomu vznikly též originální skladovací systémy. V budoucnosti majitelé plánují rozšíření hlavní šatny. Velkým kladem je proměnlivý prostor obývacího pokoje. Obyvatelé si ho jednoduše přizpůsobují podle aktuálních potřeb, přičemž stačí jen změnit ​​umístění pohovky a jídelní části. Doposud ho už měnili několikrát a vždy má denní zóna jiný náboj. Absolutním nehybným srdcem domu jsou kompaktní litinová kamna, designéři o nich říkají, že „jejich živý oheň hřeje tělo i duši“.

Moderní interiér zrekonstruované stodoly

Absolutním nehybným srdcem domu jsou kompaktní litinová kamna. Zdroj: Viktor Černyšov

Plánem rodiny je později k domu přistavět jednopodlažní modul s plochou střechou a rozlohou třicet až pětatřicet metrů čtverečních. Tak vznikne dům s rozlohou nad devadesát metrů čtverečních, ve kterém bude možné pohodlně bydlet i trvale.

Přečtěte si také:
Rozlohou skromný, a přece kouzelný: Jednoduchý rekreační domek nad městem

Stodola architektů

studio: MNdesign studio

autoři: Michail Novinskij, Anastasia Konnova

lokalita: Volokolamský okres, Rusko

realizace: 2020

plocha: 60 m2

Sabína Zavarská

Foto: Viktor Černyšov

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata dvoupodlažní domy malé domky malé pozemky novostavby přírodní materiály rekreační domy stodoly
Sdílejte článek

Diskuze

  • Dobrý den, chystáme se s manželkou na vlastním pozemku na Vysočině stavět podobný domek. Ten z článku se nám velmi líbí, bylo by možné s Vaší pomocí získat kontakt na architekta, resp. stavitele/investora ?

    Děkujeme předem za odpověď. T.+A.S.

    Tomáš Šmíd