Zdroj: iStock

Beton, mramor, industriál či černá barva? Toto jsou moderní koupelny 2022

22. 04. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

I následující sezonu se v koupelnovém designu budou opakovat stálice, jako je beton, mramor, industriál či černá barva. Kromě toho se k nim přidá i zelená s růžovou a zlatou, mnoho zrcadel, rostlin, působivé výhledy z vany, a zejména svoboda zařídit si oázu očisty podle sebe. Nic se nemusí, vše je povolené.

Tapeta na oživení

V prostorné koupelně na stěně, která nepřichází do přímého kontaktu s vodou – proč ne? Ideální je vybrat motiv, který nějakým způsobem koresponduje například s vodou. Takové jsou například tyto pestří koi kapři na antracitovém podkladu. Působivé, co říkáte? Ať už si zvolíte něco takového, nebo něco decentnějšího, sáhněte po vinylových tapetách, které jsou odolné proti vodě a páře, můžete je čistit jemným kartáčkem, a když je precizně nalepíte, vydrží vám roky.

Ružová vana v tmavé koupelně s tapetou

Zdroj: Graham & Brown

Černá nikam nemizí

Černá barva se v koupelně objevuje už nějaký ten rok a je jí tam čím dál víc. Mezi žhavé trendy patří nejen černé obklady či armatury, ale i toalety, umyvadla a vany. Vyžadují však velkorysý prostor, v malé koupelně by působily příliš stísněně. Ideální je černé zařízení kombinovat s bílou barvou, aby nastala harmonie ve světlosti.

Přečtěte si také:
Současné trendy při navrhování koupelen: Na co určitě nezapomenout?

Elegantního dojmu docílíte kombinací černé a mramorového obkladu (případně jeho napodobeniny). Luxusního zase tehdy, pokud přidáte špetku zlaté. No a zdravé bujné zelené rostliny spolu s černou jsou absolutním hitem v moderním městském stylu bydlení.

Moderní černobílá mramorová koupelna

Zdroj: iStock

Růžové sny & art deco

Růžová barva nebyla v interiérovém designu nikdy tak populární jako v posledních letech. Absolutním hitem jsou v koupelnách volně stojící umyvadla v pastelově růžovém a lososovém odstínu. Pokud je zkombinujete s šedou, žádné „přeslazení“ prostoru nehrozí. Velkým trendem v koupelnách bude nastávající sezonu i návrat do dob art deca. Důraz klaďte na geometrickou symetrii, která je zde velmi podstatná. Autentického dojmu jako z minulých dob docílíte například těmito stylovými okrouhlými svítidly a podlouhlými zrcadly.

Růžový nábytek v artdeco designu v koupelně

Zdroj: iStock

Tmavá zelená

…i smaragdová v matném vyhotovení je jedním z trendů sezony. V koupelně dokáže navodit příjemnou a svěží atmosféru a dobře se kombinuje s jinými barvami – bílou, béžovou a dřevěnými prvky, ale i se šedou, černou a metalickými prvky. Díky tomu docílíte moderně působící koupelny, která ještě několik let bude kráčet s dobou.

Smaragdově zelená koupelna

Zdroj: Scavolini

TOP TIP

Trendem sezony jsou okrouhlá zrcadla. Zkuste nad stěnu nad umyvadlem zavěsit hned několik takových zrcadel různých velikostí vedle sebe či nad sebe.

Dřevo a industriál

Využití dřeva v mokrém nebo vlhkém prostředí má svá specifická pravidla, ale když se respektují, dřevěné prvky vydrží dlouhé roky. Ať už dřevo do koupelny vnesete pomocí skřínek, podlahy, nebo obkladu na stěně, dodáte jí přívětivý charakter. Absolutním hitem je industriální koupelna, kde právě dřevo její chladný, betonově šedý nádech opticky prohřeje. Důležité je najít tu správnou míru jeho použití.

Přečtěte si také:
8 základních pravidel zařizování koupelny

Příliš dřeva a dřevěných struktur totiž prostor zatěžuje a opticky zmenšuje. Volte dřeviny s vyšší hustotou, kterým voda neškodí ani při dlouhodobém působení. Je to například teak, merbau, wenge, massaranduba, nebo i bambus. Jsou tvrdá a přirozeně olejnatá, proto odolávají vodě i bez impregnace. Alternativou k exotice jsou lokální dřeviny jako dub, buk, akát či javor, ale vyžadují speciální úpravu tlakovou impregnací a lakování.

