Zdroj: BoysPlayNice

Velkorysý prostor potřeboval velkorysé řešení. Nadstandardní bydlení v srdci Prahy

04. 03. 2022
Diskuze (1)
Sdílet

Prostor s plochou větší než dvě stě padesát metrů čtverečních uprostřed Prahy už nelze nazvat bytem, ale luxusní rezidencí. Nachází se na celém jednom podlaží rekonstruovaného bytového domu z pozdních dvacátých let. Velkorysý prostor potřeboval velkorysé řešení. To má na svědomí architektka Lenka Míková. Hlavní roli sehrávají nadčasové materiály, rafinované detaily, vestavěný nábytek, nečekané „momenty“ a vybavení řešené na míru.

Zadání, které dostala architektka od investora, znělo: vytvořit neokázalé a spíše minimalistické současné bydlení. Zdánlivá jednoduchost obsahuje vnitřní bohatství a přináší rozmanitost zážitků. Inspirací pro řešení interiéru se stala samotná architektura domu. Nese prvky posunu od stylu art deco k ranému funkcionalismu. Velmi silným prvkem je výběr materiálů a jejich vzájemná komunikace.

Přečtěte si také:
V nejvyšším patře historického domu objevili klenot: Dvoupokojový byt s unikátní atmosférou

Šest druhů kamene: od mramoru po travertin

Pestrá škála barev a materiálů poukazuje na odlišný charakter prostorů. Opakující se prvky vytvářejí různé vnitřní vztahy, nechybí ani odvážné kombinace. Všechny obytné místnosti propojuje podlaha z masivních parket v kuchyni, na ni navazuje na míru řezaná kamenná dlažba.

Bílá chodba s parketami a minimalistickými svítidly

Při vstupu do interiéru vás osloví čistý obytný prostor zalitý denním světlem. Zdroj: BoysPlayNice

Kámen je mimořádně důležitým materiálem interiéru a dodává mu pocit luxusu. V celém bytě se nachází celkově šest druhů kamene – čtyři druhy mramoru, černá žula a červený travertin. Akcenty tvoří mosazné prvky nebo kořenová dýha.

Jídelna s prosklením do kuchyne a s kulatými lampami

Jídelna. Zdroj: BoysPlayNice

Momenty překvapení: mosazný bar i červená toaleta

Ačkoliv vás při vstupu do interiéru osloví čistý obytný prostor zalitý denním světlem, rezidence nabízí i momenty překvapení a objevování. „Podobně jako u adventního kalendáře předem nevíte, co se za kterými dveřmi či dvířky ukrývá… V tomto bytě při otevření jednotlivých dveří odhalíte odlišné „atmosféry“ – například dýhovaný vnitřek skříní, mosazný bar nebo celou červenou toaletu.

Historický artdeco byt s rekonstruovaným interiérem a parketami

Vzdušný a světlý obytný prostor přímo propojený se vstupní halou představuje společenskou zónu s velkými okny do ulice, zaoblenými rohy a jemnými odstíny. Zdroj: BoysPlayNice

Dispozici bytu jsme rozdělili na tři části podle využití a míry intimity. Vzdušný a světlý obytný prostor přímo propojený se vstupní halou představuje společenskou zónu s velkými okny do ulice, zaoblenými rohy a jemnými odstíny. Na jedné straně ho definuje nábytková stěna s krbem, knihovnou, skrytým televizorem a barem, za kterým prostor pokračuje do pracovny. Na opačné straně přechází do kuchyňského koutu odděleného skleněnou příčkou s posuvnými dveřmi. Černá kuchyňská linka tvoří pomyslnou protiváhu ke krbu, zatímco dřevěný bar je jako dvojče jídelního stolu,“ popisuje architektka hlavní denní prostor a jeho specifika.

