Zdroj: istock.com

Kuchyňské trendy v roce 2023: Zakomponujte do interiéru japandi styl, vzor rybí kosti nebo černé akcenty

02. 03. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Plánujete-li kupovat novou kuchyň nebo rekonstruovat starší a toužíte-li alespoň v něčem držet krok se žhavými trendy, neměl by v ní chybět černý akcent, matný kov, vzor rybí kosti, mramor a pastelové barvy.

1. Kovové akcenty

Měď, zlato, mosaz a cín vytlačují roky zažitý chrm. Hodí se do různých typů interiérů a v kuchyni najdou své estetické uplatnění například na úchytkách, bateriích, kohoutcích či nožkách. Nebo též ve formě dekorací, jako jsou vázy, květináče nebo karafy. Nebojte se kombinovat více druhů kovů, například měď a zlato, hlídejte si však jejich správné „dávkování“.

Kovové akcenty v kuchyni

Zdroj: Cult Furniture

2. Kousek Japonska

Z obývacích pokojů se oblíbený japandi styl, který kombinuje japonskou estetiku se severským komfortem, dostal i do kuchyní. Těch minimalistických samozřejmě. Charakterizují ho přírodní barvy, jednoduchost, funkčnost a ekologie. Výrazné vzory a zbytečné doplňky jsou tabu.

Typickými barvami japandi stylu jsou barvy přírodní a zemité, tedy odstíny béžové, slonovinové a hnědé. Ale klidně i šedá, zelená, okrová či bílá s černou. V takovéto kuchyni by neměly chybět ratanové židle, živé rostliny v hliněných květináčích a tlumené osvětlení.

Japandi styl v kuchyni

Zdroj: istock.com

3. Pastelové tóny

Když si troufáte, proč ne? Pudrová růžová, pistáciová, mentolová, jemná žlutá či meruňková dodají vaší nové kuchyni tu pravou chuť a vůni. Samozřejmě nemusí být „oděna“ v pastelech od hlavy po paty. Pěkně působí například jen vrchní či spodní skříňky v kombinaci s nadčasovou bílou nebo dezénem dřeva.

Pastely však do kuchyně můžete vnést i mnohem jednodušším způsobem ve formě textilií nebo doplňků. Máte-li prostor na kuchyňský ostrov, možná právě ten bude vhodným adeptem ke zpestření monotónní kuchyně.

Pastelové tóny v kuchyni

Zdroj: istock.com

4. Tapety

V kuchyni se doposud neobjevovaly tak často jako v jiných místnostech, tento trend však souvisí s úzkým propojením kuchyně a obývacího pokoje. I kuchyň má přece právo vypadat útulně, elegantně, jinak…

Jestli se vám líbí tato možnost, jak si zkrášlit kuchyňskou linku, podívejte se po speciálních tapetách, které jsou odolné proti vodě, mechanickému poškození a jsou snadno omyvatelné. Jen tak se stanou vhodnou náhradou klasických obkladů a vy je nebudete muset po pár měsících měnit za nové.

TIP

Všeobecně platí, že v minimalisticky zařízené kuchyni si můžete dovolit více experimentovat s barvami a se vzory na tapetě. Naopak do tradičnějších kuchyní raději volte tapety v jednom barevném odstínu a s jednoduchým motivem.

Tapety v kuchyni

Zdroj: istock.com

5. Bílé obklady a otevřené police

Jakýmikoliv obklady v bílé barvě na kuchyňské stěně rozhodne nic nepokazíte a je jedno, jakou velikost budou obkladačky mít a v jakém vzoru budou uloženy. Stále jsou trendem obdélníkové tvary připomínající podzemí metra, případně bílé čtverce, jaké kdysi bývaly v řeznictví.

A k takto obložené stěně se nejlépe hodí otevřené police, které jsou v kuchyni trendem už několik let. Vyzývají k poodhalení soukromí i v kuchyni. Vystavte na nich to, co běžně používáte, a možná tím odhalíte i kousek své osobnosti.

Bílé obklady a otevřené police v kuchyni

Zdroj: Natalia Okulus

6. Pán mramor

Je elegantní, odolný, praktický i ekologický. Nevýhodou je snad jen jeho vyšší cena. Pokud se vám mramor v interiéru líbí, pořiďte si například mramorovou pracovní desku, která se stane hvězdou celé kuchyně. Na výběr je několik barev, klasické bílé a šedé neutrální tóny střídají i jiné odstíny od růžové až po sytě zelenou. Mramor se dobře kombinuje s mosazí nebo se světlým dřevem.

TIP

Mramor má pórovitou strukturu a pracovní desky nebo podlahy z něj při polití rychle nasáknou. Při práci v kuchyni si proto dávejte pozor na vylití kávy, džusu či červeného vína, které se z jeho povrchu odstraňují dost těžko.

Mramor v kuchyni

Zdroj: istock.com

7. Rybí kost a černé akcenty

Ať už na podlaze, nebo na kuchyňské stěně ve formě obkladu – vzor rybí kosti je absolutním hitem. Vytváří dynamiku prostoru a optickou iluzi, díky níž se může zdát delší a větší.

Chcete-li držet krok s dobou, měli byste do kuchyně zakomponovat i černou barvu. Někdy stačí jen svítidlo, baterie, případně designová lednice, které jí dodají kontrast a eleganci. A jestli chcete být absolutně „in“, černá kuchyňská stěna se vzorem rybí kosti bude opravdu trefou do černého!

Vzor rybí kosti a černé akcenty v kuchyni

Zdroj: SAPHO

Text: Katarína Barošová
Foto: istock.com, Cult Furniture, Natalia Okulus, SAPHO
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Kuchyně
Tagy: černá barva japandi kuchyň mramor pastelové barvy tapety trendy v bydlení
Sdílejte článek

Diskuze