Dřevěná stěna v koupelně

Zdroj: Dunelm

Funkční, praktické, minimalistické

Přesně takové by měly být koupelny, které nám budou dobře sloužit. Nenáročné na údržbu, zároveň absolutně funkční, a pokud se k tomu přidá i jednoduchý, ale moderní design, je to win-win situace. Umyvadlový žlab, nebo i koryto, je alternativou dvojumyvadla. Do koupelny přináší nádech čehosi netradičního s odkazem na minulost. Vyrábí se z nerezu, ale i keramiky či kompozitních materiálů. Jeho ostré hrany zjemníte okrouhlým zrcadlem či vintage kohoutky.

Pastelová koupelna v retro stylu

Zdroj: Tine K Home

Dvě sprchy v jednom koutě

Časy, kdy jste netrpělivě čekali, než se osprchuje vaše polovička a přijde řada na vás, jsou minulostí. Odteď se můžete sprchovat spolu, každý na své straně prostorného sprchového koutu. I záda můžete mít „vydrhnutá“ častěji… Toto řešení je ideální do rozměrnějších koupelen.

Moderní koupelna s dvěma sprchama

Zdroj: Wanda P

Abyste ještě víc podtrhli velkorysý prostor tohoto intimního společného koutu, zvolte světlou podlahu i obklad, které doplníte tmavými armaturami. No a okno s výhledem už bude opravdu bonusem navíc. Tak co, kdo by takové společné sprchování bral?

Už několik let se nemění oblíbené umístění koupelny těsně vedle nebo přímo v ložnici. Pro někoho možná stále nezvyklé spojení, ale zdá se, že už roky dobře funguje. Ti odvážnější na prostorové vymezení používají prosklenou stěnu

Chce to výhled

Stírání hranic mezi interiérem a exteriérem není v architektuře nic nového. Velké prosklené plochy s působivými výhledy do krajiny dokážou udělat s každou místností divy. A přesně tak i s koupelnou. Vždyť komu by se nelíbil koncept koupání se ve volně stojící vaně s výhledem na stromy, oblohu či kopce? Jestli máte možnost, dopřejte si v koupelně maximální výhled. A zařiďte ji tak, aby korespondovala s venkovním prostředím. Zvolte přírodní materiály, organické tvary a přirozené barvy. Výsledek bude dokonalý, věřte.

Moderní luxusní koupelna s výhledem do zahrady

Zdroj: iStock

…a chce to i kontrast

Dřevo a beton, organické a moderní, hranaté a oválné, šedé a zlaté… Správně namíchané kontrastní prvky umocňují krásu současných koupelen. Nebojte se kombinovat zdánlivě nekombinovatelné. Chladný „nemocniční“ čtvercový obklad zjemníte zlatými prvky, které koupelně dodají jemně luxusní punc.

Přečtěte si také:
Než se pustíte do zařizování koupelny, na tyhle věci byste měli zaměřit pozornost

Někdy stačí opravdu málo – zrcadlo ve zlatém rámu nebo zavěšený lustr – a z poměrně obyčejné místnosti se stane absolutně moderní a nadčasová. V tomto případě dobře poslouží i plechovka se zlatou barvou, kterou můžete natřít nábytek či doplňky. Výsledný efekt bude zářit, doslova i obrazně.

Artdeco style koupelna s bílými obkládačkami a zlatem

Zdroj: iStock

TOP TIP

Zatímco v minulosti se do koupelny instalovala obyčejná stropní, nejčastěji plochá svítidla, dnešní trendy kážou sáhnout po závěsných stylových designových kouscích. Přece jen, koupelna je stejně důležitá jako zbytek interiéru, proč by měla být o cokoliv ochuzená?

Tečka na závěr

… v podobě pokojových rostlin by v žádné moderní koupelně neměla chybět. Nejenže pěkně vypadají, ale jsou zároveň i ekologickou a poměrně levnou dekorací, která oživí každý prostor. První podmínkou jejich úspěšného pěstování je okno, aby měly dostatek denního světla, a tou druhou je správný výběr.

Černá volně stojící vana v koupelně se zelení

Zdroj: Nest

Ne všechny totiž snesou vlhké prostředí. Vhodná je například dracéna, difenbachie, filodendron, tchynin jazyk, kalatea, begonie, orchidej či toulcovka. Umístit je můžete doslova kamkoliv, na desku vedle umyvadla, na podlahu nedaleko vany nebo je zavěste ze stropu. Efektní jsou plazící se rostliny a bujné kapradiny.

Text: Katarína Barošová

Foto: iStock, Nest, Wanda P, Tine K Home, Graham & Brown, Scavolini

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Koupelny
Tagy: barvy v interiéru dispozice koupelny inspirace koupelnové doplňky Koupelnové trendy pokojove rostliny tapety
Sdílejte článek

Diskuze