Zdroj: Peter Fabo

Funkcionalismus stavby vnesli i do interiéru. V pražském bytě nechybí ani barevné překvapení

28. 06. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Na Letné ulici v Praze 7 stojí dům, který je cenným příkladem takzvaného emocionálního funkcionalismu. Navrhl ho architekt a sochař Martin Reiner v druhé polovině třicátých let.

Architekti z 0,5 Studia nedávno rekonstruovali jeden z bytů v této stavbě. Navázali na její historický kontext a zároveň přizpůsobili interiér současným požadavkům na bydlení. Jedním z hlavních zadání při rekonstrukci bytu bylo upravit dispozici z původní 3+1 na 3+kk. Podařilo se to i bez náročnějších bouracích prací, jen s minimálními stavebními zásahy. Původní dispozice zahrnovala vedle samostatné kuchyně i nevelký pokoj pro služku. Spojením tohoto pokoje s kuchyní vznikla prostorná ložnice orientovaná do klidného vnitrobloku.

Přečtěte si také:
Co víc si přát? Útulný a milý půdní byt v jedné z nejkrásnějších částí Prahy

Současnému životnímu stylu vyhovuje spojení obývacího pokoje a kuchyně do jednoho celku, podobně řešili architekti obytný prostor i v tomto případě. Beze změny v dispozici zůstala hala, koupelna, toaleta a pokoj, do něhož se vchází z haly – dnešní dětský pokoj.

Knihovna na míru retro křeslo a jídelna

V obývacím pokoji dominuje knihovna z dubové dýhy, jejíž součástí je pracovní místo. Zdroj: Peter Fabo

Dubová dýha, geometrie budovy, moderní kuchyň

Geometrické prvky architektury domu na Letné vložili autoři proměny i do interiéru, nese je v zjemněné formě vestavěný nábytek vyrobený na míru. V celém bytě najdete oblouky, charakteristické pro díla Martina Reinera. Ložnice, chodba a dětský pokoj mají jednotnou barevnost – jsou zahaleny do bílé. V obývacím pokoji dominuje knihovna z dubové dýhy, jejíž součástí je pracovní místo.

Rudé posuvné dveře kuchyň

Všimněte si působení modro-černé kuchyně s červenými posuvnými dveřmi, které vedou do haly. Zdroj: Peter Fabo

Vestavěná kuchyň je vyčleněna opticky, působí ultramoderně i díky kombinaci sytě modré s černou. Kontakt s historií stavby zůstal zachován díky citlivě repasovaným oknům, dveřím a parketám. Mozaika ze sintrované dlažby v koupelně a na toaletě odkazuje na dobový stylový výraz.

Přečtěte si také:
Vzdušná a pohodlná garsoniéra v Praze

Umělecký kontext a designové vázy

Speciálně nás oslovilo barevné řešení interiéru. Je vidět, že majitelé se nebojí ani výrazných barev, a tak interiér dostal jedinečný vzhled. Všimněte si působení modro-černé kuchyně s červenými posuvnými dveřmi, které vedou do haly.

Vestavěný bílý nábytek na míru

Vestavěný nábytek je vyrobený na míru. Zdroj: Peter Fabo

Architekti Pavel Nový a Vít Svoboda si spolupráci s majiteli na výtvarném konceptu a návrhu bytu pochvalují. Kromě toho, že mají vkus, mají též blízko k současné umělecké scéně. I proto se v interiéru objevují práce umělců a designérů.

Funkcionalistický dům

Dům je cenným příkladem takzvaného emocionálního funkcionalismu.  Zdroj: Peter Fabo

Některá díla se zabývají architektonickými motivy, například malíř Martin Herold zpracoval několik Reinerových realizací. Další obrazy, kterých si zde můžete všimnout, jsou od autorů Nepheli Barbas a Pavla Příkaského. Atmosféru bytu dolaďují výrazné barevné vázy, které navrhl sklářský výtvarník a designér František Jungvirt.

Přečtěte si také:
Secesní byt nakažen kreativním nadšením

Byt Letná

architektonický ateliér: 0,5 Studio
architekti: Pavel Nový, Vít Svoboda
lokalita: Praha, ČR
plocha: 86 m2
realizace: 2020

Sabína Zavarská
Foto: Peter Fabo

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty byty v Praze dubová dýha funkcionalismus malá kuchyně moderni architektura nábytek na míru
Sdílejte článek

Diskuze