Zdroj: Šimon Jiráček

Prostorný dům s kamennou fasádou neměl na co navázat a připomíná bludný balvan v trávě

07. 03. 2023
Diskuze (1)
Sdílet

Domů s kamennými fasádami není v našich končinách tak moc jako dřevěných či zděných. To však neznamená, že by neměly své kouzlo. Právě naopak. Architekti z kanceláře Pavlíček + Hulín architekti se nechali inspirovat úplně jednoduchým balvanem – velkým kamenem ležícím v trávě bez jakýchkoliv pravidel a zákonů, kromě přírodních.

Pozemek, na kterém měli navrhnout rodinný dům, se nachází na okraji nové zástavby obce Dolní Břežany u Prahy. V této lokalitě toho není moc, na co by mohli navázat, místní výstavba nemá žádný charakteristický historický, krajinný nebo urbanistický kontext, takže architekti měli volnou ruku. Samozřejmě pro ně samotné byl důležitý soulad domu s okolní přírodou, jeho funkčnost a spokojenost investorů.

Moderní vila inspirovaná racionalitou

Majitelé pozemku (dnes už obyvatelé nově postaveného domu) si přáli bydlet v moderní vile, která bude volně inspirovaná racionalitou a jednoduchostí funkcionalismu. Autoři stavby vycházeli z nákresu v trávě ležícího bludného balvanu, který okřesali tak, aby vznikl pravoúhlý, hladký a celistvý hranol.

Okna - Kamenný dům "Bludný balvan" v Praze

Největší se „dívají“ do zahrady, nejmenší jsou na přední fasádě, spolu se vstupem do domu a garáží. Zdroj: Šimon Jiráček

Poté už stačilo návrh dořešit konstrukčně, na některých místech vysekat otvory, vytvořit vnitřní prostory na míru majitelů a celé to architektonicky zručně doladit. Zjednodušeně – takto nějak vznikla prostorná kamenná vila.

Obývací pokoj přes dvě podlaží

„Kompaktnost hranolu jsme narušili dvěma krytými vstupy a terasou. Prostoru prvního nadzemního podlaží kraluje schodištní hala, která je pohledově i objemově propojena s obývacím pokojem a jídelnou. Obývací pokoj jsme otevřeli přes dvě podlaží a opatřili velkorysými okny s výhledem do krajiny. V severní části přízemí je technická zóna, přičemž celé podlaží jsme řešili jako bezbariérové,“ uvádějí architekti.

Galerie - Kamenný dům "Bludný balvan" v Praze

Díky otevřenému prostoru nad obývacím pokojem vznikla v poschodí galerie s výhledem na denní zónu. Zdroj: Šimon Jiráček

Na stěně tmavé dřevo, krb obložený kamenem

Investoři kladli důraz především na velkorysý obytný prostor propojený s venkovní terasou. Jeho specifikem v části, která funguje jako obývací pokoj, je stěna obložená tmavým dřevem, stejným, jaké je na podlaze. Zóny obývacího pokoje, kuchyně s jídelnou a chodby se schodištěm spojuje oboustranný krb, který je obložen týmž kamenem jako fasáda domu.

Kuchyň je řešena v kontrastu bílé a tmavě hnědé, charakteristickém pro celou stavbu. Funkčnost a minimalistický vzhled umocňují vestavěné úložné prostory a spotřebiče.

Přečtěte si také:
Rodinný dům se zahradou, bazénem a kamennou fasádou, na kterém necháte oči!

Vzdušná galerie funguje jako vstup do soukromých zón

Díky otevřenému prostoru nad obývacím pokojem vznikla v poschodí galerie s výhledem na denní zónu. Průhlednost a pocit vzdušnosti umocňuje skleněné zábradlí schodiště. Avšak i navzdory tomuto vizuálnímu a prostorovému propojení všechny místnosti v noční části domu (tedy v horním podlaží) nabízejí dostatečné soukromí.

Zóny - Kamenný dům "Bludný balvan" v Praze

Zóny obývacího pokoje, kuchyně s jídelnou a chodby se schodištěm spojuje oboustranný krb, který je obložen týmž kamenem jako fasáda domu. Zdroj: Šimon Jiráček

Nepravidelně umístěná okna, altánek v zahradě

Fasády, které architekti navrhli jako kompaktní jednolité plochy pokryté obkladem z kamene, narušují jen nepravidelně rozmístěná okna různých velikostí – největší se „dívají“ do zahrady, nejmenší jsou na přední fasádě, spolu se vstupem do domu a garáží. K vile patří zahradní altánek, obrostlý popínavými rostlinami. Stal se zeleným šperkem zahrady a místem určeným k relaxaci uprostřed zeleně, a přitom v soukromí.

Jídelní stůl - Kamenný dům "Bludný balvan" v Praze

Investoři kladli důraz především na velkorysý obytný prostor propojený s venkovní terasou. Zdroj: Šimon Jiráček

„Balvan v trávě“

architektonický ateliér: Pavlíček + Hulín architekti
autoři: Jaroslav Hulín, Jiří Pavlíček, Pavel Špringl, Šimon Jiráček
lokalita: Praha-Dolní Břežany, ČR
plocha: 191 m2
projekt: 2015
realizace: 2017

Sabína Zavarská
Foto: Šimon Jiráček

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: funkcionalismus kamenné fasády minimalistický design novostavby vily
Sdílejte článek

Diskuze

  • Domy jsou velmi pěkné a vzdušné,máme postavený dům již 23 let a dnes bych volila tyto jednoduché a lehké snadno udržitelné domy.

    Zdenka