Zdroj: José Hevia

Od šlechtického paláce k futuristickému bytu. Úmyslně nedokončená proměna s mozaikou v hlavní roli

09. 10. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Byt na ulici Girona v Barceloně se nalézá ve šlechtickém paláci z konce devatenáctého století. Výhled je orientován přímo na ulici a vnitřní nádvoří má typické pro barcelonský „eixample“ (čili pro městskou čtvrť, která je „rozšířením“ starého města). Jeho rekonstrukce trvala téměř rok – podívejte se, jaké změny přinesla.

Apartmá má celkem 170 m2 a je charakteristické i osvětlením a větráním navíc. Jeho součástí je krásná vnitřní terasa, která je dekorovaná dřevěným nábytkem a tónovaným sklem.

GIRONA-st-APARTMENT-01

Byt na ulici Girona v Barceloně je lokalizovaný ve šlechtickém panství z konce 19. století. Zdroj: José Hevia

Stav bytu proto přesně diktoval jeho přeměnu a rekonstrukci: dlouhá přední část z ořechového dřeva a s otevřenými póry začíná od obývacího pokoje vedle ulice a pokračuje po celé délce apartmá. Dohromady je to jednadvacet metrů, než se dostanete ke galerii, která vede na vnitřní nádvoří bloku.

Přečtěte si také:
Čtyřpodlažní dům prošel vkusnou proměnou. V historické budově vznikly moderní byty plné světla

Předimenzované prostory se všestranným využitím

Na fasádu ze dřeva potom navazují jednotlivé místnosti. Jde o pokoje s kolektivním využitím a přizpůsobenou šířkou. Záměrem architektů bylo vytvořit obytné, nejen přechodné prostory. Chtěli, aby byly lépe používány, než jen jako „obývací pokoj“ nebo „jídelna“.

GIRONA-st-APARTMENT-038

Vnitřní terasa je ozdobená dřevěným nábytkem a tónovanými skly. Zdroj: José Hevia

Každičký kousek bytu se rozhodli použít pro svůj cíl tak, aby ani jeden centimetr nevyšel nazmar. Výsledkem je například i místnost s doposud neurčenou funkcí – útulný pokoj vedle vnitřní terasy, do něhož se dostává světlo přes původní modře tónovaná okna. Byt na ulici Girona se tak vyznačuje hrou architektů se světlem i prostorem.

V hlavní roli vystupuje mozaika

Společné místnosti spojuje použití stejné mikrocementové podlahy. Na strategických místech se někde objevuje i podlahová mozaika, která je původním, avšak obnoveným prvkem v bytě.

GIRONA-st-APARTMENT-08

Dojem nedokončenosti vytváří prostor na budoucí tvořivé nápady či reorganizaci. Zdroj: José Hevia

Dřevěná rovná fasáda vede podél stěn a je charakteristická pokračováním pomocí dvou typů mozaikového posouvání mezi sebou.

Všude samé barvy

Zbytek interiérového designu tvoří různé kusy integrovaného nábytku, které byly speciálně navrženy pro apartmá. Ty se vyskytují v odstínech vzdálených od barevného schématu mozaiky či dřeva, proto většinou poklidnému interiéru dodávají protipóly barev.

GIRONA-st-APARTMENT-025

Byt nabízí neobyčejnou hru světel. Zdroj: José Hevia

Prostor je kombinací sytě modré či zelené, hnědé nebo červené. Barevný „ohňostroj“ je však vyvážený bílou, která nabízí harmonické sladění pro všechny zmíněné odstíny.

Dřevěné čelo a kovová průčelí

Dřevěná „řezná rovina“ se vyznačuje začátkem i koncem. V obývacím pokoji je posílená použitím mosazi a nerezové oceli. V bytě se nacházejí otočné dveře, jejichž změna polohy naznačuje nehmotné spojení těchto dvou kovových průčelí na každém konci.

GIRONA-st-APARTMENT-027

Společná koupelna je ozdobena různymi výklenkami a odstíny zelené a žluté, matné a lesklé. Zdroj: José Hevia

Za otočnými dveřmi pokračuje dřevěná fasáda směrem do dalšího pokoje, přičemž z ní dělá „hybridní“ prostor. Tvůrci tak vytvořili ložnici, která je zároveň společenskou místností.

Přečtěte si také:
Byt v historické vile v Liberci prošel radikální rekonstrukcí. Vnesla do ní i kousek přírody

Oddělení společných prostorů a soukromí

Na druhé straně ořechové fasády jsou pokoje, které více nebo méně vyžadují soukromí. Jejich vchody jsou vpředu kryté se zapuštěnými dveřmi, přičemž každá z těchto místností se řídí jakoby vlastním zákonem. Jde o samostatné prostory s touž přístupovou ulicí.

GIRONA-st-APARTMENT-033

Za textilním závěsem v ložnici se skrývá koupelna s vanou. Zdroj: José Hevia

Kuchyň se otevírá do jídelny. Funguje jako zelený svět kombinovaný s bílým a žlutým pásem na mramorové přední straně. Společná koupelna hraje různými výklenky a odstíny zelené a žluté, matné a lesklé.

Ložnice jsou v designu mnohem jemnější a decentnější – dominují jim dřevěné podlahy a modré akcenty. Obklady stěn a textilní vzory pocházejí od Cataliny Montaña a jsou speciálně vyrobeny pro toto apartmá.

Nedokončenost jako autorský záměr

Navzdory barevnému designu a futuristickému vzhledu může byt na první pohled evokovat dojem nedokončenosti.

Ve skutečnosti to byl záměr architektů ponechat prostory s jemně nekompletním charakterem. Tím otevřeli různé možnosti jejich obsazení a využití majiteli apartmá. I to dělá z nemovitosti na ulici Girona jedinečné místo k bydlení – jako stvořené pro další kreativní nápady či cíle.

Byt na ulici Girona

firma: Raul Sanchéz
tým architektů: Valentina Barberio, Paolo Burattini, Flavia Thalisa Gütermann, Dimitris Louizos, Albert Montilla
spolupráce: Diagonal Arquitectura, Marés ingenieros, Catalina Montaña
lokalita: ulice Girona, městská čtvrť „Eixample Dreta“, Barcelona
vypracování projektu: 2019 – 2021
realizace: březen 2022 – únor 2023
rozloha: 170 m2

Fotogalerie

Text: Natália Turcovská
Foto: José Hevia

Kategorie: Design interiérů
Tagy: Barcelona historická budova Inspirace bydlení mozaika
Sdílejte článek

Diskuze