Rozlohou skromný, a přece kouzelný: Jednoduchý rekreační domek nad městem

28. 08. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Vlastnit chalupu či víkendovou chatku má v dnešních časech, když je riskantní vycestovat do zahraničí, stále větší hodnotu. Pro relaxaci v přírodě nepotřebujeme mnoho. Stačí malý příjemný rekreační domek v krásném prostředí.

Například takový, jaký navrhli Irena Šebová a Tomáš Král v rekreační části Plzně, „na Mikulce“.

Rekreační domek na Mikulce, Plzeň

Nevelká rohová parcela v rekreační zóně v Plzni byla dlouhá léta nevyužívaná. Architekti ze studia architectureMADE na toto místo navrhli jednoduchý malý domek, který se dá používat nejen jako letní chata, ale také k relaxaci během celého roku.

Rekreační domek na Mikulce, Plzeň

Nenápadný dům se sedlovou střechou a užitnou plochou jen čtyřicet metrů čtverečních má všechno, co jeho majitelé pro odpočinek potřebují. Úkolem architektů bylo zapomenuté zahradě vdechnout nový život a vytvořit harmonické místo k relaxaci.

Rekreační domek na Mikulce, Plzeň

Jednoduchá a praktická dispozice

Vstup a vjezd na pozemek je na rohu dvou ulic přes šikmo řezanou bránu. Auto odstavíte na parkovacím místě a pokračujete k hlavnímu vchodu domku. První místností, ve které se ocitnete, je hala s úložnými prostory a vstupem do koupelny s toaletou po pravé straně.

Přečtěte si také:
Nenápadná rekreační chata překvapí vzdušným interiérem

Rovnou z haly se dostanete do hlavního obytného prostoru – obývacího pokoje s kamny, kuchyní a jídelním stolem. Nejvzdálenější místností od vchodu je ložnice majitelů, ve které je kromě roztahovací pohovky a úložného prostoru umístěna i postel pro dítě. Na ložnici i obývací pokoj navazuje dřevěná terasa s pergolou a výhledem do svažující se zahrádky s ovocnými stromy. Terasa v létě slouží jako venkovní obývací pokoj.

Rekreační domek na Mikulce, Plzeň

Beton, kámen, keramika, a především dřevo

Architekti vyřešili zajímavým způsobem vstupní dveře do domu, které chrání rám z moderního rezavého kovu. Vytvořili tak zajímavý a funkční vstupní portál. Kovové jsou i schůdky s protiskluzovou texturou. Pod nimi je místo na ukládání dřeva do kamen.

Z dalších materiálů v rekreačním domě dominuje beton, kámen, keramika, a především dřevo – je jím obložena i kůlna na nářadí u domu. Obvodové zdivo domu je z keramických tvárnic s vnitřní tepelnou izolací, střecha stojí na jednoduchém dřevěném krovu s titanzinkovou krytinou.

Rekreační domek na Mikulce, Plzeň

Přiznané materiály i v interiéru

V interiéru si všimnete přímočaré práce architektů s materiálem – všechny použité materiály přiznali. Dřevo, beton, kámen, kov, keramika, sklo jsou pravé a použité s citem. Za kamny jsou odhalené cihly, které navazují na dřevěné stěny. Otevřený dřevěný krov zvětšuje pocit prostornosti a pohodlí. Dřevo najdete i v koupelně, podlaha je z šedé dlažby a na stěnách je bílý obklad. Ze světlého dřeva je i kuchyňská linka a úložné prostory ve vstupní hale.

Rekreační domek na Mikulce, Plzeň

Soukromí navzdory blízké pěší trase

Ačkoliv ze severní strany pozemek přiléhá k frekventované pěší trase, soukromí majitelů chaty chrání hustá vegetace. Dům stojí ve střední části terénu. Největší část zahrady je na jižní straně, skrytá za domem.

Přečtěte si také:
Nízkoenergetická dřevostavba aneb rekreační chata na anglický způsob

Rekreační domek na Mikulce, Plzeň Rekreační domek na Mikulce, Plzeň

Rekreační domek

architektonický ateliér: architectureMADE

autoři: Irena Šebová, Tomáš Král

lokalita: Plzeň, ČR

projekt: 2016

realizace: 2017 až 2019

užitná plocha: 40 m2

zastavěná plocha: 53 m2

obestavěný prostor: 195 m3

Sabína Zavarská

foto: Matěj Hošek

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata rekreační domy
Sdílejte článek

Diskuze