Zdroj: Matej Hakár

Jak to vypadá, když je historický byt protkaný moderními technologiemi

17. 01. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Bydlení v centru hlavního města má mnoho výhod. Historické stavby však potřebují modernizaci, především kvůli nevyhovující dispozici a nedostatku přirozeného světla. Ateliér Arkhe nedávno řešil rekonstrukci jednoho z takovýchto bytů pro pětičlennou rodinu, která tráví více času na cestách než doma. Starý byt se měl stát základnou, z níž budou vyrážet do celého světa.

Působivý byt s rozlohou sto deseti metrů čtverečních prošel náročnou rekonstrukcí, která kombinovala historizující prvky s moderním designem a potřebami pětičlenné rodiny. Architekt Ján Antal ve spolupráci s Martinem Pavlíčkem od začátku návrhu plánovali bytu vrátit jeho původní charakter podtrhující vysoký standard bydlení. Ten se po proměně odrazil nejen v řešení dispozice, ale též ve výběru materiálů, svítidel a inspirativních doplňků.

Velmi důležitá byla praktická stránka nového bydlení. Všimněte si také nik zapuštěných do stěn, které fungují jako minimalistické police a prostoru dodávají hloubku.

Obývák - Historický byt v Bratislavě

Působivý byt s rozlohou sto deseti metrů čtverečních prošel náročnou rekonstrukcí, která kombinovala historizující prvky s moderním designem a potřebami pětičlenné rodiny. Zdroj: Matej Hakár

Když klient ví přesně, co chce

V tomto případě šlo o náročného klienta s jasnými představami, který neměl v plánu dělat kompromisy. Úkolem ateliéru Arkhe bylo ne vždy jednoduché požadavky promítnout do skutečnosti.

Kromě hlavní společenské zóny byly nutné dva dětské pokoje, ložnice s šatnou, technická místnost, tři koupelny, dostatek úložných prostorů v každé části bytu a krb. Aby architekti mohli přání klienta splnit, bylo nutno „překopat“ celou dispozici. Prošla kompletní proměnou a dnes má každý milimetr svůj účel.

Koupelna - Historický byt v Bratislavě

Dvě plnohodnotné koupelny se nacházejí v soukromé části bytu společně s ložnicemi. Zdroj: Matej Hakár

Jemné barvy doplňuje výrazný křemen z Brazílie

Atmosféru luxusu v interiéru navozuje použití výrazného křemene z Brazílie osazeného do jemné palety barev. Jsou jím podtrhnuta některá zákoutí. Základ výtvarného řešení tvoří kombinace přírodního a tmavě mořeného dubu. V celém interiéru je vrstvení, objevují se tu materiály bohaté na struktury, texturu a profilaci. Výsledkem je nadčasová kulisa pro designové doplňky a solitéry.

Kuchyňská linka - Historický byt v Bratislavě

Atmosféru luxusu v interiéru navozuje použití výrazného křemene z Brazílie osazeného do jemné palety barev. Zdroj: Matej Hakár

Vstup rovnou do kuchyně

Vstup do bytu vede hned do kuchyně spojené s obývacím pokojem a jídelní částí. Díky materiálům a texturám (ale i přítomnosti krbu) působí velmi útulně. Elegantní kuchyň s exotickým křemenem doplňuje vestavěná vinotéka. Kuchyň je vybavena na vysoké profesionální úrovni, takže majitelé si mohou připravovat různé světové speciality bez toho, že by museli jít do restaurace. Nad kulatým stolem dominuje organické svítidlo Soap od Bomma.

Kuchyň - Historický byt v Bratislavě

V celém interiéru je vrstvení, objevují se tu materiály bohaté na struktury, texturu a profilaci. Zdroj: Matej Hakár

Dalším elegantním prvkem interiéru jsou kazetové obklady na stěnách a zrcadlové plochy, které opticky zvětšují prostor a dodávají hloubku průhledům.

Noční část se třemi ložnicemi

Soukromá část bytu je od společenské oddělena, zahrnuje tři ložnice a dvě plnohodnotné koupelny. Autoři proměny využili chodbu noční zóny k umístění úložných prostorů – atypických vestavěných skříní.

Na míru je navržen také nábytek v dětských pokojích, zjemněný kobercem na podlaze. Nejdále od denní zóny je rodičovský obývací pokoj, na který navazuje šatna. Ucelenost interiéru architekti zdůraznili opakováním kazetového obkladu v ložnici. Místo zde mají i zrcadla. Součástí interiéru je skrytá technická místnost s prádelnou.

Dětský pokoj - Historický byt v Bratislavě

Na míru je navržen také nábytek v dětských pokojích, zjemněný kobercem na podlaze. Zdroj: Matej Hakár

Chlazení pomocí tepelného čerpadla

„Jedním z požadavků, který padl při návrhu proměny bytu, byl důraz na technologie a inteligentní domácnost. Navrhli jsme řešení, která zabezpečí komfort a ušetří čas i finance. Jedním z nich je topení a chlazení pomocí tepelného čerpadla, jehož rozvody vedené podél oken neovlivňují vzhled interiéru. Inteligentní, stmívatelná světla zase snadno vykouzlí atmosféru, kterou klient v dané chvíli preferuje. Ať už jde o intimní atmosféru v koupelně, nebo podsvícení chodby díky nástěnným podlahovým světlům,“ konkretizují autoři projektu.

Přečtěte si také:
Rekonstrukce historického bytu ve starém centru Liberce přinesla majiteli nejedno úskalí

Stačí jeden klik

Při odchodu z bytu stačí jeden klik na telefonu a vypnou se všechna světla v bytě. Neméně šikovným řešením jsou motorické závěsy, které je možné zatáhnout pohybem ruky nebo prostřednictvím aplikace. Můžete si nastavit přesně dobu, kdy se začnou automaticky roztahovat a zpříjemní vám ranní vstávání bez nepříjemného zvuku budíku.

Byt v centru Bratislavy

architektonický ateliér: Arkhe
autor: Ing. arch. Ján Antal
spolupráce: Ing. arch. Martin Pavlíček
lokalita: Bratislava, Staré Mesto
plocha: 110 m2
realizace: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Matej Hakár

Kategorie: Design interiérů
Tagy: historické byty Inteligentní technologie kamenné obklady Luxusní byty moderní byty rekonstrukce bytu vinotéky
Sdílejte článek

Diskuze