Zdroj: José Campos

Útulný kamenný domov s minimalistickým interiérem vznikl ze staré stavby určené k uskladnění zeleniny a obilí

05. 01. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

V kouzelné lokalitě Portugalska – Gondomar – se nachází mnoho venkovských staveb, včetně původních hospodářských budov. Jednu z nich dostali za úkol proměnit v obytný dům architekti Pedro Mosca a Pedro Gonçalves.

Charakter původní budovy byl do velké míry určen materiály, z nichž byla postavena – břidlicí a žulovým kamenem. I když bylo jasné, že prostory potřebují změnu, aby se staly obyvatelnými, pro architekty bylo důležité ponechat původní atmosféru – prioritně zvenčí.

Kromě základních materiálů zůstaly po proměně i původní dvě podlaží. Přízemí tvoří společenskou část domu s otevřenou kuchyní a obývacím pokojem, ze kterých směřují dvoje prosklené dveře na vydlážděný dvůr. Nad nimi se nachází soukromá část rezidence – ložnice a koupelna.

Exteriér stavby - Kamenný dům JS House v Portugalsku

Usedlost obkličuje nižší zídka z týchž stavebních materiálů – z břidlice a žuly, která pevně ohraničuje soukromý prostor. Zdroj: José Campos

Prvky z okolních staveb na moderní způsob

„Naším hlavním záměrem bylo reinterpretovat prvky, které byly přítomny v tradičních stavbách v okolí domu, a aplikovat je současným způsobem. Přitom klademe důraz na úpravu okenních a dveřních otvorů. Rozhodli jsme se použít červenou barvu, protože to bývala charakteristická barva tohoto typu konstrukce, jakož i břidlicový kámen, který jsme použili u schodiště jako odkaz na původ stavby,“ popisují svůj postup architekti Pedro Mosca a Pedro Gonçalves.

Vstupní červené dveře - Kamenný dům JS House v Portugalsku

Autoři použili červenou barvu, protože to bývala charakteristická barva tohoto typu konstrukce. Zdroj: José Campos

Fasády jsou drsné, interiér vyhlazený

Kamennou stavbu s výraznými červenými otvory – rámy a okenicemi oken, dveří, balkónových dveří s nízkým zábradlím v poschodí – přikrývá světlejší červená šindelová střecha. Z prvního poschodí, tedy z ložnice, můžete po venkovním schodišti vyjít přímo na dvůr. Celý interiér je minimalistickou kombinací světlého dřeva a bílé barvy. Červené rámy oken a dveří osvěžují každou místnost i zevnitř.

Ložnice - Kamenný dům JS House v Portugalsku

Na patře se nachází soukromá část rezidence – ložnice a koupelna. Zdroj: José Campos

Historii najdete i na dvoře

Na dvoře se nachází tradiční dřevěná sýpka, kterou Portugalci nazývají raccard. Stojí na čtyřech kamenných sloupech a ve stínu pod sebou ukrývá kovovou lavičku s ornamentálním sezením. Usedlost obkličuje nižší zídka z týchž stavebních materiálů – z břidlice a žuly, která pevně ohraničuje soukromý prostor. Autoři rekonstrukce ponechali ve zdech stavby i tradiční malá okénka.

Přečtěte si také:
Hospodářský dvůr zažil znovuzrození: Po nelogických úpravách konečně dobrá rekonstrukce

JS House

architektonický ateliér: Pedro Mosca & Pedro Gonçalves Arquitectos, Lda.
autoři: Pedro Mosca, Pedro Gonçalves
spolupráce: Luísa Barreira
lokalita: Gondomar, Portugalsko
plocha: 90 m2
realizace: 2020

Sabína Zavarská
Foto: José Campos

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: hospodářské budovy kamenné domy kamenné fasády minimalistický design sýpka
Sdílejte článek

Diskuze