Dětský pokoj, ve kterém nikdy nebude nuda

30. 07. 2020
Diskuze (2)
Sdílet

Školáci už mají jakou takou představu o tom, jak by jejich království mělo vypadat. Jistě, nejvíce touží po prostoru, ve kterém se mohou dosyta vyřádit. S tou praktickou stránkou jim však třeba ještě trochu pomoci. Jak ji tedy zařídit, aby se v ní dítě cítilo bezpečně a zároveň mělo na všechno dostatek místa?

Život dětí je od šesti do třinácti let typický hlavně hravostí a bezstarostností. Na to se nesmí zapomínat právě při zařizování jejich pokojíku, kde se nepotřebují jen vyspat a učit, ale kde si hlavně hrají, řádí a baví se. Proto je dobré zapojit fantazii a pokoj vymyslet tak, aby byl 2v1 – praktický, ale zároveň hravý.

Podlaha

Začněte hezky po pořádku, od podlahy. Ta by měla být měkká, teplá a příjemná na dotyk. Děti jsou velmi aktivní, potřebují pohyb, a tak většinu času, ať už při hraní nebo skákání, tráví na zemi. Proto, pokud nejsou alergické na prach a roztoče, zvažte celoplošný koberec nebo malé menší koberečky se zajímavým tvarem nebo vzorem. Pokud se vám koberec nezdá dobrý, vhodnými materiály jsou vinyl, dřevo nebo korek.

Stěny

Velkou pozornost věnujte stěnám, protože ty jsou tváří každého pokoje, obzvlášť toho dětského. Jednobarevné stěny zpestřete velkoplošnými nálepkami nebo některé stěny otapetujte. Na trhu existuje množství krásných umyvatelných tapet s jednoduchými i originálními vzory, které pokoj promění v kouzelnou krajinu. Doplnit je můžete i kresbami vašich dětí, nebo moderními dětskými ilustracemi domácích či zahraničních autorů. Následuje výběr nábytku, který je klíčový. Nemusí to být klasická „nudná“ postel, židle či stolek.

Postele

Pro chlapce najdete postele, které jsou jakýmsi labyrintem s množstvím otvorů, prolézaček a tunelů. Mají i rozličné tvary, například letadla, auta, či dokonce pirátské lodi. Do dívčího pokoje můžete zavěsit nad postel baldachýn nebo pořídit postel ve tvaru domečku. Designéři dětského nábytku jsou velmi důmyslní, a tak kromě židlí, které mají tvar různých zvířat, najdete i spoustu kousků imitujících rozličné hračky.

Osvětlení

Velkou pozornost věnujte i svítidlům, protože ta dotvářejí celkovou atmosféru. Kromě dobrého osvětlení na psacím stole myslete i na stropní a noční světlo. Večer se může strop proměnit v noční oblohu s planetami, hvězdami nebo měsícem. Malé noční světlo na nočním stolku ve tvaru obláčku nebo oblíbeného zvířátka zase zažene jakékoli strachy ze tmy a příšer.

Nástěnné svítidlo ve tvaru planety

Nástěnné svítidlo ve tvaru planety (Foto Nina Némethová)

Poličky, úložné koše, boxy a doplňky

Při dotváření pokoje myslete i na sportovní vyžití a pouvažujte, co by se jim do pokoje vešlo – houpačka, závěsný vak, přenosné matrace… možností je nepočítaně. Děti potřebují i víc úložného prostoru nejen na oblečení, školní potřeby, knihy, ale i na všechny hračky a doplňky. Poličky, úložné koše a boxy, rozmanité krabičky či věšáky vám s tím jistě pomohou. K top „vychytávkám“, za které vás budou děti milovat, patří určitě sedací vaky, látkové stany a týpí. Moderní pokoj dotvoří drobné doplňky – závěsné dekorace, tabulky na dveře, hřejivá deka i měkké polštářky. Při výběru materiálů dbejte na to, aby byly ekologické, zdravotně nezávadné a hlavně bezpečné pro děti, protože jejich zdraví je na prvním místě. Dobrá rada na závěr – při zařizování dětského pokoje určitě zohledněte touhy vašeho potomka, bude vám vděčný a zároveň šťastný.

Přečtěte si také:
Jak zařídit dětský pokoj
Polštář ve tvaru hvězdice

Polštář ve tvaru hvězdice ( Foto HaM HOME)

Tipy redakce

Dětský pokoj je jakousi multifunkční místností, kde děti spí, učí se, hrají si, tvoří, skáčou a dělají kotrmelce. Ale také se smějí či pláčou, sní, vyvádějí lotroviny, píšou deník či zamilované lístečky a samozřejmě také dumají nad nesmrtelností chrousta. Je jejich útočištěm, když chtějí být samy, a pevností, když jim je těžko. Proto by to neměl být jen obyčejný pokoj na uskladnění věcí, učení a spaní, ale také útulný a hřejivý prostor s věcmi jejich srdci blízkými, bez kterých nemohou žít.

samolepicí fólie

Foto Koko Kids

Čistá barevná stěna – to je nuda. Moderní dětský pokoj si žádá něco víc, například krásné nálepky na stěnu pro chlapce i dívky. Nálepky ale nemusíte nutně kupovat. V hobby obchodech najdete různé samolepicí fólie, z nichž si je můžete navrhnout a vyrobit sami. Ze stěny můžete udělat i školní tabuli. V nabídce jsou i popisovatelně-umyvatelné fólie, na nichž si děti mohou trénovat psaní i počítání.

