funkcionalismus

Vysokoškolský kampus v pražských Dejvicích představuje výjimečný areál v rámci celého hlavního města
Nová budova ČVUT slouží necelým dvěma tisícům studentů Fakulty architektury a Fakulty informačních technologií.

Velkorysý prostor potřeboval velkorysé řešení. Nadstandardní bydlení v srdci Prahy
Prostor s plochou větší než dvě stě padesát metrů čtverečních uprostřed Prahy už nelze nazvat bytem, ale luxusní rezidencí. Nachází se na celém jednom podlaží rekonstruovaného bytového domu z pozdních dvacátých let. Velkorysý prostor potřeboval velkorysé řešení. To má na svědomí architektka Lenka Míková. Hlavní roli sehrávají nadčasové materiály, rafinované detaily, vestavěný nábytek, nečekané „momenty“ a vybavení řešené na míru.

Jaké výhody získali majitelé třípodlažního domu v Úněticích u Prahy posunem podlaží?
S pozemkem, který se jen jemně sklání, se dá relativně snadno vypořádat a lze vytvořit projekty, které svah zužitkují ke svému prospěchu. Co však v případě, je-li sklon pozemku prudší, strmější? Takovýto rébus řešili Mimosa architekti v Úněticích u Prahy. Řešení? Navrhli rodinný dům, který se do svahu zaryl přesně a pevně jako ozubené kolo.

Podsvícené retro otočné vypínače berker korunují interiéry Winternitzovy vily
Unikátní Winternitzova vila z dílny architekta Adolfa Loose se nyní může pochlubit dalším jedinečným prvkem ve svém interiéru: kulatými otočnými vypínači berker s podsvícením.

Funkcionalismus stavby vnesli i do interiéru. V pražském bytě nechybí ani barevné překvapení
Na Letné ulici v Praze 7 stojí dům, který je cenným příkladem takzvaného emocionálního funkcionalismu. Navrhl ho architekt a sochař Martin Reiner v druhé polovině třicátých let.

Funkcionalistická vila s výhledem
Velkorysá a velmi moderní rodinná vila v Brandýse leží na okraji zahrádkářské kolonie, v tichu, zeleni a s výhledem na Labe. Její majitel, pan Tomáš Dvořák, má dva syny, vila je jeho vlastníma rukama postaveným domem a až najde místo pro zasazení dvou stromů tam, kde nebudou bránit otevřenému výhledu, bude mít splněno – a rovnou za dva.

Moderní a svěží – rekonstrukce interiéru v domě z 90. let
Dům, nebo domov? Rekonstrukce části interiéru domu v šáreckém údolí řešila právě tuto otázku. Jak z neosobního domu vytvořit hřejivý domov, který budou majitelé milovat? Nakonec se ukázalo, že nejsou potřeba velké stavební zásahy, ale stačí jen pár dobrých nápadů. A s těmi přišli architekti Anna a Petr Venclovští.

Úsilí vložené do komplikované proměny rodinného domu z 30. let stálo za to
Staré domy z třicátých let minulého století není jednoduché přestavět. Kromě nevyhovující dispozice pro moderní život jsou zde i technické a estetické problémy. Navíc, téměř vždy již byly jisté snahy dům přestavět či upravit.

Na návštěvě v první republice: Nenápadná vila nad Berounkou v duchu třicátých let
V mírném svahu malé obce nad Berounkou stojí vila. Na první pohled nenápadná, skrytá. Na druhý pohled vás však stavba i její okolí ohromí a najednou si budete připadat, jako byste se v čase přesunuli do období první republiky.

Modernizace vily ze 30.let minulého století nedaleko Sříbrné Skalice
Období funkcionalismu bylo zlatým obdobím české a československé architektury. Na poli výstavby rodinných domů představují vily ze 30. let minulého století vůbec to nejlepší, co se u nás kdy zrodilo. O to větší dík patří těm investorům, kteří lásku ke „krabicím“ sdílejí a neváhají do jejich obnovy investovat.