Rozlohou skromný, a přece kouzelný: Jednoduchý rekreační domek nad městem

Vlastnit chalupu či víkendovou chatku má v dnešních časech, když je riskantní vycestovat do zahraničí, stále větší hodnotu. Pro relaxaci v přírodě nepotřebujeme mnoho. Stačí malý příjemný rekreační domek v krásném prostředí.
Reklama

Například takový, jaký navrhli Irena Šebová a Tomáš Král v rekreační části Plzně, „na Mikulce“.

Rekreační domek na Mikulce, Plzeň

Nevelká rohová parcela v rekreační zóně v Plzni byla dlouhá léta nevyužívaná. Architekti ze studia architectureMADE na toto místo navrhli jednoduchý malý domek, který se dá používat nejen jako letní chata, ale také k relaxaci během celého roku.

Rekreační domek na Mikulce, Plzeň

Nenápadný dům se sedlovou střechou a užitnou plochou jen čtyřicet metrů čtverečních má všechno, co jeho majitelé pro odpočinek potřebují. Úkolem architektů bylo zapomenuté zahradě vdechnout nový život a vytvořit harmonické místo k relaxaci.

Rekreační domek na Mikulce, Plzeň

Jednoduchá a praktická dispozice

Vstup a vjezd na pozemek je na rohu dvou ulic přes šikmo řezanou bránu. Auto odstavíte na parkovacím místě a pokračujete k hlavnímu vchodu domku. První místností, ve které se ocitnete, je hala s úložnými prostory a vstupem do koupelny s toaletou po pravé straně.

Résidence Bromont
Přečtěte si také:

Nenápadná rekreační chata překvapí vzdušným interiérem

Rovnou z haly se dostanete do hlavního obytného prostoru – obývacího pokoje s kamny, kuchyní a jídelním stolem. Nejvzdálenější místností od vchodu je ložnice majitelů, ve které je kromě roztahovací pohovky a úložného prostoru umístěna i postel pro dítě. Na ložnici i obývací pokoj navazuje dřevěná terasa s pergolou a výhledem do svažující se zahrádky s ovocnými stromy. Terasa v létě slouží jako venkovní obývací pokoj.

Rekreační domek na Mikulce, Plzeň

Beton, kámen, keramika, a především dřevo

Architekti vyřešili zajímavým způsobem vstupní dveře do domu, které chrání rám z moderního rezavého kovu. Vytvořili tak zajímavý a funkční vstupní portál. Kovové jsou i schůdky s protiskluzovou texturou. Pod nimi je místo na ukládání dřeva do kamen.

Z dalších materiálů v rekreačním domě dominuje beton, kámen, keramika, a především dřevo – je jím obložena i kůlna na nářadí u domu. Obvodové zdivo domu je z keramických tvárnic s vnitřní tepelnou izolací, střecha stojí na jednoduchém dřevěném krovu s titanzinkovou krytinou.

Rekreační domek na Mikulce, Plzeň

Přiznané materiály i v interiéru

V interiéru si všimnete přímočaré práce architektů s materiálem – všechny použité materiály přiznali. Dřevo, beton, kámen, kov, keramika, sklo jsou pravé a použité s citem. Za kamny jsou odhalené cihly, které navazují na dřevěné stěny. Otevřený dřevěný krov zvětšuje pocit prostornosti a pohodlí. Dřevo najdete i v koupelně, podlaha je z šedé dlažby a na stěnách je bílý obklad. Ze světlého dřeva je i kuchyňská linka a úložné prostory ve vstupní hale.

Rekreační domek na Mikulce, Plzeň

Soukromí navzdory blízké pěší trase

Ačkoliv ze severní strany pozemek přiléhá k frekventované pěší trase, soukromí majitelů chaty chrání hustá vegetace. Dům stojí ve střední části terénu. Největší část zahrady je na jižní straně, skrytá za domem.

FOTO UNIQUE HOME STAYS UK
Přečtěte si také:

Nízkoenergetická dřevostavba aneb rekreační chata na anglický způsob

Rekreační domek na Mikulce, Plzeň Rekreační domek na Mikulce, Plzeň

Rekreační domek

architektonický ateliér: architectureMADE

autoři: Irena Šebová, Tomáš Král

lokalita: Plzeň, ČR

projekt: 2016

realizace: 2017 až 2019

užitná plocha: 40 m2

zastavěná plocha: 53 m2

obestavěný prostor: 195 m3

Sabína Zavarská

foto: Matěj Hošek

Reklama

Komentovat