Zdroj: Shutterstock

Vyhněte se základním chybám při výběru skříněk do koupelny. Ušetříte si nervy i peníze

02. 10. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Ačkoliv si to většina z nás neuvědomuje, značnou část svého života prožijeme v koupelně. Konkrétně téměř devět set dnů. Proto je důležité, aby zařízení bylo praktické i příjemné na pohled. Pokud se vyhnete těmto zásadním chybám, dokážete vybrat koupelnovou skříňku, jakou potřebujete. A ani po čase si na ni nebudete stěžovat.

Průměrná doba strávená v koupelně se u mužů a žen liší. Odhaduje se však, že člověk stráví na toaletě 813,3 dne, což se rovná více než dvěma rokům jeho života.

Věřili byste, že ženy stráví téměř celý rok svého života líčením? Průměrná žena stráví tímto úkolem asi čtrnáct a půl minuty denně. Postupem času to celkem představuje 298,7 dne. Dokonce i samotný úklid koupelny zabírá čas.

Čištění zubů

Aniž bychom si to plně uvědomovali, v koupelně strávíme mnoho času. Zdroj: Shutterstock

Asi není pochyb o tom, že chvíle strávené v koupelně se díky vynálezu mobilních telefonů a tabletů ještě prodloužily. Nejde tedy o místnost, kterou bychom jen procházeli, a proto je důležité, abychom se v ní cítili dobře a měli na dosah všechno, co potřebujeme. O to se nejčastěji starají funkční a praktické skříňky. Pro pocit pohody je zároveň důležité, aby byly pěkné.

Přečtěte si také:
Jak rozvonět koupelnu? 7 osvědčených triků na odstranění nepříjemných pachů

Chyby, kterých se dopouštíme nejčastěji

Primární funkce tohoto druhu nábytku spočívá v tom, že do něj skryjete potřebné věci. Nebudou se muset povalovat po umyvadle, vaně či pračce. Při naplňování skříněk platí jen jedno zásadní pravidlo – nepřeplňovat je obsahem. Ztratily by přehlednost a svou potřebnou praktičnost.

Nesprávná velikost

Při výběru koupelnových skřínek se však často dělají chyby, které mohou ovlivnit jejich efektivnost. Mezi ty nejčastější patří hlavně nesprávná velikost. Podlehneme těm, které nám vyrazí dech vzhledem, a nezamyslíme se, že jsou třeba příliš velké, nebo příliš malé.

Přeplněná koupelnová skříňka

Nepřehledná koupelnová skříňka může přinášet každodenní mrzutost. Zdroj: Shutterstock

Je důležité přesně změřit dostupný prostor a vybrat skříňky, které se tam dokonale vejdou a poskytnou dostatek úložného prostoru. Sice se nám musejí líbit, ale jejich primární funkcí je praktičnost.

V případě, že si zvolíme skříňku, která se nám hodí, často podceníme počet věcí, které v koupelně máme. Zamyslete se před koupí, co všechno budete do skříňky ukládat, a na základě toho si vyberte.

Nekvalitní materiály

Navzdory tomu, že zakoupíte skříňku do koupelny a očekáváte, že bude z materiálu přizpůsobeného do této části bytu, ne všechny jsou dostatečně odolné proti vlhkosti v koupelně. Pokud se rozhodnete pro nesprávný materiál, může dojít k deformaci, rozpadu nebo poškození skříněk v důsledku vlhkého prostředí.

Nepraktická koupelnová skříňka

Některá řešení nemusí být optimální zhlediska praktičnosti. Zdroj: Shutterstock

Vždy si to ověřte a kupujte jen skříňky odolné proti vlhkosti a specifickým podmínkám v koupelně. Čas věnujte i kvalitě a zpracování. Některé skříňky mohou mít nedostatky v konstrukci, slabé spoje nebo nekvalitní materiály toho mnoho nevydrží. V tomto směru pomůže jen obezřetnost a spolehliví výrobci.

Nekompatibilita se zbytkem koupelny

Skříňky v koupelně by měly být dobře uspořádány, aby byly věci snadno dostupné a po ruce. Někteří lidé zanedbávají správné uspořádání věcí a následně jsou zklamaní z nepraktičnosti skříněk. Nejprve si musíte promyslet, jak chcete všechno uvnitř uspořádat, a potom vybrat skříňky s optimálním počtem oddělení, poliček a zásuvek.

Koupelnová skříňka v odlišnéms tylu

Koupelnové skříňky v odlišném vzhledu než zbytek koupelny nemusí působit dobře. Zdroj: Shutterstock

Každá skříňka do koupelny by zároveň měla zapadnout do celkového stylu a designu místnosti. Někdy se stává, že neladí se zbytkem koupelnového nábytku. Pokud se vám to líbí, je to úplně v pořádku. Pokud však budete volit skříňky, které jsou vizuálně a stylově sladěny s ostatním nábytkem a stylem koupelny, nádherně vám tam zapadnou.

