Zdroj: iStock

Praktický výklenek jako znak moderních koupelen. Suplovat může i designový prvek

21. 08. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Koupelnové niky vyřešily problém, kam uložit šampon a sprchový gel ve sprchovém koutě nebo u vany. Jsou též odpovědí na otázku, jak vyřešit nedostatek úložných prostorů v koupelně a nezabírat cenný prostor. Toto šikovné řešení má stále více obdivovatelů a inspirativní podoby, které zvyšují i estetickou hodnotu prostoru.

Zapuštěný nástěnný výklenek je nejen praktický, ale zároveň dodává rozměr jednotné stěně a vytváří jedinečnou estetiku. Pro inspiraci přinášíme několik způsobů, jak takovou niku vytvořit či dotvořit, aby fungovala i jako silný designový prvek.

Do výklenku přidejte osvětlení

Osvětlení v zapuštěných výklencích přináší zajímavou atmosféru, hlavně když nepoužijete velké světlo, ale jen to v nikách. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, jsou LED-pásy. Pro umocnění atmosféry si můžete zvolit i barevné.

Výklenek nad baterií

Zapuštěný nástěnný výklenek je nejen praktický, ale zároveň dodává rozměr jednotné stěně a vytváří jedinečnou estetiku. Zdroj: iStock

Obloukový trend

Staronovým hitem interiérového designu jsou oblouky a různé křivky. Tento motiv se dostává i do koupelen. Obliny zjemňují přísnost a strohost rovných linií obkládaných stěn, vnášejí organický prvek. Samozřejmě obloukové niky vyžadují kus řemeslné zručnosti, především u stěn obložených obkladačkami.

Přečtěte si také:
Jak by měla vypadat dobře naplánovaná rodinná koupelna

Obloukový výklenek výborně funguje i na místech, která nejsou obložena obkladačkami a kde potřebujete úložný prostor navíc.

Ovál s policemi

Další typ koupelnové niky připomíná podlouhlou oválnou tabletku umístěnou ve stěně na výšku. Takováto nika se dá předělit několika policemi, čímž skvěle šetří prostor a vytváří alternativu ke koupelnové skříňce.

Šestihranné experimenty

Niky v podobě šestiúhelníků různých velikostí vyniknou v jakékoliv koupelně, nejlépe však tehdy, když použijete šestiúhelníkové obkladačky nebo dlažbu.

Sprchový kout

Koupelnové niky vyřešily problém, kam uložit šampon a sprchový gel ve sprchovém koutě nebo u vany. Zdroj: iStock

Přírodní kámen jako akcent výklenku

Přírodní kámen je vynikající volbou do elegantní koupelny. Oživte koupelnu kouskem mramoru či jiného dekorativního kamene.

Niky ze dřeva prostor harmonizují

Dřevo přidá hygienickým místnostem často potřebný „uzemňující“ nádech. Myslete však na to, že by to mělo být dřevo, které je odolné vůči vlhkosti.

Přečtěte si také:
Koupelna, která kráčí s dobou: Bezpečná, komfortní a pěkná

Obložte obkladačkami i výklenky

Chcete-li mít v koupelně zapuštěný výklenek, promyslete si, zda chcete, aby byl obložen stejně jako stěna, nebo naopak kontrastně. Stejný obklad jako stěna sice neudělá z výklenku silný designový prvek, ale i tak dodá prostoru pocit hloubky.

Koupelna

Výklenek obložený stejně jako ostatní část koupelny vypadá velmi nenápadně. Zdroj: iStock

Kontrastní obklad přidá prostoru dekorativní prvek, který zaujme na první pohled.

Jaká je nejlepší poloha pro koupelnový výklenek?

Niky se nejčastěji umísťují do sprchového koutu, nebo v blízkosti vany. Je to praktické. Abyste pohodlně dosáhli na uložené potřeby, základna výklenku by neměla být výše, než je výška vašich ramen.

V případě, že chcete niku umístit nad vanu, uložené hygienické potřeby by měly být snadno dosažitelné i při sezení a ležení ve vaně.

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto:
iStock
Zdroj: livingetc.com

Kategorie: Koupelny
Tagy: Doplňky do koupelny koupelna výklenky
Sdílejte článek

Diskuze