Zdroj: l’atelier, Nomadic Architecture Studio

Jak předělat dvoupokojový byt na třípokojový se samostatnou kanceláří

17. 07. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Na začátku byl byt s rozlohou sedmdesát metrů čtverečních ve čtvrtém poschodí poválečného obytného bloku v Berlíně. Měl dvě ložnice, uzavřenou kuchyň a malý obývací pokoj. Kromě toho chodby a různá zákoutí, která zbytečně pohlcovala přibližně patnáct metrů čtverečních. Majitelé si přáli proměnit tento dvoupokojový byt v třípokojový se samostatnou kanceláří. Myslíte, že je to nereálné?

Starší městské byty v Berlíně jsou většinou zařazovány do jedné ze dvou kategorií: „Altbau“, nebo „Plattenbau“. „Altbau“ je klasická architektura z konce devatenáctého století s vysokými stropy, tlustými nosnými stěnami, mnoha chodbami a průchody. „Plattenbau“ je poválečný obytný blok s racionálními a pravidelnými tvary.

Moderní retro designový třípokojový byt

Výsledkem práce týmu architektů je „domestikované náměstí“ kolem něhož jsou umístěny menší monofunkční místnosti. Zdroj: l’atelier, Nomadic Architecture Studio

Je-li třeba rekonstruovat tyto byty, lépe se architektům pracuje s „Plattenbau“, protože obvykle nejsou v prostorách žádné strukturované stěny. Příležitost k rekonstrukci „od podlahy“ a podle představ majitelů.

Přečtěte si také:
Dvoupokojový a třípokojový byt v městském a staromládeneckém stylu

Fasády ze tří stran

Byt, jehož rekonstrukci svěřili majitelé do rukou francouzského architektonického studia l’atelier, Nomadic Architecture Studio, je typu „Plattenbau“. Nachází se ve čtvrtém poschodí poválečné budovy na konci bloku. Z této polohy plynula jeho jedinečnost, která může být výhodou, ale i nevýhodou: ze tří stran ho ohraničují fasády, a to ze západu, východu a jihu.

Moderní retro designový třípokojový byt

Je tu i prostor s houpačkou. Zdroj: l’atelier, Nomadic Architecture Studio

Proměna „mono“ v „multi“

Mnoho současných rekonstrukcí řeší problém proměnit uzavřené prostory s jedinou funkcí v prostory multifunkční. Dnes si majitelé nemovitostí velmi dobře uvědomují, že mít pokoj jen na nějakou konkrétní aktivitu, kterou děláte pár minut denně, nebo ani to ne, je zbytečný luxus.

Přečtěte si také:
Rekonstrukce třípokojového bytu v cihlové bytovce ze 70. let

Prostor se dá využít mnohem lépe. To bylo hlavním záměrem i při projektu „Ettaler“. Cílem architektů bylo vytvořit byt s centrálním a otevřeným „katalyzátorovým“ prostorem, který bude tvarován sérií doplňkových programů.

Moderní retro designový třípokojový byt

Za povšimnutí stojí, jak se podařilo vnést přirozené světlo do chodbičky s domácí kanceláří – vyřezáním mapy do dřevěné příčky. Zdroj: l’atelier, Nomadic Architecture Studio

„Domácí náměstí“ obklopují soukromé pokoje

Výsledkem práce týmu architektů je „domestikované náměstí“ (jak ho sami nazývají), kolem něhož jsou umístěny menší monofunkční místnosti. „Náměstíčko“, v jehož rámci je kuchyň, jídelní kout, obývací pokoj, a dokonce i prostor s houpačkou, obklopují vstupní hala, pracovna, chodba s hygienickým zázemím, pokoj pro hosty a lodžie. Ze všech je přímý přístup na ono „centrální náměstí“ a navzájem se doplňují různými rozhraními a vztahy.

Přečtěte si také:
Praktický třípokojový byt s prvky, na kterých je vidět poctivé řemeslo

Litý beton, dřevěné příčky, MDF desky i kov

Autorům projektu nelze upřít pořádnou dávku nápadu, vtipu, lehkost a hravost, s jakou k řešení krkolomného zadání přistoupili. Aby celá dispozice nepůsobila komplikovaně, složitost zjemnili způsobem použití jednotlivých materiálů. Horizontální plochy jsou zvýrazněny šedým litým betonem, příčky jsou ze dřeva a MDF desek lakovaných načerno, podélné linie jsou z kovového materiálu (nerez, hliník) a z polykarbonátu.

Moderní retro designový třípokojový byt

Kuchyň. Zdroj: l’atelier, Nomadic Architecture Studio

Za povšimnutí stojí, jak se podařilo vnést přirozené světlo do chodbičky s domácí kanceláří – vyřezáním mapy do dřevěné příčky. I polykarbonát, ze kterého jsou posuvné dveře odpočinkové místnosti (pokoje pro hosty) či dvířka kuchyňské linky, propouští denní světlo.

Moderní retro designový třípokojový byt

Obývací část. Zdroj: l’atelier, Nomadic Architecture Studio

Byt Ettaler

architektonický ateliér: l’atelier, Nomadic Architecture Studio

autoři: Pierre Escobar, Lucas Jalife, Candelaria Gomez Smurra

lokalita: Berlín, Německo

plocha: 70 m2

realizace: 2021

rozpočet 120 000 €

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: l’atelier, Nomadic Architecture Studio

Kategorie: Design interiérů
Tagy: beton designový nábytek dřevo historické byty Otevřená dispozice rekonstrukce bydlení retro design třípokojové byty
Sdílejte článek

Diskuze