Nábytek pro dívky

Foto Norsu

Nábytek pro dívky je většinou romantický a hravý s množstvím úložného prostoru. Zato pro chlapce je nutné dbát na mohutnější a funkční nábytek, který vydrží jejich sportovní nájezdy. Děti se také rády válejí po zemi, proto jim určitě pořiďte celoplošný koberec nebo pár menších, nejlépe s protiskluzovou rubovou stranou, aby neuklouzly. Nezapomeňte ani na takové drobnosti jako malou noční lampu, protože děti se často v noci bojí, koš na odpadky i špinavé prádlo a hodí se i malé zrcadlo a několik věšáčků na stěnu.

Tapeta do dětského pokoje

Zdroj Limelace

Téměř všechny děti od malička touží po zvířátkách. Pokud jim je z jakéhokoli důvodu nemůžete dopřát, malou útěchou mohou být motivy zvířátek na tapetách nebo na dětském bytovém textilu. Tapeta do dětského pokoje by měla splňovat především dvě kritéria: musí se líbit a hlavně musí něco vydržet! Vhodné jsou hlavně vliesové tapety, protože jsou umyvatelné, a když vašeho potomka omrzí, velmi snadno je odstraníte. Živé tapety tak přinesou do dětského pokoje více barevnosti a pocit štěstí.

stan

Zdroj sashe.sk/uzliana

Není nad bunkry a skrýše, které se kdysi stavěly z dek a prostěradel. Dnes jsou velkým trendem látkové stany a týpí, dokonce vyrobené známou technikou makramé. Chlapci si mohou do syta vyhrát na indiány a dívky budou mít stylový dům na své panenky, či stáj na koně a poníky.

Přečtěte si také:
Zařizujete dětský pokoj? Dívejte se očima dítěte
Hračka na sezení - zajíc

Hračka na sezení – zajíc Majko, 3 299 Kč, villo.design

Pět věcí, které nemají v dětském pokoji co dělat

První

Televizor rozhodně do dětského pokoje nepatří, protože děti už i tak tráví hodně času u různé zábavní techniky. Měli byste vědět, co vaše děti sledují, jak dlouho a kdy.

Druhá

Sklo a ani žádné prosklené plochy nejsou pro děti vhodné hlavně z bezpečnostního důvodu. Pokud už s nějakým počítáte, například jako výplň do dveří, pořiďte si bezpečnostní fólii.

Třetí

Klíč od dveří dětského pokoje do jistého věku (je na osobním uvážení, do jakého) skryjte. Děti rády zkoušejí všechno, co je zakázané, a to platí i o zamykání dveří.

Čtvrtá

Jedovaté rostliny, jako například difenbachie, monstera či filodendron, sem rozhodně nepatří. Pozor i na všechny druhy kaktusů, děti se mohou vážně poranit.

Pátá

Akvária a fontánky děti lákají jako teplé buchty, protože voda je živel, s nímž může být ohromná zábava a se živými rybičkami také…

„Když děti nedělají nic, dělají neplechu.“

Henry Fielding, anglický romanopisec a dramatik

Věci, co nejsou hračky

Doplňky a nábytek, které svým designem napodobují dětské hračky. Inspirujte se.

Nástěnný věšák

Nástěnný věšák Ice Creams, Bloomingville, 869 Kč, westwingnow.cz

Plastová židle

Plastová židle Julian, Magis, 5599 Kč, einrichten-design.at

Úložný koš

Úložný koš ve tvaru tužky, Lorena Canals, 715 Kč, amara.com

Polička ve tvaru traktor

Polička ve tvaru traktoru, Unlimited Design for kids, 820 Kč, fler.cz/unlimited-design

Úložný box

Úložný box se dvěma šuplíky, LEGO®, 899 Kč, bonami.cz

 

Text: Miroslava Maceková
Foto: archiv firem
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: dětské pokoje dětské postele dětský nábytek
Sdílejte článek

Diskuze

  • Zdravím, když jsme předělávali dětem pokojíček, úplně jsem se v tom vyžívala. Prostoru mají dost, zároveň mám ráda čisté dřevo, které vypadá krásně a elegantně. V rohu mají takovou velkou palandu a pod tím ještě jednu postýlku. Většinou ale oba chtějí spát nahoře, protože to vypadá dospělácky 😀 Na stěně mají tapetu s motivem lesních zvířat. Pak koutek pro kreslení a později pro úkoly. Na jedné stěně visí taková dřevěná dílnička s nářadím a hned vedle mají hned průlezku připevněnou na zdi. Nejsem moc zastánce celoplošného koberce, zaprvé je špatný na údržbu a také se v něm snadno ztratí kdejaká kostička a pak to do nožky dost bolí :-D. Ze všech hraček už pár měsíců vyhrává právě ta dílnička, tu jsme dostali dárkem nebo spíš kluci a pak ta průlezka. Hračky mají kreativní, funkční a rozvíjí schopnosti.

    Karolin89
  • Zdravím, zajímavé čtení, bylo mi inspirací. Předělávali jsme dětem dětský pokojíček. Protože velmi rády si malují. Tak jsem ji do pokojíčku pořídila tabuli. Děti byly opravdu moc spokojené. Z pozdravem.

    Magda