Přečtěte si také:
Rekonstrukce historického bytu se zaměřením na využití jeho velkorysosti a zachování původních prvků

Ložnice s největší hloubkou soukromí

Ložnice tvoří privátní zónu bytu. Jsou umístěny podél zadní fasády orientované do dvora. Mezi denní a noční oblastí se nachází třetí, takzvaná přechodová zóna. Tvoří ji přilehlé prostory zázemí, chodby a koupelny (každá s vlastní charismatickou barevností). Tmavší chodba vede z haly k ložnici pro hosty, dětskému pokoji a společné modré koupelně. Dostanete se do ní i skrytými dveřmi ve žluté stěně pracovny.

Historický artdeco byt s rekonstruovaným interiérem a parketami

Atypické osvětlení v obytném prostoru vznikalo na míru. Zdroj: BoysPlayNice

Barva chodby se přelévá i na zadní stěnu pokojů a integruje dveře a skříně. U hlavní ložnice přechází světle šedá barva z chodby na nábytkové obložení celé ložnice a do otevřené šatny. Díky pískovanému prosklení v šatně se podařilo vnést denní světlo až do hlavní koupelny s jemným béžovým laděním.

Přečtěte si také:
Zatuchlý starý byt rekonstruovali 3 roky. Výsledek je inspirativní!

Co všechno je na míru?

Jedinečný návrh zahrnuje mnoho prvků řešených na míru: od mosazných úchytek skříní, parapetů s kryty topení a umyvadlových sestav, přes skříňové stěny a kuchyň, až po velký jídelní stůl. Zajímavým detailem jsou odkládací stolky ze zbytků kamenů. Také atypické osvětlení v obytném prostoru vznikalo na míru ve spolupráci se studiem Dechem. Propojený set svítidel nad gaučem, lustry nad stolem, mosazná trubka nad barem a přisazené kruhy v hale – to vše dotváří celkovou atmosféru ve stylovém bytě.

Žlutá stěna s mramorovými policemi a vstupem do koupelny

V tomto bytě při otevření jednotlivých dveří odhalíte odlišné „atmosféry“ – například dýhovaný vnitřek skříní, mosazný bar nebo celou červenou toaletu. Zdroj: BoysPlayNice

Použité materiály

černá žula – obložení krbu, podlaha a pracovní deska v kuchyni

bílošedý mramor Carrara – parapety oken, police

mramor Calacatta Gold – umyvadlo v koupelně pro hosty

hnědý mramor Emperador – podlaha v koupelně pro hosty, parapet v ložnici pro hosty, část desky kuchyňského ostrůvku

béžový mramor Onicatta – podlaha, obklad a umyvadlo v hlavní koupelně

červený travertin – podlaha a umyvadlo na toaletě

masivní dřevěné parkety z louhovaného dubu – podlaha v obytných místnostech

tmavě mořená dubová dýha – jídelní stůl a kuchyňský ostrůvek podle autorského návrhu, vnitřek šatních skříní

kořenová dýha – nika vestavěné stěny v pracovně a noční stolky v hlavní ložnici podle autorského návrhu

MDF + lak – lakované skříně a obložení stěn na vestavěném nábytku podle autorského návrhu

mosaz – vnitřek vestavěného baru, úchytky skříní podle autorského návrhu, kliky dveří, detaily svítidel

Tmavě modrá koupelna s mramorem

V celém bytě se nachází celkově šest druhů kamene – čtyři druhy mramoru, černá žula a červený travertin. Zdroj: BoysPlayNice

077 Residence

architektonický ateliér: Lenka Míková architekti

autoři: Lenka Míková, hlavní architekt

spoluautor: Martin Surovec

lokalita: Praha, ČR

plocha: 254 m²

projekt: 2020

realizace: 2021

Sabína Zavarská

Zdroj: www.linka.news

Foto: BoysPlayNice

Kategorie: Design interiérů
Tagy: barvy v interiéru byty byty v Praze funkcionalismus minimalismus moderni architektura
Sdílejte článek

Diskuze

  • Jako výtvarná galerie je to dokonalé. K bydlení mi to připadá neosobní a chladné.

    Jana