Přečtěte si také:
9 chyb při rekonstrukci koupelny, kterým je dobré se vyhnout

Jak se chybám při výběru koupelnové skříňky bezpečně vyhnout?

Základ je materiál

Dřív, než si vyberete ty pravé, promyslete si své potřeby, preference a též rozpočet. Stejně tak je vhodné si pročíst recenze a doporučení jiných zákazníků, abyste měli lepší přehled o kvalitě a funkčnosti daných skříněk.

Při výběru vhodné skříňky zvažte velikost vaší koupelny. Zhodnoťte prostor, který máte k dispozici. Zaměřte se na velikost a rozložení skříněk tak, aby se dokonale přizpůsobily dostupnému místu.

Praktická koupelnová skříňka

Koupelnová skříňka by měla být hlavně plně funkční. Zdroj: Shutterstock

Myslete i na to, zda preferujete samostatně stojící kompaktní skříňkový systém, nebo skříňky, které se mohou připevnit na stěnu.

Následně zvolte skříňky vyrobené z materiálů, které jsou odolné vůči vlhkosti, jako jsou vodotěsné lamináty, sklo, nerezová ocel nebo plast. Důležité je i to, jestli je jejich povrch jednoduchý na čištění.

Trendy koupelnových skříněk

Co se týče designu, převažuje minimalistický styl. Lidé preferují v koupelně čisté a jednoduché linie bez zbytečného zdobení. Skříňky by měly být vyrobeny z hladkých materiálů, jako je matná dřevotříska nebo lakovaný kov.

Z hlediska funkčnosti je tématem tohoto roku úložný prostor. Současné koupelnové skříňky mají tendenci nabízet více úložného prostoru, aby byl zabezpečen pořádek a systém. Tento trend se odráží ve velikostech zásuvek, polic a vestavěných skříněk.

Minimalistická koupelnová skříňka

Minimalismus hraje prim i v oblasti koupelnových skříněk. Zdroj: Shutterstock

Sáhnout můžete i po sytějších barvách a strukturách. Neutrální paleta barev zůstává oblíbená, mnoho lidí navzdory tomu začíná nabírat odvahu a experimentovat s výraznějšími barvami a texturami.

Módní jsou například tmavá dřeva, matné povrchy, ale i živé barvy a vzory. Jedním z nových trendů je možnost nastavení výšky skříněk do koupelny podle vašich individuálních potřeb a preferencí. Výškově nastavitelné skříňky umožňují lepší využití prostoru a pohodlné používání nábytku.

Chytré skříňky do koupelny

S rozšířením inteligentních technologií se objevují i skříňky do koupelny s funkcemi, které můžeme označit společným přívlastkem chytré.

Zahrnují LED-osvětlení se senzory pohybu, zabudované zásuvky s USB-porty, bezdotykové ovládání a další moderní prvky, které vám mají usnadnit život v této místnosti.

Smart koupelna

Smart řešení už plně pronikají i do koupelen. Zdroj: Shutterstock

Trendy se však liší v závislosti na regionu, preferencích jednotlivců, především jsou však sezónní záležitostí. Při výběru skříněk do koupelny je proto nejdůležitější zvážit vlastní potřeby, styl a funkčnost, abyste dosáhli osobního a zároveň praktického designu, který vás bude těšit mnoho let.

Skříňky s vnitřním osvětlením

Doporučujeme vybírat takové, které se hodí k celkovému rázu vaší koupelny. Na výběr je mnoho stylů: moderní, klasický, minimalistický nebo rustikální design.

Některé skříňky mohou mít zabudované osvětlení, což zvyšuje praktičnost a funkčnost při používání koupelny. Osvětlení ve skříňce vám poskytuje lepší přehled bez nutnosti využívání plného světla.

Koupelnová skříňka ve stylu koupelny

Sladění koupelnových skříněk se vzhledem celé koupelny je ideální stav. Zdroj: Shutterstock

Zároveň by měly být skříňky navrženy tak, aby byly věci lehce dostupné a dobře uspořádané. Poličky, zásuvky, přihrádky vytvářejí pořádek a systém a jsou mnohem praktičtější než jedna hluboká skříňka.

Přečtěte si také:
Praktický výklenek jako znak moderních koupelen. Suplovat může i designový prvek

Jak je nepřeplnit

Pokud ještě stále váháte, jaké skříňky si do koupelny zabudovat, aby pomohly udržet organizaci a nebyly jen skladem nepořádku, podívejte se na seznam věcí, které v nich bez problémů uskladníte.

Toaletní potřeby

Tato kategorie zahrnuje všechny věci – zubní kartáčky, pastu, vlhčené ubrousky, mýdlo, šampon, kondicionér, sprchový gel, tělový krém, toaletní papír, tampóny a jiné přípravky na osobní hygienu.

