Chatka postavena za tři dny poskytuje vše potřebné včetně dokonalého klidu

30. 03. 2020
Diskuze (0)

Maličký domeček umístěný ve starém lese v oblasti Pakalniškės v Litvě je ideálním místem pro romantický útěk z města a od každodenního stresu. Rovněž může být kreativním studiem, kempem pro příznivce jógy nebo cokoliv, co se dá dělat v náruči přírody.

Foto: Leonas Garbacauskas

Foto: Leonas Garbacauskas

Co nejmenší, ale se vším důležitým

Projekt Etno hut vznikl jako malý soukromý architektonický projekt. Hlavní myšlenkou architektky Emy Butrimaviciute bylo navrhnout co nejmenší dům, který by splňoval všechny základní potřeby pro dva lidi a možná i psa. Lokalita, kde mini-chata stojí, se nachází mezi dvěma velkými litevskými městy.

Přesto je však dost daleko na to, aby přeťala stresující spojení s každodenním ruchem měst – a dost blízko na to, abyste zde mohli strávit celý den.

Foto: Leonas Garbacauskas

Foto: Leonas Garbacauskas

Postavená za tři dny

Chatka je zasazena do svahu, její severní strana se nachází přímo v hustém lese, zatímco hlavní okno je směrováno na jih. Tím pádem zachycuje sluneční paprsky, které interiér prohřívají. Kromě toho je přes toto okno krásný výhled na okolí. Snahou architektky bylo dosáhnout minimální dopad na prostředí, což se podařilo.

Ocelový základ byl ručně připevněn k zemi, celá konstrukce byla vyrobena ze SIP panelů a sestavena za tři dny. Prostor pod hlavním objemem byl částečně zakrytý, aby skryl všechny kabely a trubky. Zbytek tohoto prostoru se využívá jako sklad.

Foto: Leonas Garbacauskas

Foto: Leonas Garbacauskas

Foto: Leonas Garbacauskas

Foto: Leonas Garbacauskas

Co vše na 14 metrech najdete

Na tomto pro mnohé nepředstavitelně malém prostoru se nachází plně vybavený kuchyňský kout, postel typu „king“ a koupelna s prostorným sprchovým koutem. A co považuje architektka za největší úspěch?

Chata nemá žádné schody, žebříky, transformovatelný nábytek, nic, co používají mnohé malé domy na úsporu prostoru a jsou často komplikované. Velké okno se dá otevřít a můžete vyjít na trojúhelníkovou terasu. Interiér zpříjemňují světlé barvy, dominuje bílá v kombinaci s šedou a béžovou, což prostor nejen zesvětluje, ale také opticky zvětšuje.

Foto: Leonas Garbacauskas

Foto: Leonas Garbacauskas

Etno hut ve zkratce

Architektonické studio: Utopium

Architekt: Ema Butrimaviciute

Lokalita: Pakalniškės, Litva

Rozloha: 14 m2

Rok realizace: 2018

Sabína Zavarská
Foto: Leonas Garbacauskas

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chaty dřevěné chalupy dřevěné domy Etno hut SIP panely

Diskuze