Zdroj: Johana Antošová

Byt v historické vile v Liberci prošel radikální rekonstrukcí. Vnesla do ní i kousek přírody

04. 08. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Tak jako virtuos potřebuje k tvorbě hudby svůj hudební sluch, tak i interiérový designér musí disponovat citem pro detail a smyslem tvořit lahodné kombinace. V případě rekonstrukce bytu historické vily v Jablonecké ulici v Liberci se tyto vlastnosti povedly aplikovat. Kombinace betonové stěrky, dřeva, bílé barvy a černých doplňků zanechává přirozený dojem, plný vzdušnosti a lehkosti.

Nejvyšší patro, s nejlepšími výhledy a s největší rozlohou… To jsou vlastnosti bytu nacházejícího se ve vile z počátku 19. století, jejíž rekonstrukce probíhala v roce 2020.

Pro návrh a realizaci změny interiéru zvolili majitelé vily bytového designéra Josefa Trakala z ateliéru Josef Trakal Design, jehož hlavní úlohou bylo použít přírodní materiály, a přenést tak do bytu kousek přírody.

Bílá kuchyně-Historická vila

Kuchyň je na rozdíl od obývací místnosti mnohem prosvětlenější a vytvořená v duchu praktického minimalismu. Zdroj: Johana Antošová

„Celá rekonstrukce byla jedna velká symbióza mezi majiteli a mnou. Vše jsme konzultovali a výsledek je naší společnou prací. Samozřejmě, že je údělem designéra prosadit si svůj styl, ale musí ho také umět ztvárnit z klientových představ, a to si myslím, že se zde opravdu povedlo,“ vysvětluje Josef Trakal spolupráci s majiteli.

Koupelna s dvěmi umyvadli a zrcadly -Historická vila

Dominantní barva betonové stěrky na stěnách je v koupelně kombinována s bílým nábytkem. Černá se zde vyskytuje v podobě doplňků, kterými jsou například kohoutky umyvadel, sprchové baterie a hlavice, otopný žebřík nebo stropní světla. Aby koupelna nepůsobila chladným dojmem, okrouhlá zrcadla mají výrazný dřevěný rám. Zdroj: Johana Antošová

Z původního zařízení bytu nezůstalo vůbec nic, navíc se během přestavby vyskytly i netradiční problémy. „Při rekonstrukci jsme se dokonce propadli o patro níže, takže šlo o skutečně radikální přeměnu,“ konstatuje s nadhledem designér Josef Trakal.

Po vstupu do bytu navazuje na rozjasněnou chodbu obývací místnost spojená s moderně zařízeným kuchyňským a jídelním koutem. Díky spojení obou těchto místností je hlavní obytný prostor dostatečně veliký. Pravá část místnosti je určena k relaxaci a odpočinku, což umožňuje pohodlná sedací souprava v tmavě šedém provedení.

Přečtěte si také:
Romanticky laděný byt v pražských Nuslích s rustikálními prvky

Relaxační atmosféru podporuje černý koberec s příjemně vysokým chlupem a kout s rostlinami. „Černá nemusí znamenat temná, pokud je dostatečně osvětlená a použitý materiál dokáže část světla odrazit,“ říká designér Josef Trakal. Právě zde byla použita i jiná barva než tři základní (bílá, dubové dřevo a šedá), a to v podobě modrého polštáře na sedací soupravě, který celkový prostor oživuje.

Chodba s bílými skříněmi-Historická vila

Vstup do bytu je tvořen úzkou a dlouhou chodbou lemovanou bílými stěnami a dveřmi ve stejné barvě. Dojem prostornosti a světlosti umocňuje i bodové osvětlení. Celkový vzhled doplňuje podlaha z dubového dřeva a šedé detaily v podobě čalounění taburetek nebo klik kolekce MINIMAL od české rodinné manufaktury M&T. Zdroj: Johana Antošová

V levé části místnosti se nachází kuchyň s kuchyňskou linkou, která je navržena v kombinaci dubového masivu a bílého ultra matu, a jídelní stůl. Hned vedle obývací místnosti se nachází ložnice s vlastní šatnou. Ložnice je vybavena manželskou postelí v šedém čalounění, ve stejné barvě jsou i závěsy.

Šedá postel -Historická vila

Šedá barva postele a závěsů v kombinaci se světlostí pokoje se nese v duchu celkového designu bytu. Zdroj: Johana Antošová

Kromě dřevěného provedení podlahy a zrcadel zde designér použil jako kousek přírody také bílé kožešiny. Barevným doplňkem jsou místo obvyklých černých detailů barevné polštářky a modré noční stolky hrající do noty abstraktní tapetě na stěně v podobě siluet hor.

Profil

NEMOVITOST: Byt s plochou
150 m2 v historické vile v Liberci
NÁVRH INTERIÉRU: MgA. Josef Trakal z Josef Trakal Design

Redakčně upravila: Lucia Blažiová
Foto: Johana Antošová
Zdroj: časopis Home

Kategorie: Design interiérů
Tagy: historické byty
Sdílejte článek

Diskuze