Zdroj: IKEA

Rekonstrukce dětského pokoje: Zařiďte svému dítěti pokoj snů!

13. 07. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Zařídit pokoj pro děti je často mnohem větší výzvou než zařizování například takové ložnice. Zatímco ta slouží převážně ke spánku či odkládání oblečení, dětský pokoj má těch funkcí mnohem více. Hraní, učení, odpočinek, pohyb, kreativita... To všechno by mělo být dítěti na pár metrech čtverečních umožněno.

Už během návrhu dispozice svého nového domu nebo bytu myslete na to, kam pokoj pro děti umístíte. Je dobré, pokud okna směřují do rušnější ulice, ale s lepším světlem, nebo je pro vaše dítě lepší orientovat pokoj do tichého dvora hned vedle rodičovské ložnice? Klaďte si otázky, přemýšlejte o tom, kde se váš potomek bude cítit příjemně, a klidně ho na obhlídku vezměte s sebou. Dítě se nejednou spontánně projeví a samo vám řekne: „Zde bude můj pokoj!“

Ergonomie

Důkladně ji promyslete. I na malý prostor se musí vejít vše podstatné a ideální je, pokud zůstanou ještě alespoň dva čtvereční metry volné plochy. Řešením může být patrová postel s pracovním koutkem pod lůžkem. Jestli se nevejde skříň, možná bude na základní věci stačit jen věšák a pár otevřených polic.

Palanda-Dětský pokoj

Zdroj: IKEA

Pokoj by měl být bezpečným místem, kde se jeho obyvatel bude dobře cítit a bude mu sloužit i na hru či volnočasové aktivity, stejně tak i na odpočinek. A zejména by měl respektovat individualitu svého obyvatele a vytvořit mu potřebné zázemí v jakékoliv situaci.

Pryč s tmou

Kromě dobrého osvětlení na psacím stole myslete i na stropní a noční svítidlo. Večer se může strop proměnit v noční oblohu s planetami, hvězdami nebo měsícem. Malé svítidlo ve tvaru obláčku nebo oblíbeného zvířátka na nočním stolku zase zažene jakékoliv strachy z noční tmy a příšer.

Přečtěte si také:
40 super věcí do dětského pokoje

Ekologie i vkus

S nástupem ekologické uvědomělosti společnosti roste i poptávka po „čistých“ materiálech, zvláště pokud patří do dětského pokoje. Dřevotřískový lepený nábytek nahrazuje dřevěný, koberce z uměliny zase vlněné, výrobci nabízejí povlečení s ekologickými certifikáty. Rodiče, kterým záleží na kvalitě, ale i životním prostředí, si rozmyslí, co dají dětem do pokoje.

Palanda-Dětský pokoj

Zdroj: H&M HOME

A stejně tak se posouvá i estetické vnímání toho, jak by měl pokoj pro děti vypadat. Mohou za to i inspirace ze sociálních sítí, které ukazují, že stylový pokoj nemusí být prvoplánově modrý nebo růžový, ale že stačí i jemné neutrální barvy, tečky, proužky, drobné vzory, přírodní materiály a výsledkem je pokoj, do kterého byste se okamžitě uchýlili i vy sami.

Ekonomie

Pod tím je si v dětském pokoji možné představit například i univerzální nábytek, který je možné měnit podle potřeb a věku dítěte. Designová značka Villo vyrábí přesně takové kusy. V portfoliu najdete hravý dětský nábytek, který se dá využít vícero způsoby.

Přečtěte si také:
Jak z jednoho velkého dětského pokoje získali dva útulnější pokoje

Produkty jsou typické jednoduchým designem, spojují prvky hry, zábavy a praktičnosti. Při tvorbě hledí zejména na dva důležité cíle: oživit dětský svět a poskytnout uživatelům univerzální nábytek, který může růst s dětmi.

Chce to pohyb

Při dotváření pokoje myslete i na sportovní vyžití a popřemýšlejte, co by se do pokoje vešlo – houpačka, závěsný vak, přenosné matrace, žebřiny nebo závěsné kruhy? Možností je spousta. Dítě si určitě bude umět vybrat to nejzábavnější řešení.

Palanda ve tvaru domku-Dětský pokoj

Zdroj: Nubbi

Kreativita

Život dětí je od 6 do asi 13 let typický zejména hravostí a bezstarostností. Na to bychom neměli zapomínat právě při zařizování jejich pokoje, ve kterém se nepotřebují jen vyspat a učit, ale kde si zejména hrají, skotačí a baví se. Proto je dobré zapojit fantazii a pokoj vymyslet tak, aby byl 2 v 1 – praktický, ale zároveň hravý.

Dětský pokoj

Zdroj: Villo

Takový, aby v něm mohli projevit svoji kreativitu. A že jí mají dost, o tom nikdo nepochybuje… Pokud to prostor umožní, dopřejte jim takový parádní bunkr, který má ještě různé jiné kumulované funkce. A ještě další, které mu vymyslí ony samy…

Místo pro kámoše

… by mělo být kdykoliv k dispozici. Postele s výsuvnou matrací jsou šikovným řešením, když je potřeba ubytovat malého nocležníka. A děti přespávačky s kamarády zbožňují.

Rozkládací postel -Dětský pokoj

Zdroj: Möbelix

Řešením je i patrová postel či rozkládací matrace, která ve složeném stavu slouží jako křeslo. Jestli je pokoj prostornější, popřemýšlejte nad širší postelí, například 140 cm. V pubertě, kdy děti mimořádně rády tráví čas v posteli obklopené notebookem, talíři, sešity a knihami, to určitě ocení.

Podle jejich vkusu

Touží vaše dcera po baldachýnu? Tak jí ho namontujte nad postel. Má ráda růžovou, a vy ne? Nebojujte s ní. Je to její pokoj, ne váš. Při zařizování dětského pokoje určitě zohledněte přání svého potomka, bude vám vděčný a zároveň šťastný. Při výběru zařízení a materiálů dbejte spíš na to, aby byly ekologické, zdravotně nezávadné a zejména bezpečné, protože zdraví je na prvním místě.

Postel s růžovým baldachýnem -Dětský pokoj

Zdroj: XXXLutz

Když vyroste

S přibývajícími roky a centimetry se děti mění na teenagery a to samé by měl být schopen udělat jejich pokoj – růst spolu s nimi. V případě, že nechcete každé tři roky měnit celé zařízení, připravte se dopředu. Některé části jsou schopné se přizpůsobovat a měnit spolu s dítětem.

Postel se spodními šuplíky - Dětský pokoj

Zdroj: IKEA

Nadčasový nábytek v neutrální barvě nikdy neomrzí a výrazné změny potom docílíte například jen novým barevným odstínem či textiliemi. Takže při zařizování pokoje pro osmileté dítě si zkuste představit, zda a jak dosáhnete toho, aby v něm bylo spokojené i za 5 či 10 let.

A ještě jedna důležitá věc. Kde jinde než ve vlastním pokoji by se měli teenageři naplno projevit? Tak jim to umožněte. Možná budete muset přivřít jedno oko, ale pro ně to bude znamenat hodně.

Text: Katarína Barošová
Foto: Archiv firem
Zdroj: časopis Home

Kategorie: Design interiérů
Tagy: dětský nábytek
Sdílejte článek

Diskuze