Lékárnička bez léků

Skříňka v koupelně může být vhodným místem ke skladování věcí, jako například obvazů, náplastí, pleťových krémů nebo antihistaminik. Důležité je však udržovat je mimo dosah dětí a zabezpečit, aby byly skladovány správným způsobem.

Doplňky

Bižuterie, hodinky, opasek, čelenky a jiné doplňky, které si přejete mít připravené při chystání se ráno do práce.

Osušky a ručníky

Kde jinde skladovat čisté ručníky, aby byly na dosah, když vyjdete ze sprchy?

Čisticí prostředky

Samozřejmě záleží na tom, jak velkou máte skříňku, a pokud nepatří mezi ty nejmenší, poslouží jako úložný prostor prostředků pro praní, mytí vany, sprchového koutu, zrcadel a jiných povrchů v koupelně.

Fén a jiná elektrická zařízení

Všechny elektrospotřebiče, díky kterým vypadáme ještě lépe – žehličky na vlasy, kulmy, ale i holicí strojky. Zkrátka zkrocení vlasů i chloupků si vyžaduje přístroje, které mají místo právě zde.

Kosmetika

Ideální místo ke skladování kosmetiky, jako je mejkap, pleťové krémy, odličovací přípravky, lak na nehty, parfémy a další produkty, které používáte na každodenní péči o sebe.

Hračky pro děti

Máte-li děti, skříňka snese i hračky v podobě kachniček a jiných drobností, bez kterých se vaše děti nechtějí koupat.

Tajné zásoby

Každý z nás kupuje věci do zásoby, na později. Extra toaletní papír, čisticí prostředky, hygienické výrobky a všechno, co budete potřebovat později za pár měsíců. Kam s tím? No přece sem!

Je důležité si uvědomit, že skříňky v koupelně jsou vystaveny vyšší vlhkosti a teplotním změnám, což může ovlivnit trvanlivost a bezpečnost některých věcí. Nejste-li si jisti, zda tam daná věc patří, preventivně ji skladujte na vhodnějším místě mimo koupelnu.

Uklizená koupelnová skříňka

Dobré uspořádání je v koupelnových skříňkách zásadní. Zdroj: Shutterstock

Co do skříněk v koupelně nepatří?

Cennosti a drahé předměty

Koupelna je často vystavena vlhkosti a kondenzaci, což může být škodlivé pro cenné věci, jakými jsou šperky, hodinky nebo drahá elektronická zařízení. Je lepší tyto věci skladovat v suchém a bezpečném prostředí mimo koupelnu.

Potraviny

Koupelna není vhodné místo ke skladování potravin, včetně léků, čokolády nebo nápojů. Vlhkost a změny teploty mohou mít negativní vliv na jejich kvalitu a bezpečnost.

Elektronická zařízení bez přiměřené ochrany

Protože koupelna je vystavena vlhkosti, není vhodné v ní skladovat elektronická zařízení, jako jsou mobilní telefony, tablety nebo notebooky bez vhodné ochrany nebo nepromokavého obalu.

Nádoby s vodou

Mnozí z nás mají v koupelně speciální sklenici, z níž pijí či si vyplachují ústa. Neodkládejte si ji do skříňky, způsobíte tak nežádoucí rozmnožování bakterií nebo plísní. Všechny sklenice, láhve a jiné nádoby s vodou shromažďujte na místě mimo skříněk.

Staré nebo nepoužívané léky

Koupelna není správným místem pro skladování léků. Léky patří do oblastí, které jsou suché, chladné a mimo dosah dětí. Konec konců neměli bychom je skladovat, je třeba je odevzdat v lékárně.

Odpadkové koše

V případě, že máte spodní skříňky pod umyvadlem, často to bývá místo, kam odkládáme koš, aby nebyl vidět. Skladování odpadkových pytlů v koupelně může ale vést k šíření nepříjemných zápachů a náchylnosti na vlhkost. Je lepší mít samostatný odpadkový koš mimo skříňku, který pravidelně vyprazdňujete.

Knihy a dokumenty

Možná se vám to zdá jako nesmysl, ale lidé, kteří tráví ve vaně hodně času, využívají právě koupelnu jako svou malou knihovnu. Není to však ideální místo pro skladování knih, dokumentů a ani důležitých papírů, protože může dojít k jejich poškození.

Hořlavé látky

Skladovat hořlavé látky, jako jsou laky na vlasy, spreje na tělo nebo jiné výrobky obsahující alkohol, v blízkosti horkých povrchů nebo elektrických zařízení v koupelně je nebezpečné. Je důležité dodržovat pokyny a skladovat tyto přípravky na místě mimo dosah tepla a ohně.

Fotogalerie

Text: Zuzana Horvath
Foto: Shutterstock

Kategorie: Koupelny
Tagy: Doplňky do koupelny koupelnový nábytek
Sdílejte článek

Diskuze