Zdroj: Shutterstock

Chytrá domácnost je nezastavitelný trend: Smart žárovky byly jen začátek, teď jsou IN brýle na VR

12. 09. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Technologie chytré domácnosti, tzv. smart home, jdou stále kupředu. Dnes je možné si doma zařídit různé vychytávky. Od chytrých světel přes zásuvky až po solární systémy. Pojďme se podívat na současné trendy a aktuální novinky.

Systém Smart Home

V současné době je možné získat celý systém chytré domácnosti, který zahrnuje různé technologie pod jednou aplikací. Ovládat se dá z pohodlí domova, ale klidně i na dálku. Celé systémy nabízí různé společnosti, například Google, Amazon, ale i Lidl či Ikea.

Přečtěte si také:
Pasivní dům pro čtyřčlennou rodinu dokazuje, že i tradice a moderní technologie jdou dohromady

Oblíbení jsou stále rozšířenější hlasoví asistenti jako Amazon Alexa, Google Assistant nebo Apple Siri (v rámci balíčku HomeKit), kteří jsou stále více integrováni do zařízeních v domácnostech. To umožňuje ovládání a automatizaci pomocí hlasových příkladů. 

Smart osvětlení

V českých domácnostech jsou nejrozšířenější chytré žárovky. Zdroj: Shutterstock

Co všechno lze v domácnosti ovládat pomocí hlasových asistentů:

  • osvětlení,
  • termostaty,
  • elektroniku (přehrávání hudby, ovládání televize),
  • zabezpečovací systémy (alarmy, kamery, senzory pohybu, chytré zámky),
  • spotřebiče (kávovary, pračky, myčky).

Solární nabíječky a solární elektrárna na balkon

Zejména v době prudkého zdražení cen energií se české domácnosti začaly mnohem více zaměřovat na to, jak v běžném provozu co nejvíce ušetřit. Jednou z možných variant je sázka na solární energii. Využít lze přitom celou řadu produktů. Od těch nejjednodušších (solární osvětlení zahrady, dvorku nebo balkonu) po složitější (vlastní malá solární elektrárna).

Díky tomu sice budete z menší části energeticky soběstační, ale je třeba počítat s tím, že není dotována z podpory Nová zelená úsporám. Navíc potřebujete povolení Společenství vlastníků a také je důležité si uvědomit, že elektřina vyrobená tímto způsobem nepokryje veškerý chod spotřebičů, vytápění a ohřev vody. 

Solarní nabíječka

Solární nabíječky se hodí hlavně na cesty na pobyt venku. Zdroj: Shutterstock

Jednu z výhod mají také solární nabíječky. Stačí malý přístroj se solárním panelem umístit na světlo a můžete si klidně nabít mobilní telefon, případně nabíječku využít jako lampu nebo baterku.

Chytré zásuvky a smart svítidla

V systému Smart Home figurují chytré žárovky a zásuvky na prvních místech. Zpravidla se jedná o nejjednodušší a nejmenší investici do chytré domácnosti. Stačí pořídit jedinou LED žárovku, kterou pomocí wifi a bluetooth připojíte ke své aplikaci, a můžete ovládat intenzitu světla, zapnutí i vypnutí. Pokud takových žárovek máte více, nemusíte hledat vypínače a navíc ušetříte elektrickou energii, protože jde o velmi úsporné zdroje světla. Investice do nich se proto rychle vrátí.

Inteligentní zásuvka

Chytré zásuvky přináší řadu výhod, ale i úsporu energie. Zdroj: Shutterstock

Novým trendem jsou samotné chytré zásuvky, které seženete od několika málo stovek korun až po několik tisíc v případě náročných uživatelů. Jsou rovněž kompatibilní s různými systémy Smart Home. Pro zásuvku nemusíte řešit instalaci nových elektrických rozvodů. Jednoduše ji připojíte do některé ze stávajících zásuvek a do ní pak konkrétní spotřebič.

Přečtěte si také:
Ekologická chata s moderními technologiemi. Co všechno na ní zvládl majitel sám?

Komunikace mezi mobilem a zásuvkou, respektive spotřebičem, který je do ní připojen, probíhá pomocí domácí sítě wifi nebo přes bluetooth. Můžete tak spotřebiče ovládat například hlasem a kontrolovat jejich spotřebu. Některé zásuvky obsahují i USB pro nabíjecí kabel.

Rozšířená a virtuální realita v domácnosti

Také technologie rozšířené reality (AR) a virtuální reality (VR) začínají pronikat do domácností. Ať už ve formě známých herních konzolí či mobilních telefonů a tabletů. Základem jsou AR nebo VR brýle a ovladač, nejčastěji anatomický. 

Brýle na virtuální realitu

Základem virtuální a rozšířené reality jsou speciální brýle. Zdroj: Shutterstock

Pomocí virtuální reality nemusíte hrát pouze hry, ale věnovat se i fitness, nebo se pustit do designové, grafické a módní tvorby. Některé produkty umí přenést naskenované tělo do virtuální reality a následně je možné si  zkoušet různé oblečení, nebo si zvolit vhodný makeup. Ač jde o simulaci reality, samotný zážitek z virtuálního světa a jeho praktická funkce nabízí domácnostem stále více možností různorodé seberealizace.

Virtuální realita

Virtuální realitu lze využít pro práci i zábavu. Zdroj: Shutterstock

Rozdíl mezi AR a VR:

  • Rozšířená realita (AR) pomocí displeje zařízení jako je mobilní telefon nebo tablet (a nebo pomocí AR brýlí) přenáší do reálného prostředí digitální prvky. 
  • Virtuální realita (VR) zobrazuje fiktivní virtuální 3D svět, do kterého osobu přenese pomocí technologie VR brýlí. VR umožňuje také přímou interakci s některými prvky virtuální světa, včetně setkávání s konkrétními lidmi.

Fotogalerie

Text: Martin Sítek
Foto: Shutterstock

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: chytrá domácnost Chytré technologie Od partnerů Rady, tipy, nápady smart solární systém
Sdílejte článek

Diskuze