„Drsný“ byt s panoramatickým výhledem na město

02. 11. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Někteří majitelé bytů se snaží zamaskovat všechno chladné a tvrdě působící, aby jejich domov měl harmonickou atmosféru a působil útulně.

Moderní projekty však stále více překvapují „drsností“ a „odhalením podstaty“. Podobné je to i v případě nového bytu v bratislavských Panorama Towers. Cílem architekta Martina Skočka bylo v co největší míře v koncepci bytu zachovat charakter hrubé stavby. „Drsný“ byt s krásným výhledem je na světě.

Byt je vložen do trojúhelníkového okraje stavby, což se odráží i na jeho dispozici. V samotném rohu trojúhelníku se nachází krytá terasa, která navazuje na obývací pokoj s jídelním koutem a kuchyní.

Byt v Panorama Towers

foto: Matuš Bence

Dominantním v tomto prostoru je kuchyňský ostrov, zpoza kterého je panoramatický výhled na velkou část hlavního města. Je umístěn diagonálně, aby zachytil všechna okna a prosklení. Úložný prostor kuchyně tvoří zároveň dělicí stěnu mezi hlavní denní místností a ložnicí. Na boku jsou posuvné dveře, jimiž prostor obou místností oddělíte.

Surový beton a obliny

Surovost betonu na stropě a minimalistické linie změkčuje zaoblená stěna, jejíž hlavní část majitel využívá jako promítací plátno pro projektor. V místech za zaobleným rohem se nachází hygienická místnost. Také ta má tvar trojúhelníku se zaoblenými rohy.

V celém interiéru dominuje beton – podlaha, strop i kuchyňský pult jsou betonové. Chlad betonu vyvažuje dřevo, doplňky a svítidla jsou z kovu. Z barev převládá bílá, šedá a béžová. Velmi praktické jsou široké vnitřní parapety se zabudovaným vytápěním, které mohou sloužit i jako lavice pro relaxaci.

Byt v Panorama Towers

foto: Matuš Bence

Ložnice je útulnější

Navzdory odhalené materiálnosti hrubé stavby ložnice působí útulně. Je to díky speciálnímu koberci nejen pod postelí, ale i v záhlaví. Úložný blok, ve kterém je z jedné strany kuchyně, tvoří ze strany ložnice knihovnu a šatnu. Z ložnice je výhled až na Malé Karpaty.

Byt v Panorama Towers

foto: Matuš Bence

Dohoda mezi developerským standardem a nestandardem

„Interiér tohoto bytu je výsledkem snahy dosáhnout konsenzu mezi nastavením standardu developerského projektu a nestandardu představy klienta o výsledku. Mým úkolem bylo docílit zkolaudovatelného kompromisu,“ vysvětluje architekt Martin Skoček.

Zdánlivě komplikovaná původní dispozice se naštěstí ukázala jako velmi tvárná a jedinečná. Architekt do základního objemu vložil funkční objekty, které odrážejí životní styl uživatele bytu.

Byt v Panorama Towers

foto: Matuš Bence

Byt v Panorama Towers

autor: Ing. arch Martin Skoček

spoluautoři: Ing. arch. Alan Prekop, Ing. arch. Lucia Uhnáková

projekt: 2016 až 2017

realizace: 2018 až 2019

lokalita: Bratislava

Sabína Zavarská
Foto: Matuš Bence

Kategorie: Design interiérů
Tagy: betonové stropy byty interiérový design moderní byty
Sdílejte článek

Diskuze